Juniori de Iulie - August 2004 * (106)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!

La multi ani Maria!

Marina, de cativa ani imi doresc si eu sa fie cald tot timpul, dar daca nu am emigrat la timp in Australia ...

Kim, mie chiar nu mi se pare ok sa-si faca Sorin contract de munca. O sa intreb o colega care tine contabilitatea la niste medici.
Roberta si noi folosim retele masinii (noi avem un Moulinex) si ne plac toate. Dar la drojdie noi folosim Pakmaya, noua cu Dr. Oetker nu ne iese. Dar sa vezi ce aluat de pizza super iese! Ce model aveti, vrem si noi sa-i luam lui tata de Craciun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineata
n-am nicio noutate de zis, asa ca va urez o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Neata! Si eu ca si Roxana - va urez buna dimineata!
Andries - sora mea are un PFA (cred ca asa se numeste) si autorizatie pentru a tine contabilitate - intr-o perioada tinea pentru ceva firme mici si persoane fizice. O intreb daca vrei si iti dau contactul ei!

Ai mei copii il asteapta pe Mos Niculaie - de dimineata, la scoala era cit pe ce sa-mi strice socotelile un baiat de la Stefan din clasa - sustinea sus si tare ca nu exista Mos Niculaie, ca mama si tata cumpara cadourile - asa ca i-am spus si eu ca nu am bani si atunci pt Stefan si tudor eu am vorbit cu Mos Nicolaie sa vina la ei cu cadouri... Sper ca piticilor mei sa le fi trecut pe linga ureche ce spunea baiatul...ar fi pacat sa se strice deja magia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

vreau si eu sa nu am nici o noutate!!..vreau si eu sa ma plictisesc...dar pt ca nu se poate va spun programul meu de azi (in timpul serviciului ):-la 11 audienta la arhitectul sef primarie (pt a raporta abuz in serviciu..nu-mi dau autorizatie de construire scari la cabinet, inventand acte care nu au fost trecute in certificatul de urbanism anterior)....la 12 intalnire director CJAS (pt contractare cu casa)..apoi Enel semnare de nou ,ca sa nu-mi taie curentul..deoarece au vrut un nou dosar pt instalatie..pt care evident mi-au trebuit pile la Buc/..sa va mai spun???

Andrea ai avut dreptate..m-am dus cu tupeu si le-am comunicat acest fapt..si pentru ca eram si cu directorul dupa mine..au zis...da..bine..nu mai faceti contract . Merci mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Kim...ufff...o iei razna cand trebuie sa rezolvi de astea...

Roxi, daca nu ai noutati, imi (re)impartasesti reteta de cozonac pentru masina de paine?

Masina mea este Moulinex,modelul cu 15 programe (cica face si dulceata:) ); am profitat de faptul ca tata si-a luat sambata televizor si a acumulat puncte la un hipermarket, asa ca am luat-o de la 5 la 3 mil.

Sa va povestesc de copilul meu - ieri a luat un Bine la romana, al doilea pe saptamana asta, mie mi se pare un pic cam exagerata nota, dar asta e, nu am nici o problema. Barbatul meu in schimb il cearta pentru note, asa ca Matei a hotarat ieri sa omita sa ii mai spuna, pentru ca trece din pedeapsa in pedeapsa, evident concretizata in saptamani intregi fara calculator.
Aseara, ca niciodata, Petro i-a controlat toate caietele si a vazut nota...la care dl.Matei: "Mama a hotarat sa te mintim", desi eu i-am zis ca nu e OK sa ascunda ceva de noi... M-a blocat, avea asa o figura angelica, incat Petro l-a crezut :) Nici nu am stiut cum sa reactionez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Kim, brava, ai vazut ca merge?
Robi, sigur, cum nu? imediat o re-pun sa fie reteta separata. toate masinile de paine fac dulceata
Gabi hehehehe. las ca Patrick i-a zis mamei sambata ca Mos Nicolae asta e o inventie a oamenilor mari asta dupa ce a invatat la Religie de Sf Nicolae si era tare curios cum vine sfantul asta sa aduca cadouri? e inca viu sau ce? asa ca a declarat ca e clar ca e o fantoma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=88241 aici reteta si o copiez mai jos:

1 lingurita de drojdie uscata (3 gr.)
1/4 cana de apa calduta (50 ml.)
1/4 cana de zahar (4-5 linguri de zahar)
Un praf de sare
3 galbenuse
1/2 cana de smantana (8 linguri rase de smantana)
8 Linguri de unt (110 gr.)
3 1/2 cani de faina (500 gr.)
Vanilie
Coaja rasa de lamiie sau portocala

daca ai robot sau masina de paine se pun toate ingredientele inauntru si se framanta bine. se scoate din cuva si se pune la crescut in vas uns cu unt, la loc ferit de curent.
daca framantati cu mana: se topeste drojdia in apa calduta.
Intr-un castron mai marisor se pune faina la care se adauga zahar, sare, galbenusurile, smantana, vanilia si coaja de fructe impreuna cu drojdia inmuiata.
Se framinta un aluat potrivit de tare. La inceput va fi lipicios pe mana dar incet incet adaugati unt in timp ce framintati, pana ce aluatul se desprinde de pe mana si de pe castron. Cam 20-30 minute.
Daca e prea moale sau prea tare atunci adaugati un pic de lichid sau fain, foarte putin cite o lingurita o data) si mestecati pina revine la punctul in care nu se mai lipeste.
se lasa la crescut pana si-a dublat volumul.
apoi se taie aluatul in 4 bucati.
Se intinde o bucata de aluat cu palma incetisor pina se face un dreptunghi de lungimea tavii in care se va coace. Se umple cu umplutura dorita si se ruleaza.
Se unge tava cu unt si se aseaza cozonacul in ea. Se lasa la cald sa dospeasca. (30 minute)
De obicei cind cozonacul a crescut pina la marginea de sus a tavii …e bun de bagat la cuptor.
Inainte de a baga cozonacul la cuptor se bate un ou cu 1 lingura de lapt si se unge cozonacul, peste ou se presara zahar sau seminte de susan. Se coc la 180°C 30 - 35 minute. (reteta este de pe culinar, a mamei celeste).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Ho,ho..ho...las' sa vina Sf Nicolae..si pana la urama Patrick crede sau nu? Luca este inca inocent...si crede 100%..anul asta Mosu aduce papagal...acvariu de 80 l (sa intram la stapan)...din astea..

Robi apropo de note..depinde cum sunt date si si pentru ce..si eu il cert pt note..daca sunt luate din cauza de neatentie. Am avut sedinta si are 2 B si 1 Fb la romana si 2 de B la mate in rest FB. Am fost socata sa vad copii in clasa cu B la optional, la muzica, la cunoasterea mediului..la religie..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

Si noi il asteptam pe Mos Nicolae ...nu foarte cuminti , drept pentru care m-am apucat ieri sa le mustruluiesc "nu sunteti cuminti, sa vedeti ca Mos Nicolae va aduce cate un batz! Nu-i asa ca sunteti cuminti ca sa vina mosul si la voi!?"
La care Ioana m-a intrebat "dar daca sunt numai un pic necuminte imi adfuce si mie un ou de ciocolata si o bombonica mica?! Nu-i asa?!"
Vai ce dulci sunt!

Gabi, si Maria are prin clasa copilasi care spun ca mosul nu exista, dar Maria crede cu tarie in Mos Craciun!

Olivia, au ce program! Si!? Luati acavariu?!

Roxana, super reteta, de doi ani de cand fac imi ies niste supercozonaci.

Noua ni s-a sticat aragazul si-mi trebuie unul neincorporabil bun bun! Ce-mi recomandati!?

O zi excelenta sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cristal e la metro un aragaz profi, de 90cm latime, ariston... e nebunie!!! vreo 1800 de lei . eu nu glumesc, pe ala mi l-as luat daca nu as avea dejabucataria
si mai cu picioarele pe pamant, mama are un indesit ff bun, ea e f multumita
Kim, au mama, animale??? sa vezi ce ma ucide dupa aia Patrick ca mai vrea un Goldi.. nu mai zic de matze.....

Mergi la inceput