Delasare feminina

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Adela, nu ma las, sa stii
Cum e cu primeru´?
Foloseste fondul de ten o zi-doua fara el, vezi, e ceva deosebit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

ha, ha Lady! tocmai ma gandeam sa intru sa ma laud :)) sunt foarte multumita de produsele mele. sunt de-a dreptu' fascinata de BB cream si n-am indraznit sa folosesc fara primer :) ca asa vazui io pe un video ca se foloseste. da' de dragu' tau incerc maine!

p.s voiam sa ma laud ca fetele la serviciu m-au intrebat ce am facut de arat asa bine ... ha, ha ... m-am umflat in pene :) si le-am spus ca datorita fetelor de pe forumu' meu romanesc mi-am cumparat "magique" ... si rezultatu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

ce e BB-ul asta? ca l.am vazut in magazine si credeam ca e un autobronzant soft pt folosire zilnica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Adela, bravo, ma bucur! Multumesc ca incerci,esti o draguta.:)
Chiar sunt curioasa daca e vreo diferenta notabila
Eu folosesc BB cand nu am timp sa stau sa intind ca lumea fondul de ten. Sub BB ori nu pun nimic, ori am deja un strat din crema de zi aplicat.

XIO, BB cream e o crema colorata. Nu e autobronzant pentru ca nu isi intensifica nuanta dupa un timp si nici nu tine cateva zile. E o crema 8 in 1, cam asa. Adica coloreaza, hidrateaza, netezeste, lumineaza si cu ce s-o mai lauda. :)
Are alta textura decat fondul de ten, e mai usor de manevrat si de intins.
Daca vrei o lasi asa pur si simplu pe ten( chiar imbunatateste aspectul pielii, ici mie nu mi-a venit sa cred) sau dai pudra peste. Cum doresti. Diferenta sta in....ce pudra folosesti. Dar repet, arata f bine si fara.
Sub BB cream cum am zis, eu ori am o crema pe care am apucat sa o dau inainte ori nu am nimic. Nu stiu sincer daca se recomanda ceva anume de aplicat inaintea BB cream sau nu.
Dar daca zice Adela ca e mai bine cu un primer, imi iau si eu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

LadyJ, eu am aflat anul asta de primer si de cand am aflat sunt dependenta. Pana acum foloseam fond de ten si mi se parea super OK. Si am folosit cativa ani buni (am 42 si ma machiez de ceva vreme). Am incercat o singura marca, de la sephora si chiar e o mare diferenta intre fondul de ten aplicat direct pe piele si cel aplicat peste primer. Tenul pare mult mai ... natural, aplicarea si uniformizarea se fac mai usor. Parca si machiajul tine mai mult. Peste vara am folosit primer fara fond de ten, doar putin blush peste si apoi un puf de pudra usoara, cat sa fixeze.
La mine baza este crema de protectie solara, dupa primer, fond de ten, blush si putina pudra. Sincer, ma intreb cum Dumnezeu am trait anii astia fara primer :). Si cred ca cel pe care-l folosesc eu nu e chiar varful de lance. Insa pentru mine a fost o revelatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

blush sub sau peste pudra?
ca eu puneam peste
not good?
si mai am un baton "body shimmer", il folosesc si pe ala cand si cand. Adica o cantitate minuscula aplicata pe pometi / frunte mai ales cand sunt pe graba.


De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

eu folosesc crema de la avon gama Solutions, care are acelas rol pe care il descrieti la bb cream: netezeste, lumineaza, uniformizeaza. si e foarte usor de intins, nu incarca tenul.


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Cu placere, Andreea.

Nu stiu ce exemple sa iti dau, s-ar putea ca pentru tine sa fie nepotrivite gamele pe care le folosesc eu.
Ce pot sa iti spun este sa incerci mai multe produse. Sfintele mostre
Nu te lua doar dupa reclame ca e multa minciuna legala in ele. Ia-te dupa propria piele.

Ca sa nu trimit emsajul chiar fara vreo recomandare....
-pentru maini, crema neutrogena cu capac rosu mi se pare cea mai buna
-pentru corp, ulei. Folosit pe pielea uda.
-pentru calcaie, crema cu urea si sosete de bumbac groase.
-ulei de migdale pentru ten + o crema hidratanta(de calitate)+demachiant(nu trebuie sa fie scump) +gel de curatat+ crema de ochi- (incearca clinique). -sampon pentru par gras(de la LUSH) + balsam tot de la ei,+masca facuta in casa (fie din ulei de cocos cum zice XIO, fie ulei de masline+galbenus de ou+vit A). Ai nevoie si de un serum pentru varfuri, daca intrebi la drogherie stiu doamnele ce sa iti recomande.


--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Ok, ai dreptate, nu Belgia e de vina, ci lenea. Numai cand vad cate ai scris pentru ten si mi se face rau. Credeam ca demachiant, crema de fata si de ochi e suficient.
N-am inteles pentru ce e bun uleiul de migdale pentru ten.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

blush sub sau peste pudra?
ca eu puneam peste
not good?
si mai am un baton "body shimmer", il folosesc si pe ala cand si cand. Adica o cantitate minuscula aplicata pe pometi / frunte mai ales cand sunt pe graba.


-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


Eu il pun sub pudra, mi se pare ca arata mai natural. Depinde si cata pudra pui, eu dau doar un puf ca sa fixez "tencuiala" .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

LadyJ, eu am aflat anul asta de primer si de cand am aflat sunt dependenta. Pana acum foloseam fond de ten si mi se parea super OK. Si am folosit cativa ani buni (am 42 si ma machiez de ceva vreme). Am incercat o singura marca, de la sephora si chiar e o mare diferenta intre fondul de ten aplicat direct pe piele si cel aplicat peste primer. Tenul pare mult mai ... natural, aplicarea si uniformizarea se fac mai usor. Parca si machiajul tine mai mult. Peste vara am folosit primer fara fond de ten, doar putin blush peste si apoi un puf de pudra usoara, cat sa fixeze.
La mine baza este crema de protectie solara, dupa primer, fond de ten, blush si putina pudra. Sincer, ma intreb cum Dumnezeu am trait anii astia fara primer :). Si cred ca cel pe care-l folosesc eu nu e chiar varful de lance. Insa pentru mine a fost o revelatie.



Un link sa vedem si noi cele mai neinitiate despre ce e vorba?

Merci.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput