Delasare feminina

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Dar parca primerul face riduri sau nu?

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Dar parca primerul face riduri sau nu?


ioi, sper sa nu! :) acum cand ma apucai si io sa ma machiez
azi is fara primer si nu stiu daca autosugestia sau ce, da' imi simt fata mai uscata ... imi si vine sa rad de mine ... HB si ma apucai de farduri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

LadyJ, eu am aflat anul asta de primer si de cand am aflat sunt dependenta. Pana acum foloseam fond de ten si mi se parea super OK. Si am folosit cativa ani buni (am 42 si ma machiez de ceva vreme). Am incercat o singura marca, de la sephora si chiar e o mare diferenta intre fondul de ten aplicat direct pe piele si cel aplicat peste primer. Tenul pare mult mai ... natural, aplicarea si uniformizarea se fac mai usor. Parca si machiajul tine mai mult. Peste vara am folosit primer fara fond de ten, doar putin blush peste si apoi un puf de pudra usoara, cat sa fixeze.
La mine baza este crema de protectie solara, dupa primer, fond de ten, blush si putina pudra. Sincer, ma intreb cum Dumnezeu am trait anii astia fara primer :). Si cred ca cel pe care-l folosesc eu nu e chiar varful de lance. Insa pentru mine a fost o revelatie.



Un link sa vedem si noi cele mai neinitiate despre ce e vorba?

Merci.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.



Uite un link de la sephora, gasesti zeci de primere si mai scumpe si mai ieftine decat asta. ASa cum am spus, eu am aflat de curand si am cumparat un singur "model" de care am fost multumita si n-am cautat altceva.
http://www.sephora.com/effortless-breathable-tinted-primer-P376116?skuId=1470574

edit: nu asta e cel pe care-l folosesc eu, la o prima cautare nu l-am gasit pe acela asa ca ti-am pus un exemplu. Cel pe care-l cumpar eu e in jur de 60 RON (15 ml).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Adela, multumesc ca ai sacrificat o zi .
Am inteles acum cum e treaba cu primerul. Este o baza pentru machiaj care promite mai multa aderenta a fondului de ten, in comparatie cu o crema de zi obisnuita. Si pe langa asta, uniformizeaza frumos pielea si evident ca machiajul arata mai bine. Si pare ca si hidrateaza.

Deci imi iau.
Eu folosesc de obicei o crema de zi hidratanta inainte de a aplica fdt. Stiu ca nu toate cremele de zi sunt recoamndate ca fiind o baza buna de machiaj, dar eu folosesc in general creme care au specificatia aceasta.
O sa imi iau primer, dar ma intreb acum daca e ok sa mai pun si crema mea hidrantanta inainte de primer...

Ramiris, inainte de a folosi primer, ce foloseai ca baza de machiaj?

Androix, dar de ce sa faci riduri de la primer, care ar fi explicatia? Unde ai citit?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ



-ulei de migdale pentru ten + o crema hidratanta(de calitate)+demachiant(nu trebuie sa fie scump) +gel de curatat+ crema de ochi- (incearca clinique).





Ok, ai dreptate, nu Belgia e de vina, ci lenea. Numai cand vad cate ai scris pentru ten si mi se face rau. Credeam ca demachiant, crema de fata si de ochi e suficient.
N-am inteles pentru ce e bun uleiul de migdale pentru ten.




As zice ca nu esti obisnuita, nu ca ti-e lene.
Lene inseamna cand, ajunsa seara acasa, amani sa te demachiezi desi stii ca e necesar sa cureti fatza. Asta se numeste ´´mi-e asa de lene sa ma demachiez´´- nis e intampla des, se intampla si altora des si e ceva rusinos.

Chiar asa multe ti se par produsele pe care le-am insirat?
Uleiul de migdale e foarte laudat, se spune ca hidrateaza intens.Gasesti o multime de apreri pe net. In Ro e ieftin, nu stiu cat costa in Belgia.
Gelul de curatare e pentru a curata fatza dupa demachiere. In loc de sapun.
Demachierea nu inseamna curatare, inseamna indepartarea machiajului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Dar parca primerul face riduri sau nu?

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!



Viata face riduri

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

O sa imi iau primer, dar ma intreb acum daca e ok sa mai pun si crema mea hidrantanta inainte de primer...



io n-am renuntat la crema mea hidratanta de zi, ca mi-o pun asa din reflex :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

[quote]citat din mesajul lui andre_ea

[quote]citat din mesajul lui ramiris

, Uite un link de la sephora, gasesti zeci de primere si mai scumpe si mai ieftine decat asta. ASa cum am spus, eu am aflat de curand si am cumparat un singur "model" de care am fost multumita si n-am cautat altceva.
http://www.sephora.com/effortless-breathable-tinted-primer-P376116?skuId=1470574

edit: nu asta e cel pe care-l folosesc eu, la o prima cautare nu l-am gasit pe acela asa ca ti-am pus un exemplu. Cel pe care-l cumpar eu e in jur de 60 RON (15 ml).




Vad ca primerul e deja colorat ,de ce mai trebuie fond de ten.
Fiti rabdatoare ,ca-s picata de pe luna!
Primer n-am avut inca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Ramiris, inainte de a folosi primer, ce foloseai ca baza de machiaj?



Crema de zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Uite ca nu mai tin minte unde am citit dar asta mi-a ramas in cap ca primerul e cu silicon si oricum siliconul e naspa si face si riduri pe deasupra

Normal ca viata face riduri dar hai sa nu intindem coarda mai devreme decat e cazul, nu?

Am si eu un primer de ochi si nu-l folosesc. Mai citesc zilele astea si iau o hotarare.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput