Strugurasii de sept-oct 2011 canta colinde !**4**

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

alayna, nu ti au zis sa ii dai nurofen pt copii? daca i;ai mai dat vezi cate zile scrie pe prospect ca ai voie.
mititica :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Alayna: Daca nu gasesti altfel, uite: http://www.amazon.de/Boiron-Camilia-Z%C3%A4hnekriegen-Erleichterung-Portionen/dp/B005GF22DW/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1357134390&sr=8-2
Al meu s-a procopsit cu 3 canini si 3 masele in 2 saptamani. Deci stiu cum e. Dar tot mi-e tare mila de fetita ta.
May: Eu ii fac mancare in fiecare zi. Nu musai extrem de variata. O sa caut sa-i iau linte cat de curand. Pana atunci o sa strecor zilele astea niste naut in legumele lui Dani. Ca la naut n-au fost obiectii pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

eu ii dau f variat. noi sambata mergem la cumparaturi si luam pt toata saptamana. si ei ii iau legume, fructe pt toata sapt. ma gandesc cam ce sa-i dau, ma orientez si la fata locului. ii iau ca un ardei, o conopida, un dovlecel etc etc. in frigider are raftul ei. carnea iau o data, o impart in portii si o pun la congelator in pungute datate.
si ii gatesc pe 2 zile. am niste castronase cu capac in care depozitez papica. am craticioara pt ea, 2 vase mici de cuptor si ii mai fac si la steamer.
in weekend gatim si pt noi si atunci papa din oala noastra sau mergem in oras si mancam pe acolo.

meniu azi
banana
spanac cu lapte si usturoi
omleta la cuptor
asparagus fiert
diseara ii dau branza cu rosii si paine
intre mese mai ciuguleste fructe

pranzul ei l-am pregatit in 15-20 min

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

LA MULTI ANI!
ALAYNA imi pare rau. a va supara dintisorii. Va doresc o noapte linistita!
Eu am o problema cu piticul E foarte energic si nu pot cominica cu el. Daca ii zicsa imi aduca masina sau mingea sau o jucarie orice nu...nici nu ma baga in seama. Daca ii zic sa mergem la desene la tv la fel.. Daca ii arat cum functioneaza o jucarie pt varsta lui nici nu se uita. Alearga toata ziua, se joaca foarte frumos si linistit insa numai cum vrea el. Pe mine ma ingnora total. Cu verisoarele lui sau cu alti copii nu stie sa se joace. Ignor total. Cum sa procedez????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

NeTZA.. si LA MULTI ANI..

ALayna.. imi pare rau ca sunteti cu maselele.. insa trece repede si asta

Noi febra.. de 3 zile, azi dimineata bumul de 39.3 .. nu stiu cauza.. probabil rosu in gat , ca e si cu mucisori, si cu ochi impaienjeniti.. Din noaptea de anul nou.. tragem cu raceala.. offff

Va doresc multa sanatate in noul an, fericire si implinirea dorintelr,sa ii aveti pe toti cei dragi langa , sa fie sanatosi si veseli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata si AL multi ani dragele mele !


Un an nou cat mai bun va urez,cu sanatate si realizari multe !

Noi ne-am intors noaptea trecuta de la tara,unde am mai fi stat daca nu incepea grasunul munca azi.

Paul inca mai canyta prin casa "Mos Craciun cu plete dalbe" ...

Klau asa era Paul ,ignor total, nu repeta nimic dupa nimeni, nu se juca decat in legea lui,langa ceilalti copii, dar cu jucarii separate , nu lua de la altii si nici pe ale lui nu le impartea, dar eu am tot repetat pe langa el si cuvintele, si ma jucam uc el acasa, ii explicam toate tampeniile de multe ori,si sa stii ca undeva tot asculta,numai ca nu cu mare atentie. Abea de pe la 2 ani si 4-5 luni a inceput sa arate ca vrea sa repete sau sa ii arat diverse. Deci,rabdare si tutun !

Teodora in schimb ma uimeste pe zi ce trece. Acum 20 de minute il alerga pe Paul prin casa cu o soseta de a lui in mana si striga " pune suseeeetaaaa, pune suseeetaaaa" cu S nu cu SH . Spune din ce in ce mai multe cuvinte si reactioneaza foarte bine la cereri, chiar am vazut ca mai bine decat copii mai marisori cu un an(craaa craaa) .

Nanna sper ca sunteti mai bine .

Alayna fetita cu eruptie dentara. Of mititica, asa patea si PAul,doar ca el pe langa durere si febra,imi facea si diaree si voma de la durere,asa ca iti dai seama ce ea pe capul meu. Si la prima faza de asta eram si la soacra,cae deja se panicase ca are enterocolita copilul,si mai-mai sa ma ia pe sus sa mergem la spitalul de boli infectioase cu el. Jumatate de zi i-am explicat ca nu are altceva decat eruptie dentara. La dintii de sus,incisivii,mi-a facut prima data asa. Si i-am dat numai produse homeopate : camomilla ch30 pentru durere, si podophilum ch7 sau ch5 nu mai stiu exact,pentru voma si diareea de durere. pentru febra ii dadeam nurofen,dar numai cand sarea de 39. Produsele homeopate se gasesc in tot mai multe farmacii acum. Cele de la Boiron sunt cele mai raspandite in lume.

Seidana, cum de s-a imbolnavit asa usor ? Of mititica ,sa o pup eu pe ea de frumoasa !

Va pup pe toate fetele !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

LALI multumesc. Incerc sa nu ma ingrijorez. Eu intentionam sa il dau la cresa la 2 ani dar daa el continua asa...chiar nu stiu. De altfel el in legea lui se joaca foarte frumos, bombane pe limba lui toata ziua. Intelege doar daca e vorba de mancare sau de gadileala (ii fac semn cu degetul sa vina la mine si deja e pregatit sa il gadil). Tati se chinuie si el sa ii arate un mar. pe o carte fera rezultat. Deci rabdare maxima....

SEI imi pare rau ca sunteti bolnavioare. Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Klau, de ce sa nu mearga la cresa? Pentru ca nu vrea sa se concentreze la "invatat" ? Stai linistita,e inca mic , are foarte multi stimuli in jurul lui,si nu va fi prea curand atent. Doar sa ii golesti camera,si sa ii dai o singura carte, cand nu e obosit,nu ii e foame,nu ep lictisit... adica sa gasesti momentul perfect .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

4444 de mesaje ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

La multi ani si pe anul asta!

Noi am stat anul asta acasa si de craciun si revelion.Am dormit si mancat drept pentru care mi-e frica sa sui pe cantar acum.
Eva nu are eruptii dentare.II iese cate un dinte f.greu.Cateodata ma intreb cum e mai bine.Mai multi si cateva zile de plans sau cate unul si o smiorcaiala continua.Offf, ne facem noi mari.

Alayna sper ca sunteti mai bine.
Nanna
Lali, Teo vb f. bine din cate spui.Ai o domnisoara deja
Seidana, sanatate multa Elei.O pupam sa-i treaca.

Mergi la inceput