varicela!!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:



"Vezi? daca te baga mama ta planificat, intr-o colectivitate unde bantuia varicela, nu mai stateai stresata in sarcina.
Varicela e banala, un copil cu imunitatea ok nici nu o resimte prea mult. In schimb, adultul ...."


Oh dear, ce timpenie! Scuze, dar am fost colectivitate de la 6 luni. Si uite nu am luat atunci nici o varicela. Nici sora mea. Nu am luat pe vremuri nici hepatita desi am fost in colectivitati care au avut peste 50% imbolnaviri. Dar la nici una dintre boli nu am anticorpi, deci pot sa ma imbolnavesc oricind, deci teoria asta ca toti se imbolnavesc in copilarie (si ca vaaaai ce bine le faci) e o TIMPENIE! Si cunosc citiva oameni care au facut ca adulti varicela, colectivitate in sus sau in jos . Ce timpenie si urit sa dai vina pe mama mea si nu pe acei adulti inconstienti care nu se gindesc decit sa le fie lor bine si nu la ce rau le poate face altora sau sunt incapabili sa se gindeasca la altii pur si simplu si se ascund sub asemenea absurditati ca e bine sa imbolnavesti copilul altuia si ca vaaaai ce bine ii faci! Te-ai gindit ca sunt anumiti copii cu sistemul imunitar f scazut cu alte boli, carora numai un bine nu le faci???. Te-ai gindit ca multe femei in sarcina sunt f sensibile la a lua boli in comparatie cu inainte de sarcina si ce nu au luat toata viatza (chit colectivitate cu virusi bacili si ce mai vrei tu), vor lua exact in sarcina, asa cum a patit mama mea? Ma rog, inchei subiectul aici despre binefacerile pe care unii cred ca mi-i le-ar fii facut asa ceva , ca vad ca le-a intrat o idee fixa in cap si pace sa le-o scoti. Doamne fereste sa am in jurul meu asa oameni inconstienti si egoisti!

In plus poate stii ca tocmai daca ai facut varsat de vint poti sa faci o alta forma a bolii toata viatza pe urma, boala care nu e prea placuta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza



In plus poate stii ca tocmai daca ai facut varsat de vint poti sa faci o alta forma a bolii toata viatza pe urma, boala care nu e prea placuta.




Stiu mai multe decat crezi tu...
Nu inteleg ce e rastalmacirea asta de cuvinte, am scris undeva ca mi-as baga copilul in colectivitate sa contamineze si alti copii ?
Tocmai pentru ca nu pot lupta cu inconstienta oamenilor as alege ce e mai bine pentru copilul meu. Si cel mai bine e sa faca boala acum, macar va scapa de stresul contaminarii mai tarziu, intr-un moment neplacut.
Si da, fetele mele au facut varicela...nu e nimic de speriat, a fost piece of cake. Si s-au intors in colectivitate cand am avut avizul medicului, nici nu ne-ar fi primit altfel.

Daca tu crezi ca ii faci un mare bine copilului, protejandu-l acum, ok...mult succes. Dar e o mare iresponsabilitate sa mizezi pe buna credinta a celorlalti. Mie nici nu mi-ar fi trecut prin cap sa deschid un astfel de subiect, mi-e clar de multa vreme ca fiecare isi vede de interesul personal, din pacate. Asa ca, deciziile mele, vizeaza strict copii mei si ce pot sa fac astfel incat sa le fie cel mai bine.

Cand am dat-o pe cea mare la gradi, si la fiecare viroza ajungea la insuficienta respiratorie, din cauza astmului, stii ce mi-a raspuns o mamica :"e legea evolutionionismului, cel mai sanatos rezista la gradi, daca a ta nu rezista, retrage-o". Era un raspuns la intrebarea: "de ce va aduceti copii bolnavi la gradi, ca unii sunt mai sensibili si ajung la complicatii"
Asa ca, eu am incetat de mult sa sper ca altcineva imi va proteja copii, nici acum si nici mai tarziu in viata.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Nu peste tot in US e asa cum ziceti voi, sint comunitati restrinse de oameni inconstienti care fac asta. Cel putin in California nu-ti primeste copilul la nici o scoala din sistemul public daca nu are toate vaccinarile sau nu a facut boala deja in caz ca a venit din alta tara dupa virsta la care aici se vaccineaza.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Siminaf,
primeste copii fara vaccinuri facute; semnezi ceea ce se cheama waiver; nu stiu exact ce inseamna acest waiver; banuiesc ca in caz ca se imbolnaveste copilul fara vaccinuri si pateste ceva esti tras la raspundere ca parinte ca nu i-ai facut vaccinarile; am mai scris inainte primul copil a fost cobai fara voia mea i s-a facut un vaccin care era experimental care s-a si retras de pe piata dupa , iar dupa el tot intr-o boala a tinut-o tot pneumonie, infectii, otite etc a facut, plus ca il banuiesc de declansarea autismului(chiar daca ma contraziceti eu tot il banuiesc).
La al 2 lea copil nu le-am facut pe toate iar ROR ul l-am aminat pt o data ulterioara nu stiu cind; este f sanatoasa in comparatie cu sora-sa nu a luat antibiotic niciodata de cind s-a nascut sa bat in lemn!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Poate foloseste cuiva si experienta noastra. Noi ( eu si copiii) am facut varicela acum cam o luna, la mine a fost horror!! Primul mi-a luat baietelul de la gradi in cel mai nepotrivit moment ca sa zic asa ( peste 2 zile trebuia sa plec intr-o delegatie in afara tarii si nu aveam cum sa nu ma mai duc, erau bilete de avion luate etc etc ), noroc ca nu a facut febra decat f putin si apoi i-a aparut eruptia, la el destul de urata...Ma rog, am plecat cu sufetul strans, m-am intors dupa 4 zile. Inca din avion la intoarcere m-am simtit rau, cateva zile dupa la fel ( nu puteam manca, aveam frisoane, stare de rau) dar nici prin cap nu-mi trecea ca fac varicela ( mama ma tot asigurase ca eu am facut cand eram mica),credeam ca am racit sau ca nu mi-a priit mancarea de acolo , in tot acest imp eu am fost la serviciu, pana intr-o zi cand am ajuns acasa si am observat ca era deja iritatia pe corp, pana dimineata eram plina! Mi-a fost ff rau cateva zile, ziceam ca si mor nu alta, dupa 2 pastile de aciclovir mi-a fost si mai rau, incat m-am dus la spital cu puls 126 ( cateva zile am avut pulsul ff mare, simteam cum imi iese inima din piept). Recuperarea la mine a fost destul de grea, cam 3 saptamani a durat, eram ff slabita si cu puls mare ( desi nu am nicio problema cu inima). Norocul a fost, ca sa zic asa, ca a 2a zi dupa mine a facut si fetita ( chiar imi doream asta, ca sa nu faca intr-un moment nepotrivit ( in sarbatori, concediu) si sa scapam cu totii odata. Ea a avut cea mai usoara forma, cateva bubte doar si nu urate ( cum a avut baietelul).

La gradi au facut cam toti pana la urma, in cateva valuri, si la baietel in grupa si la fetita ( nici acum nu sunt inca toti inapoi la gradi). Au fost grupe intregi in care erau doar cate 2-3 copii prezenti. Iar de la grupa fetitei am fost 4 mamici care am facut ( nici un tatic )!

Acum ma bucur ca macar cu asta am terminat si cel mai mult ma bucur ca nu mi s-a intamplat cat am fost insarcinata cu vreunul dintre ei, sau in delegatie ( chiar ce faceam? ca presupun ca nu ma mai lasau in avion la intoarcere, nu? la hotel ce faceam? ca nu ma puteam duce la restaurant sau in oras sa mananc nu? horror scenariu! ma bucur ca nu am facut in concediu. Asa ca, pana la urma, bine ca s-a terminat pt toti 3.

De la mine de la serviciu nu a luat nici un coleg ( desi am fost o saptamana, timp in care eu eram deja contgioasa fara sa stiu) si cel mai tare mi-am facut griji pt o colega care si doreste sa ramana insarcinata, ma gandeam sa nu fie deja si sa nu stie inca). Acum nu stiu daca vreun participant la seminarul la care am fost sau cineva din avion/aeroport a luat.

PS Acum, dupa toata povestea asta, eu, ca mama, daca as sti ca noi adultii am facut deja si nu e un moment total nepotrivit ( gen plecari in concediu, probleme importante la serviciu si nu are cu cine sta copilul- ca si asta e o problema, ai mei nu au facut in acelasi timp ci unul dupa altul, s-au intersectat doar cateva zile, sotul a stat cu baietelul, apoi noroc ca a facut fetita odata cu mine, deci eu tot eram in concediu medical, altfel trebuia sa-mi iau pt ea) eu as lasa copiii sa faca, in sensul ca i-as lasa intentionat sa ia contact cu cineva cu varicela ca sa scape. E mult mai greu sa o faci adult fiind, nu mai pun la socoteala cazul sa o faci cand esti insarcinata. Sau copilul cand e mai mare, are ceva important la scoala, vreun examen de exemplu.

Intr-adevar eu nu i-am scos din casa ( si nici eu nu am iesit) in perioada cat am fost contagiosi ( dupa eruptie evident, ca inainte nu stiam ca suntem), am invitat pe toata lumea pe la noi in cazul in care ar fi vrut sa faca si sa scape, dar nu a venit nimeni ca mai toti facusera deja). Nu i-am scos pt ca mi-a fost frica sa nu ia vreo femeie insarcinata. Sincer, asta mi se pare inconstienta si rea vointa, nu stii cine poate lua chiar si pe strada, in parc ( poate e vreo femeie insarcinata, vreun bolnav grav la care numai o varicela ii mai lipseste). Da, aproape toti facem pana la urma, si clar e mai bine sa o faci in copilarie, dar nu te intalnesti numai cu copii. Noi nu am fost nici la dr din acelasi motiv, a venit dr acasa la copii, mi-a constatat-o si mie, mi-a scris un biletel pt dr meu si cu el am tinut legatura prin telefon iar dupa adeverinta de concediu medical s-a dus sotul.

Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

msl1, NU se primesc copii nevaccinati cu siguranta. Nu tu waiver, nimic, poate in urma cu ceva ani se mai putea, acum nici vorba. Vrei sa il tii nevaccinat, sint scoli private, religioase, etc, dar in sistemul public sigur nu ti-l primeste.









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Siminaf

Nu peste tot in US e asa cum ziceti voi, sint comunitati restrinse de oameni inconstienti care fac asta. Cel putin in California nu-ti primeste copilul la nici o scoala din sistemul public daca nu are toate vaccinarile sau nu a facut boala deja in caz ca a venit din alta tara dupa virsta la care aici se vaccineaza.



Eu nu reusesc sa inteleg de ce sunt oamenii aia inconstienti. Care e diferenta intre o mama care isi duce deliberat copilul la vaccin si o mama care alege imunizarea pe cale naturala, ducandu-si in mod deliberat copilul intr-o epidemie ?

A, scuze...e intr-adevar o mare diferenta, cea de-a doua obtine o imunizare pe toata viata, pe cand prima categorie doar temporar, lasand copilul descoperit cand ii e lumea mai draga.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Dupa cum zice Siminaf, in State nu mai exista varicela. Nativi sunt vaccinati iar cei din extraState au facut. Atunci de asta se vand bine acadelele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Softruela, asta cu boala facuta in copilarie ca sa nu suferi ca adult nu e o metoda infailibila. Am o prietena buna care a facut varicela in copilarie si a mai facut-o odata in rand cu baiatul ei de 6 ani.
Si nu e vorba de povesti, mama ei, bunica copilului avea actele medicale din copilaria mamei.

Si mai exista si niste complicatii la care totusi ar trebui sa ne gandim inainte de a ne expune copiii in mod constient la varicela:

http://www.sfatmedical.ro/Sanatatea_copilului/Bolile_copilului/Varicela/Complicatii

Nu ma refer la cazurile de contact in comunitate cand habar nu ai ca cineva este bolnav, ma refer la contactele voluntare sau pe principiul ca oricum au mai fost copii cu varicela in acea comunitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Softruela, asta cu boala facuta in copilarie ca sa nu suferi ca adult nu e o metoda infailibila. Am o prietena buna care a facut varicela in copilarie si a mai facut-o odata in rand cu baiatul ei de 6 ani.
Si nu e vorba de povesti, mama ei, bunica copilului avea actele medicale din copilaria mamei.

Si mai exista si niste complicatii la care totusi ar trebui sa ne gandim inainte de a ne expune copiii in mod constient la varicela:

http://www.sfatmedical.ro/Sanatatea_copilului/Bolile_copilului/Varicela/Complicatii

Nu ma refer la cazurile de contact in comunitate cand habar nu ai ca cineva este bolnav, ma refer la contactele voluntare sau pe principiul ca oricum au mai fost copii cu varicela in acea comunitate.




Lali, si eu stiu persoane care au facut varicela desi o facusera in copilarie, si eu personal am facut zona zoster la ceva vreme dupa varicela. Dar astfel de exceptii apar pe fondul unei imunitati scazute. Eu am o viziune mai holistica asupra sanatatii...si din pacate niciodata nu vom cadea de acord asupra unor aspecte. La mine totul se invarte in jurul imunitatii si acolo se concentreaza toate eforturile mele. Asa ca eu inchei aici.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput