Strugurasii de sept-oct 2011 canta colinde !**4**

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

LAli.. a mea -a culcat la 2 :) sau 2 jumate.. ce taree e .. a mea numi arata cu degetu..
A invatat un cuv nou spre fericirea mamei: o triga mei-mi .. de la mami probabil, desi mie imi mai zice mami

Fetelor o intrebare. intarziere CM de 3-4 zile, balonare,rau, nu neparat greata insa rau de la stomac ameteli,contractii (ca si inainte de CM de aproape o sapt) sommmmnnn, o stare de burta joasa balonata(nu stiu sa explic), cand sse pune Ela pe mine.. test totusi negativ , in ultimele 3 luni parca imi venise regulat, chiar la 29 zile(1 sept-30oct-29 noi)..
Ce poate fi? intarzie oare pt ca Ela a supt ca bezmetica cat am stat acasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

buna fetelor!
bine v-am gasit in noul an, sper sa fie plin de impliniri pt toate!!!!

deci gata oficial de ieri am revenit la munca deci azi am putut sa scriu , de azi intru in normal.

Am aflat sexul de la 12 saptamani ca se poate vedea dupa nu stiu ce chestie nu dupa organul sexual numai .Deci in proportie de 90 % e fetita .
I-am ales numele Ilinca eu , dar sotul zice ca sunt prea multi copii cu numele cu I , stupid motiv .Dar pt mine nu conteaza pe fetita mea o cheam Ilinca Maria .

De Revelion am stat acasa cu mai multi prieteni si a fost super.Iancu a adormit ca de obicei pana in ora zece , dar s-a trezit la 12 si a vazut artificiile si apoi a facut nani la loc pana dimineata .

Voi vorbiti de 10 cuvinte , mie mi se pare ceva ffff indepartat, Iancu zice doar mama, pa si cam atat.In rest ne intelege ,dar in nici un caz pe deplin.Adora jucariile cu bagat forme si cuburi de construit, bebelusi de hranit, masinile mici nu prea il atrag, doar cele pe care le poate calari .

Oficial de maine intru la program de 6 ore , deci o sa am mai mult timp pt mine .
Maine ma duc la film , din nou , deabea astept , am fost si pe 28 decembrie si a fost super .O sa ne obisnuim sa iesim mai des, macar pana vine Ilinca ,dupa ne adaptam din mers .

Klau ce fel de cresa e aia care nu accepta pampers, din cate stiam asta e diferenta intre cresa si gradinita, la cresa il duci si de la 5 luni cand clar poarta pampers, pe cand la gradi il duci de la 3 ani cand teoretic nu mai poarta.Zic teoretic ca am o colega la munca care are baiatul al gradinita si are 3 ani si in continuare pampers.
Oricum e ffff putin probabil ca unh copil de 2 ani sa renunte complet la pampers , sunt cazuri, dar sunt izolate.

Ma intorc la munca , cu un chef .Mai am doua ore si plec dar de maine ...., la ora asta sunt deja plecata .

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011) + 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Mihaela i pai...i-am facut analizele de sange si urina si kk si au iesit bine.I le-am facut acum doua luni. Nu puteam sa stau asa.O sa i lle repet la 1 an si 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Racheel: Ii dai fier? Daca da, cat, in ce moment al zilei, ce fel? Daca nu, care e secretul vostru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

La multi ani si un an nou fericit sa aveti!

Mihaela, in alimentatie suntmaimulte curente. unii pledeaza pt mancarea super dietetica, cu toate degresate, altii pt raw food, altii sunt vegetarieni iar unii mananca traditional. asta innseamna ca mananca asacum mancau bunnicii nostri: carnea nedegresata, lapte integral si lactate in general inegrale, etc. toata lumea ,in schimb e de acord ca grasimea animala, fata de cea vegetala e mai sanatoasa, in primul rand la gatit pt ca nu se arde ca uleiul si nu dezvolta compusi cancerigeni. de asta folosim unt si nu ulei la mancarea picilor. in acelasi timp, genetic vorbind, organismul nostru e obinuit cu un anumit fel de alimente. di ele stie cel mai bine sa extraga fe, vitamine &co. eu am ales sa im hranesc copilul traditional pt ca de multi ani si eu mananc la fel, sotul meu dintotdeauna, parintii lui la fel.
pe de alta parte, am mai zis eu dar nu m a bagat nimeni in seama:d, muschiul de porc e mai slab decat cel de vaca deci multi se pacalesc fara sa vrea.

cateri mananca numai lapte integral ,de vaca, cu paste sau orez ,sau taietei, pielea de pe porumbei o haleste cu tot cu carnea. nu o dau la o parte din mancare. ea mananca smantana si nu iaurt:). Si vad ca ii place sistemul asta pt ca i a mers bine in ultima perioada:).

Acuma, iecare decide pt copilul lui ce si cum mananca. eu i am dat fetei porc, nu mult dar i am dat. si mananca destule grasimi. cred ca de asta e asa desteapta:))))

Voiam sa urez puiutilor bolnavi multa sanatate!

Pupici

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Oana: Al meu inca mananca mancare fiarta. Ulei/unt ii adaug la final, la blenduire. De aia nu ma preocupa ce se intampla cu uleiul la temperaturi inalte pentru ca mancarea cand adaug unt/ulei nu mai e extrem de fierbinte. Dar untul are calciu si impiedica absorbtia fierului. Grasimea carnii insa ar fi o grasime animala fara calciu. De aia ma preocupa pe mine subiectul, ca sa stiu ce fel de grasime sa-i ofer, ca nu mi-am propus nici sa ii dau raw, nici vegetarian, nici dietetic, ci doar sa nu ii fac ficatul praf dar sa aiba si ce-i trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Mihaela i noi papam asa
dimineata intre 9-10 friucte cu biscuiti(un mar sau para cu o jumatate de banana)
la pranz inainte de culcare ii dam gris cu lapte(300 ml lapte)acum nu-l mai vrea si azi i-am facut mancarica de cartofi

cand se trezeste ii dau un iaurt natural

la 19 i-am dat tot mancarica de cartofi cu putin ficatel care cu chiu cu vai a papat

cand se culca incerc sa-i dau gris cu lapte


in general ea papa supa de galustio(preferata ei)in care firb si carne, ciorba de perisoare ..ii mai blenduiesc o perisoara sau de pui si daca am noroc mai papa si o jumatate de pulpa blenduita.mai mananca pilaf de orez, mancarica de cartofi , gris cu lapte, branzica, iaurt natural si cam atat.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Mihaela, nici a mea nu mananca prajit:)

Daca tie teama de calciu ca inhiba absorbtia de fe inlocuieste l la mesele cu carne cu ulei de masline. eu nu mi as face griji la alimentele natural ca se inhiba unul pe altul ci doar la suplimentele artificiale. e exat aceeasi branza cu treaba aia: sa nu mancam proteina langa alimente cu amidon cand japonezii mananca peste cu orez dintotdeauna si sunt si poporul cu cea mai mica incidenta a cancerului de pe glob.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Seara buna fetili

Noi azi am avut revizie la pediatru. Avem 82cm si 11.200. Circumferinta capului 45cm. mic dar frumos

seidana poate ai racit! sanatate la Ela.

mihaela nu cred ca cele 10 grame de unt cat papa bebe la o masa impiedica absorbtia fierului in organism. asta ar insemna sa nu mai putem gati spanac cu lapte de exemplu...Aici se stileaza ŽajutareaŽ fierului sa se fixeze. Daca faci linte(bogata in fier) adaugi si morcov(bogat in vit c) si se ajuta intre ele. Si eventual desertul nu va fi lactat, ci o mandarina


Porc inca nu dau. grasime vegetala vs grasime animala...noi folosim ulei de masline la toate, doar la cartofi prajiti folosim ulei de floarea soarelui, dar Noa nu primeste.

Noa este muult mai bine, a fost ceva virus cu muci lichizi si stranuturi. Am dat paracetamol la 7-8 ore, un antihistaminic de 2 ori pe zi si spalaturi nazale de 3 ori pe zi. Functioneaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Japonezii nu mananca doar peste cu orez. Adauga si niste alge pe-acolo, fructe de mare, din astea. Ori algele contin foarte multe chestii. De asta am inceput sa-i adaug si cate un prafulet de spirulina lui Dani la mancare. Sper sa fie cu folos. Oricum intre cancer si anemie e o diferenta mare. Da, sunt sanatosi. Dar pe moment grija mea e anemia lui Dani pe care o are de cand s-a nascut cel mai probabil. Eu am avut anemie in sarcina si cred ca e din cauza mea. Si nu am reusit sa scap de ea desi m-am straduit. Desi as prefera sa devina vegetarian cand o fi adult, acum e mic si in crestere si nu cred ca vreau sa incerc sa il feresc de carne. Am citit si eu o parte din Studiul China si cred ca sunt sanse sa fie real faptul ca e mai bine fara carne. Dar realitatea este ca e cel mai usor de scapat de anemie cu o dieta bazata pe carne. Cand om scapa de ea... intai sa gasim un echilibru si apoi cred ca daca se poate, ii reduc cantitatea de carne din dieta. Si daca tot nu se anemiaza, ramane la putina carne, nu deloc.

Mergi la inceput