Strugurasii de sept-oct 2011 canta colinde !**4**

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

La multi ani!!!!! Sa aveti un an plin de bucurii, cu multa sanatate, iubire si optimism!!!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

La multi ani si sa aveti un an cat mai bun si bogat din toate punctele de vedere !

Noi am fost o luna in Romania ,ne-am intors vineri seara si de atunci a tinut-o Noura numai cu febra 39,8 -40 ,am fost de 2 ori la urgenta ,cica era de la masele si dintisori. A fost cumplit si sunt obosita fizic si psihic.
De dimineata e mai bine ,acum face nani ,nu am simtit revelionul sau trecerea in noul an ,azi-noapte ii aplicam comprese cu otet la picioruse si -i umezeam fatuza sa-i scada febra






Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

La multi ani!
Alayna: Bine ca nu a fost ceva mai rau. Daca e de la masele trece.
Nanna: lui Inez sa-i treaca. Nu cumva e totusi o alergie la ceva din casa sau din alimentatia ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

am pierdut un mesaj luung

La multi ani plin de bucurii

alayna asa febra mare de la dinti? aiurea, mai dau si ei cu bata-n balta cand nu stiu ce verdict sa dea...sunteti mai bine?

may Noa mananca de mult si bucatele, insa neblenduit anumite verdeturi nu le accepta. frcute la fel...sta juma de ora cu un sfert de mar in manuta, cand blenduit mananca 2 deodata.

mihaela eu inca nu i-am dat linte, insa cand o sa incep sa/i dau o sa iau d'aia marunta fara coaja.o pun la fiert cu morcov cartof, ceapa ardei si carne optional; pui, am auzit ca merge bine si cu peste. apoi blenduiesc compozitia respectiva. asa faceam la dani si iese f buna.

nanna e normal sa fie dependenta de tine, Noa nici sa mai umble n-a mai vrut in saptamana in care a fost virusata, a facut un regres mare.

Noa n-a vrut sa doarma pana dupa ora 12 de revel, a petrecut cu musafirii.In rest...cred c/am pus 5 kg pe mine cu atata mancare si prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Dbunny, probabil ca o sa inceapa in curand sa iti ceara mancare neblenduita.

Mihaela, eu ii fierb lintea separat, prima apa o arunc, ca la fasole :D
in steamer pun ceapa verde, usturoi, rosii, ardei, morcov.
cand sunt gata, le blenduiesc si apoi le amestec cu lintea. eu nu blenduiesc si lintea, dar tu o poti adauga in blender.
eu i-am dat-o ultima data ca garnitura la somon.
tu ii poti pune si pestele la bender daca asa mananca mai bine.
spanacul nu e ok pt bebelusi. noi nu mai avem bebelusi :)

nanna, alayna - sanatate

meniu de azi a fost:
caise cu biscuiti
pateu de ficat innabusit cu ceapa
friptura de miel, cartofi copti si muraturi ca am facut pentru noi (sa vedeti ce-i plac castraveciorii murati :D)
caise, branza,rosii, masline, struguri, paine

eu n-am somn



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

DBunny, May: Va multumesc pentru retete.
May: Cand ii faci legumele mentionate si le amesteci apoi cu linte fiarta separat, care sunt proportiile? Cata linte e la cate legume?
Abia astept sa manance si al meu nepasat, sa-i fac si mancare la cuptor, nu doar fierturi. Si sa poata papa si el muraturi.
Mai am o intrebare pentru Oana. Mai demult zicea ca grasimile animale sunt mai sanatoase ca cele vegetale la mancare. Si stiu ca bebelusilor le trebuie grasime in mancare pt dezvoltarea intelectuala. Niste unt sau ulei mai exact. Mie nu mi-e prea clar atunci de ce trebuie sa le dam carne slaba si sa adaugam apoi grasime. Nu e mai sanatos sa fie carnea mai grasa si grasimea sa fie de acelasi fel cu carnea? Adica nu unt sau ulei ci grasimea carnii. Eu deocamdata merg pe carne slaba cu unt sau ulei de canepa, masline sau susan. Dar nu mi-e clar de ce facem asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Multumesc fetele , Noura e mai bine , nu mai are febra si arata bine , i-au iesit 2 masele si vreo 4 incisivi dintr-o data ,e jale ce are in gurita , se pare ca febra intr-adevar a fost de la dinti,inca are dureri ,isi apuca manecile cu dintisorii si trage tare ,roteste suzeta pe toate partile in gurita,isi baga si cate 4 degete in gura si le mananca si se plesneste cu putere peste gura si se foieste noaptea si scanceste non stop , off ce mi-e mila de ea


May cat lapte mai bea Bea?

Bunny poate Noa nu are spor la mancare neblenduita ca nu are dintisori ! Cati are acum?

Mihaela , cand faci mancare la cuptor , pasezi cu furculita si ii dai si lui sa manance .


Noura nu mai vrea sa o hranesc,cand ma vede cu lingurita intoarce capul si spatele vrea sa manance singura ,o las si papa foarte bine cu manuta ,uneori se mai chinuie ea sa prinda cu furculita si pierde tot pana la gura




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Alayna: Incearca Camilia de la Boiron (produs homeopat) pt dinti. Pe Dani il ajuta. Nu i-am dat decat inainte de somn cand iesea ceva si mi-a dormit fara probleme si cu treziri rare. Cand iesea ceva si nu ii dadeam, se trezea mai des si plangea mai tare noaptea. Ziua il las sa rabde si il distrag cand e suparat. Oricum mi s-a parut ca cel mai rau sufera seara si noaptea cand ies dinti. La el cand e sa iasa, ies in grupulete dinti. Adica ultima data au iesit 6 in interval scurt. Inainte de aia unul, inainte de asta 4...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Mihaela ,am sa incerc mai tarziu la o farmacie sau drogherie ,nu stiu unde pot gasi produsele homeopate,ca nu sunt in tara si n-am luat nimic de genul asta pana acum
Vreau sa spun ca-mi plange de dimineata sta numai cu mana in gura ,i-a iesit un colt dintr-o masea,gingiia e fff umflata ,parca are sange in acea zona ,nu ma lasa s-o controlez se zvarcoleste si scoate tot felul de zgomote ciudate din cauza durerii oooffff
I-am mai dat pe gingii cu Dentinox gel ,dar se pare ca n-o ajuta cine stie ce . Am pierdut prospectul si nu stiu de cate ori ii pot da intr-o zi




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

alayna, bea 270 ml seara la culcare si ii mai dau 120 ml la o ora dupa micul dejun. ocazional mai cere noaptea lapte. si ii dau 120.

mihaela, la ochi ii pun. cam o treime legumele, doua lintea. lintea se umfla la fiert dar nu pprea mult. eu ii gatesc pt 2 zile. deci putin.

Mergi la inceput