Delasare feminina

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica
Vad ca primerul e deja colorat ,de ce mai trebuie fond de ten.
Fiti rabdatoare ,ca-s picata de pe luna!
Primer n-am avut inca.

dulcetica

Exista si primer transparent.Cel colorat nu acopera ca fondul de ten insa poate fi folosit foarte bine sub blush + pudra fara sa mai fie nevoie de fond de ten.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Eu am un primer pentru ochi de la Sephora, nu prea l-am folosit. Ia sa-l caut eu sa vad pe unde e ratacit.

Partea draguta e ca atunci cand l-am cumparat ii povesteam prietenului meu de primer si el nu pricepea ce ii povestesc eu de amorsa (substanta cu care se da pe perete sa prinda vopseaua) (in engleza primer inseamna si amorsa, printre altele).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Uite ca nu mai tin minte unde am citit dar asta mi-a ramas in cap ca primerul e cu silicon si oricum siliconul e naspa si face si riduri pe deasupra


io, io! adica io am scris de faptul ca tanti de la Sephora mi-a zis sa nu ma dau zilnic cu el, ca are silicon (mai departe n-a detaliat, asa c-am ramas in ceata de ce nu). fetele () mi-au zis ca-i ok, asa ca mai am doar cateva picaturi din cel transparent de la Sephora - cred ca de el vorbeste ramiris - si cu prima ocazie imi iau altul, ca mi-a placut.

e asta din linkul de mai jos:

http://it.paperblog.com/speciale-primer-1-sephora-base-lissante-1023129/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Interesant, oare de ce ti-a spus vanzatoarea asa ceva, Mianna? Poate pentru ca si ea, ca si mine ( ) si ca si multe alte doamne, cand aude ´´silicon´´ se gandeste la pasta aceia alba folosita cu precadere in bai?

Eu nu ma pricep la chimie, dar am gasit un blog in care explica pe intelesul meu ce e cu siliconul din produsele cosmetice.

http://manie.ro/silicone-methicone-dimethicone/

Inteleg de aici ca siliconul face bine, defapt. Pe fatza. Nu insa pe par.

alte explicatii utile:
http://www.7sunscosmetics.com/index.php?id=wa_ts&lan=ro


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Uite ca nu mai tin minte unde am citit dar asta mi-a ramas in cap ca primerul e cu silicon si oricum siliconul e naspa si face si riduri pe deasupra


io, io! adica io am scris de faptul ca tanti de la Sephora mi-a zis sa nu ma dau zilnic cu el, ca are silicon (mai departe n-a detaliat, asa c-am ramas in ceata de ce nu). fetele () mi-au zis ca-i ok, asa ca mai am doar cateva picaturi din cel transparent de la Sephora - cred ca de el vorbeste ramiris - si cu prima ocazie imi iau altul, ca mi-a placut.

e asta din linkul de mai jos:

http://it.paperblog.com/speciale-primer-1-sephora-base-lissante-1023129/


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...





Da, de asta vorbeam. Sephora are acelasi produs in 3 variante colorate. Eu acum am unul nude.
Nu stiu ce sa zic de silicon, pana sa spui tu pe topicul celalalt n-am auzit iar dupa aceea explicatiile fetelor mi s-au parut pertinente si nu ma ingrijorez (Emma si Mirela sunt adevarate enciclopedii, am invatat o multime de lucruri de la ele). Ziceau ele acolo ca molecula de silicon n-are cum sa fie absorbita de piele si ca efectul ar fi de protectie, nicidecum nociv. Tenul meu, dupa 6 luni de primer zi de zi se prezinta foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Inteleg de aici ca siliconul face bine, defapt. Pe fatza. Nu insa pe par.



ba uite ce gasesc eu despre siliconul aplicat pe par:

Dimeticona

Dimeticona este un ingredient foarte hidratant, intalnit destul de des in produsele de ingrijire a parului, fie ca este vorba de sampoane, balsamuri sau tratamente de tip leave-in. Dimeticona este un derivat din siliconul folosit in produsele cosmetice si imbraca firul de par, „sigiland" cuticulele acestuia.

( de aici: http://www.divahair.ro/frumusete/ingrijirea_parului/cele_mai_bune_ingrediente_din_produsele_pentru_ingrijirea_parului)

si:

5. Alege produse pe baza de silicon
Produsele de ingrijire pe baza de silicon sunt extraordinare pentru mentinerea stralucirii. Siliconul "sigileaza" firul de par, pastrandu-i cuticulele in pozitie adecvata. Acesta actioneaza ca o bariera intre par si produsele de styling sau caldura produsa de foehn sau placa. "In cazul in care ai un par vopsit sau deteriorat, opteaza pentru produse speciale destinate acestui tip de par si care de obicei contin o cantitate mai mare de balsam si silicon, care actioneaza ca un manson in jurul firului de par, impiedicand pierderea pigmentului si conferind parului elasticitate", declara Dr. Andra Muscalu, medic dermatolog.


(de aici: http://www.eva.ro/frumusete/coafuri/6-trucuri-ca-sa-ai-un-par-stralucitor-articol-35392.html)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag

Eu am un primer pentru ochi de la Sephora, nu prea l-am folosit. Ia sa-l caut eu sa vad pe unde e ratacit.

Partea draguta e ca atunci cand l-am cumparat ii povesteam prietenului meu de primer si el nu pricepea ce ii povestesc eu de amorsa (substanta cu care se da pe perete sa prinda vopseaua) (in engleza primer inseamna si amorsa, printre altele).


Pai amorsa si este, ca are si acelasi nume si aceeasi utilitate!

L-am folosit pe-al meu azi, e de la elf, ori e prost ori mie nu-mi place cu amorsa ca fardul de pleoape s-a intins foarte prost si in plus nici nu a tinut cine stie cat, e abia 10 jumate si deja pleoapele sunt mai ingrasate decat daca foloseam fond de ten plus pudra.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Aici a aparut de curand un fond de ten(Max Factor Facefinity) care are si primer in el,cred ca e si la voi.Poate ca in gamele de lux era deja un asemenea produs ,asta e mai accesibil ca pret.Despre silicon in sampon ,ce stiu eu -e recomandat celor cu par uscat/deteriorat cum zice si linkul pus de mianna,dar nu e recomandat pt par care se ingrasa repede pt ca incarca firul.Multe sampoane au chiar pe ambalaj scris mare "fara silicon".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Citat:
citat din mesajul lui danielag

Eu am un primer pentru ochi de la Sephora, nu prea l-am folosit. Ia sa-l caut eu sa vad pe unde e ratacit.

Partea draguta e ca atunci cand l-am cumparat ii povesteam prietenului meu de primer si el nu pricepea ce ii povestesc eu de amorsa (substanta cu care se da pe perete sa prinda vopseaua) (in engleza primer inseamna si amorsa, printre altele).


Pai amorsa si este, ca are si acelasi nume si aceeasi utilitate!

L-am folosit pe-al meu azi, e de la elf, ori e prost ori mie nu-mi place cu amorsa ca fardul de pleoape s-a intins foarte prost si in plus nici nu a tinut cine stie cat, e abia 10 jumate si deja pleoapele sunt mai ingrasate decat daca foloseam fond de ten plus pudra.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


androix, tu pui fond de ten si pe pleoape ? nu e o senzatie incomoda/ciudata ? eu evit sa dau cu FT pe pleoape, mi se pare ca se ingrasa mai rapid pielea in acea zona, acopar doar zona de sub ochi, pentru a camufla cearcanele. pe pleoape dau cu un pic de pudra (dupa ce folosesc crema contur pentru ochi), pentru a se fixa mai bine fardul si pentru a nu se aduna in pliurile pleoapei. evit fardurile cu consistenta cremoasa, tocmai pentru ca mi se aduna in pliuri in cateva ore. folosesc doar fard pulbere compacta. nici tusul nu rezista pe pleoapele mele, daca nu dau cu un pic de pudra inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Da, pun FDT si pe pleoape si dedesubt, iar ca sa reziste machiajul dau si cu pudra. Nu simt nimic, nu ma deranjeaza, iar machiajul dureaza foarte bine. Daca nu pun nimic, sau pun doar pudra fardul se aduna in pliuri in 2 ore, cam cum mi s-a intamplat azi cu primer-ul.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput