Efecte secundare vaccin antirabic

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Vreau sa va insir detaliile unui caz nefericit in care s-a facut antirabic pentru o muscatura de capusa nepotelului meu de 2 ani.

Dupa cca. 1 luna de la vaccin intr-o duminica frumoasa, Daniel nu a mai vrut sa calce pe piciorute. Mama, tata au presupus ( ca oricine altcineva) ca s-a intepat in ceva spini prin gradina . Noaptea urlete si tipete. Dimineata isi tinea capul pe spate exact ca un puiut ( simptom al meningitei).

Chemat salvare, dus la spital, investigatii peste investigatii, plimbat de la contagioase la neurologie, medicii nu ii gaseau nimic, iar starea lui se degrada tot mai mult.O noapte a stat la Arad, dimineata am cerut de urgenta transferul. Actele au durat 8 ore, intr-un final am ajuns la Timisoara , unde au trebuit repetate toate analizele. Copilul era intubat , era hranit prin sonda, medicii rezervati in privinta sansei se supravietuire.
Disperati, cerem transferul la Szeged. Statul nu deconta nimic, asa ca transportul pana acolo 2000 Euro, si spitalizarea pe zi 1000 Euro. Incercam sa facem rost de bani , insa intre timp o deosebita doamna doctor , dupa analiza celui de-al 3-lea Rmn ne spune ca ar fi vorba de mielita, o afectiune a maduvei , si incepe tratamentul de indata.
Tratament care, multumim CERULUI , a dat rezultat. Pe foaie nu are un diagnostic, deoarece nimeni nu a putut spune cu certitudine ce e , insa ideea principala este ca toti medicii ne-au intrebat daca copilul a facut recent vreun vaccin. Si concluzia lor a fost ca aceasta afectiune ar fi data de vaccin.

Ma iertati pentru lunga detaliere , insa vreau sa precizez ca e un caz la 1 milion , insa din pacate la noi asa a fost.
Si de asemenea am ramas cu multe reticente in ce priveste vaccinarea ( in general)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dupa muscatura de capusa se mai face antitetanos, nu am auzit sa se faca antirabic. Unde, la ce spital i-a facut antirabic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

monalac, bietii de voi, ce stres....

Acu vreo 12 ani, cainele care il aveam la vremea aceea, a muscat-o pe fetita prietenei mele (care avea cca 2 ani atunci). Copilul se impiedicase si cazuse peste caine ... asa s-a intamplat.
Stiu ca i-au facut fetei imediat antirabicul, eu am chemat veterinarul care a vazut cainele si mi-a dat adeverinta ca e sanatos... adeverinta a dus-o la Colentina, la spital....dupa 10 zile parca am chemat din nou vet-ul sa vada cainele...iar am primit adeverinta.
Acum nu o mai fi asa ?
Cert e ca fetita a facut o singura injectie, atunci imediat dupa incident. Nu a avut efecte secundare.

Sanatate multa !

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

Citat:
citat din mesajul lui patryss_88

Vreau sa va insir detaliile unui caz nefericit in care s-a facut antirabic pentru o muscatura de capusa nepotelului meu de 2 ani.

Dupa cca. 1 luna de la vaccin intr-o duminica frumoasa, Daniel nu a mai vrut sa calce pe piciorute. Mama, tata au presupus ( ca oricine altcineva) ca s-a intepat in ceva spini prin gradina . Noaptea urlete si tipete. Dimineata isi tinea capul pe spate exact ca un puiut ( simptom al meningitei).

Chemat salvare, dus la spital, investigatii peste investigatii, plimbat de la contagioase la neurologie, medicii nu ii gaseau nimic, iar starea lui se degrada tot mai mult.O noapte a stat la Arad, dimineata am cerut de urgenta transferul. Actele au durat 8 ore, intr-un final am ajuns la Timisoara , unde au trebuit repetate toate analizele. Copilul era intubat , era hranit prin sonda, medicii rezervati in privinta sansei se supravietuire.
Disperati, cerem transferul la Szeged. Statul nu deconta nimic, asa ca transportul pana acolo 2000 Euro, si spitalizarea pe zi 1000 Euro. Incercam sa facem rost de bani , insa intre timp o deosebita doamna doctor , dupa analiza celui de-al 3-lea Rmn ne spune ca ar fi vorba de mielita, o afectiune a maduvei , si incepe tratamentul de indata.
Tratament care, multumim CERULUI , a dat rezultat. Pe foaie nu are un diagnostic, deoarece nimeni nu a putut spune cu certitudine ce e , insa ideea principala este ca toti medicii ne-au intrebat daca copilul a facut recent vreun vaccin. Si concluzia lor a fost ca aceasta afectiune ar fi data de vaccin.

Ma iertati pentru lunga detaliere , insa vreau sa precizez ca e un caz la 1 milion , insa din pacate la noi asa a fost.
Si de asemenea am ramas cu multe reticente in ce priveste vaccinarea ( in general)





Intotdeauna fericirea se dobandeste dupa multe piedici



capusa nu transmite rabie, dar poate transmite o forma de meningita (extrem de rar in romania).
nu prea cred sa fi facut cineva vaccin antirabic dupa muscatura de capusa, cel mult se face antitetanos, dar nu la copil de 2 ani, pt ca este inca protejat de schema normala de vaccinare daca le are facute pe toate la timp.
a fost cumva racit cu 2-3 saptamani inainte?
ceea ce descrii tu seamana cu sindromul Guillan-Barre. o afectiune grava dar foarte rara. poate fi dat si de unele vaccinuri, in cazuri extrem de rare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

Ingriden,poate cainele tau avea antirabicul facut si de aceea fetita a facut o singura doza. Ceea ce mi se pare aiurea e ca medicul mi spus ca nu mai re voie sa fie muscat vreodata de caine,pt ca un alt sern antirabic administrat ii poate fi fatal.Stie cineva de ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

Patryss,acum copilul e perfect sanatos?Pe mine ma ingrozesc astfel de cazuri.Ceva de genul asta am gasit scris pe un blog,hrana vie ,parca.nu pot pune link,pt ca scriu de pe telefon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui monalac

Ingriden,poate cainele tau avea antirabicul facut si de aceea fetita a facut o singura doza. Ceea ce mi se pare aiurea e ca medicul mi spus ca nu mai re voie sa fie muscat vreodata de caine,pt ca un alt sern antirabic administrat ii poate fi fatal.Stie cineva de ce?

Mami de Cris si Codrin

Poze Cris
Bebe Codrin


Eu am facut intai o schema completa de vaccinare antirabica dupa ce am ingrijit o pisica ce a murit in conditii suspecte. Apoi, am fost personal si am cerut sa mi se aplice o schema de imunizare, avand in vedere meseria, ca sa stiu sigur ca sunt protejata X ani, nu sa dau fuga la Infectioase toata ziua.
schema asta preventiva, sa ii spyun asa, implica de asemenea rapeluri periodice.

Asa ca nu vad de unde si pana unde afimatia aceea.



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

monalac, nu, cainele nu avea antirabicul facut. E drept, statea numai in curte, nu avea contact cu alti caini, deci risc minim ...

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Citat:
citat din mesajul lui monalac

Ingriden,poate cainele tau avea antirabicul facut si de aceea fetita a facut o singura doza. Ceea ce mi se pare aiurea e ca medicul mi spus ca nu mai re voie sa fie muscat vreodata de caine,pt ca un alt sern antirabic administrat ii poate fi fatal.Stie cineva de ce?

Mami de Cris si Codrin

Poze Cris
Bebe Codrin


Asta chiar mi se pare o mare aiureala. N-am mai auzit de asa ceva. Stiu ca are actiune 5 ani antirabicul. Sper sa nu gresesc, asa imi amintesc ca am citit undeva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Stiu ca se fac 5 doze, e o schema (prima zi, a treia, a 7-a...si nu mai stiu), dar, poti duce cainele la medic veterinar, il examineaza, si iti da adeverinta ca nu sufera de rabie. Cu aceasta adeverinta, mergi la Centrul Antirabic( Matei Bals), unde ati facut vaccinul, si ramai doar cu dozele facute...nu le mai face pe toate 5.
Noi asa am facut. Bine, eu am fost prea proasta (stiu ca suna urat, dar chiar asa e), m-am speriat prea tare, ca nu avea cum sa aibe rabie cainele care a muscat-o, desi nu avea vaccinul la zi...sta 99% din timp in casa. Imi pare rau ca i l-am facut.

Mergi la inceput