varicela!!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Si eu sunt de acord ca imunitatea e foarte importanta. Insa de aici si pana la a considera ca si copii cu care intra in contact un copil bolnav de varicela sunt ori deja imunizati ori cu imunitatea foarte buna este o cale lunga. Ma refer mai ales la partea asta a celor scrise de tine, in continuarea posturilor celorlalte participante la discutie:

Citat:
citat din mesajul lui softurela
Legatura e asta, la gradinita deja toti copii sunt contaminati inainte cu 2 saptamani ca copilul tau sa dea primele semne de varicela. Deci ?
Eu mi-am inscris-o pe cea mica la gradi in plina epidemie de varicela, stiam ca deja a luat-o de la soru-sa mai mare, care mergea tot acolo.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518


Este ciudat sa gandesti asa: pot sa duc copilul bolnav, pentru ca oricum, toti sunt contaminati de doua saptamani. Poate nu s-au "pupat" toti cu toti, poate unii au lipsit spre exemplu sau poate au alte riscuri pe care tu nu ai de unde sa le stii.

Este decizia ta ce faci cu proprii copii, dar este necesar sa se respecte niste reguli care pana la urma sunt impuse si de autoritatile sanitare privind bolile contagioase si comunitatile de copii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Si eu sunt de acord ca imunitatea e foarte importanta. Insa de aici si pana la a considera ca si copii cu care intra in contact un copil bolnav de varicela sunt ori deja imunizati ori cu imunitatea foarte buna este o cale lunga. Ma refer mai ales la partea asta a celor scrise de tine, in continuarea posturilor celorlalte participante la discutie:

Citat:
citat din mesajul lui softurela
Legatura e asta, la gradinita deja toti copii sunt contaminati inainte cu 2 saptamani ca copilul tau sa dea primele semne de varicela. Deci ?
Eu mi-am inscris-o pe cea mica la gradi in plina epidemie de varicela, stiam ca deja a luat-o de la soru-sa mai mare, care mergea tot acolo.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518


Este ciudat sa gandesti asa: pot sa duc copilul bolnav, pentru ca oricum, toti sunt contaminati de doua saptamani. Poate nu s-au "pupat" toti cu toti, poate unii au lipsit spre exemplu sau poate au alte riscuri pe care tu nu ai de unde sa le stii.

Este decizia ta ce faci cu proprii copii, dar este necesar sa se respecte niste reguli care pana la urma sunt impuse si de autoritatile sanitare privind bolile contagioase si comunitatile de copii.





Asta intrece orice limita...am spus deja ca nu as prejudicia cu nimci sanatatea celorlalti, m-am referit strict la deciziile privind copii mei. Ce , vrei detali ?...uite iti dau:
cea mare a facut ultima varicela din toata gradinita...a trebuit sa o dau si pe cea mica la gradi pentru ca maicamea a murit chiar atunci si nu aveam cu cine sa o mai las.
Spune-mi te rog, pe cine am supus riscurilor daca fetele mele au fost ultimele care au facut varicela ?

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

OK, am crezut ca si tu sustii asta, pentru ca explicai un post in care asta se sustinea, o anumita lejeritate privind ducerea unui copil in comunitate, odata ce deja virusul e acolo. Anya vorbea de petreceri cu varicela si varicela cumparata la pachet.

Nicidecum nu am dorit sa intru in astfel de amanunte in privinta a ce ai facut tu, nu am de unde sa stiu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Cele dornice de a da si altora varicela..v-ati gandit ca poate acolo in colectivitate sunt copii imunodeprimati?si ca boala asta le-ar putea crea probleme foarte grave?Sau ca pe drum intalniti o graviduta si poate lua boala si sa nasca un copil cu malformatii grave sau sa piarda sarcina?Va asumati asta?mie mi se pare ca da,insa din pacate consecintele astea le suporta altii si nu voi :(.
Cam atat am avut de spus...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Eu nu reusesc sa inteleg de ce sunt oamenii aia inconstienti. Care e diferenta intre o mama care isi duce deliberat copilul la vaccin si o mama care alege imunizarea pe cale naturala, ducandu-si in mod deliberat copilul intr-o epidemie ?

A, scuze...e intr-adevar o mare diferenta, cea de-a doua obtine o imunizare pe toata viata, pe cand prima categorie doar temporar, lasand copilul descoperit cand ii e lumea mai draga.



Hai sa-ti spun de ce-i consider eu inconstienti: pentru ca nu au de unde sa stie daca nu cumva copilul lor va avea o forma complicata de varicela (si sint unele complicatii f. grave) sau poate chiar va muri. Desi rare astfel de cazuri, nimeni nu poate prezice daca se va intimpla sau nu. Si atunci nu e mai bine sa previi? Vaccinul anti-varicelos contine virusi atenuati, nu sint la puterea lor maxima, deci nu este nici pe departe acelasi lucru cu a lua boala in stare pura de la alt bolnav. Daca totusi copiii lor nu vor face varicela in copilarie... e si mai rau, pt. ca la adulti varicela este de obicei mai grava decit la copii si atunci sint sanse mai mari sa apara complicatiile. Deci parintii astia nu se gindesc mai departe de niste rinduri citite pe internet cum ca mvai cit de rele-s vaccinurile. Nu se gindesc deloc la ce am scris mai sus. Si asta tocmai pentru ca ei sint la adapost acum, fie ca au facut boala deja, fie ca s-au vaccinat. Deci sint si egoisti. Copilul lor va suferi? Poate, dar ei se tin tare de niste carti si websites pseudo-stiintifice si nu vor ceda neam!

Datorita vaccinurilor a scazut drastic numarul de infectii cu virusuri diferite, unele boli fiind chiar eradicate. Dar poate ca totusi vaccinurile sint rele, ia uite cit a crescut populatia pe glob, nu mai mor atitia de toate bolile alea.

Probabil ca am deschis o cutie cu viermi si acum or sa sara muuulti pe ea sau pe mine, dar asta este parerea mea fatza de cei care neaga progresul adus de stiinta in vietile noastre.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Siminaf

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Eu nu reusesc sa inteleg de ce sunt oamenii aia inconstienti. Care e diferenta intre o mama care isi duce deliberat copilul la vaccin si o mama care alege imunizarea pe cale naturala, ducandu-si in mod deliberat copilul intr-o epidemie ?

A, scuze...e intr-adevar o mare diferenta, cea de-a doua obtine o imunizare pe toata viata, pe cand prima categorie doar temporar, lasand copilul descoperit cand ii e lumea mai draga.



Hai sa-ti spun de ce-i consider eu inconstienti: pentru ca nu au de unde sa stie daca nu cumva copilul lor va avea o forma complicata de varicela (si sint unele complicatii f. grave) sau poate chiar va muri. Desi rare astfel de cazuri, nimeni nu poate prezice daca se va intimpla sau nu. Si atunci nu e mai bine sa previi? Vaccinul anti-varicelos contine virusi atenuati, nu sint la puterea lor maxima, deci nu este nici pe departe acelasi lucru cu a lua boala in stare pura de la alt bolnav.



Daca ati ajuns sa va fie frica de varicela atunci eu nu prea am multe de spus. Complicatii la varicela apar la cei cu imunitatea la pamant.
Si da, eu nu sustin vaccinarea pentru ca am tras urat de la ea. In viata fetelor mele nu vor mai exista vaccinuri. Asa ca alerg dupa epidemii, urmatoarea pe lista e rujeola/rubeola sau oreionul.
La revedere !

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Pt copilul meu vaccinurile sunt obligatorii,deci nu sunt o inconstienta ca i le-am facut,daca face boala asta sau alta pt el poate fi fatal..Dar e greu sa gandesti cum e in papucii altuia si ca exista si copii altfel,cu o alta boala cronica,cu un sistem imunitar deficitar..si pt care o alta boala i-ar produce complicatii grave..
Si ca el mai sunt multi,ca nu e singurul..si mai sunt multi copiii care sufera de diverse boli cronice si al caror sistem imunitar este deficitar..sau acestia nu au voie in colectivitate?of,of..Ma intristeaza sa vad atata inversunare..atatea jigniri :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Sa ne fie frica de varicela?? Poate si de umbra care merge in urma-ne cind e soare, mai stii?

Stii ce complicatie fatala paote da rujeola? Nu, nu doar la cei imunocompromisi.










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Siminaf

Nu peste tot in US e asa cum ziceti voi, sint comunitati restrinse de oameni inconstienti care fac asta. Cel putin in California nu-ti primeste copilul la nici o scoala din sistemul public daca nu are toate vaccinarile sau nu a facut boala deja in caz ca a venit din alta tara dupa virsta la care aici se vaccineaza.








Simina, primeste!

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Nu in sistem public. Stiu direct de la School District. Nu ai vaccinul facut, poti sa-l homeschool ca nu se supara nimeni.




Edit sa adaug, desi tare nu-mi place sa dau rapoarte si explicatii: chiar in districtul scolar al baiatului meu au fost copii care au avut hold pus pe inscrierea la middle school din cauza ne-vaccinarilor. Si pina au fost si s-au dat parintii cu ceva de pamint ca sa vada ca tot nimic nu reusesc, pina s-au programat la pediatru sa-i vaccineze rapid, etc, a trecut data limita de inscriere si au pierdut locul la college-prep academy, unde-s locurile limitate si daca te cacai sa te inscrii ii iau imediat pe urmatorii de pe lista. A meritat, nu, sa ajunga in middle school de la colt, numai pt. ca niste parinti au crezut ei ca-s mai cu motz decit ceilalti si or sa bata sistemul ca asa vor ei. Ce conteaza ca nevaccinatii lor pot imbolnavi altii care intra in contact cu ei sau cu ceilalti (vaccinati) care pot purta germenii si acasa, la bebelusi nevaccinati, gravide susceptibile sa prinda germenii sau batrini, bolnavi, etc.











Mergi la inceput