permanent sau alte metode pt. volum par

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

andacos - ai dreptate, insa pe plan secund conteaza si ce iti pui in cap, ca sa zic asa.
un prieten cu probleme cu scalpul a mers la dermatolog si dr. i-a spus ca toate sampoanele care produc spuma intensa (si cate sunt care NU produc spuma?) folosite des provoaca probleme scalpului. i-a recomandat sampon care nu face spuma, uite ca pacat ca nu stiu cum se numeste.
am cautat si eu pe net sampon bio, nu prea exista asa ceva, din pacate.
plus ca reclamele la sampoanele obisnuite ne bombardeaza cu sloganul "a se utiliza zilnic" probabil cu scopul sa il terminam cat mai repede ca sa cumparam altul, sa le facem lor vanzare...
la fel ca si dusul zilnic sau mai des de o data pe zi.
cred ca pielea / inclusiv a capului beneficiaza de pe urma sebuumul pe care il produce.
acum nu zic sa stam nespalati (mai ales in perioadele calduroase), insa totul cu masura, fiecare dupa cat poate duce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

apropos de sampoane, mi-am amintit ceva amuzant : singura data cand parul meu chiar a atras atentia celorlalti, de ma intrebau ce mi-am facut de e atat de lucios, matasos si plin de volum, a fost cand, ramanand fara sampon in baie, am apelat la samponul cu care spalam pisica. da, nu radeti, era un sampon special, fara coloranti/parfum, si m-am gandit ca n-are cum sa-mi dauneze, atata timp cat blana si pielea fina a pisicii mele nu au avut de suferit.


Corina, ma doare burta de ras...sper ca nu te superi...acum o sa ma gandesc de doua ori inainte de a spune nu atunci cand copii ma intreaba daca pot avea un animal de casa..asa am o scuza sa cupar sampon de pisica/caine, ca altfel, bate la ochi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Da eu cu parul meu zburlit ce ma faaac? Ma spal la 2 zile vara si la 3 zile iarna, ma dau cu balsam tone, le-am tot schimbat, tratament pentru par uscat, bla bla bla, imi sta oribil! Am o claie de par, pe care n-o mai suport! Adevarat ca nu m-am mai tuns de ceva timp, dar si dupa ce ma tund, ma coafeaza tanti, intinde cu peria nu-s ce, sta bine pana la prima spalare, por'ma se zburleste
Nu sunt capabila ma ma fac cu peria singura, recunosc, am 2 maini stangi, mi-am luat peria din aia rotativa, sta bine parul cel mult o ora, por'ma o ia razna! Merg si foarte mult pe jos, ma bate vantul prin toate partile si nici nu vreau sa folosesc fixativ, ca nu-mi place cum se simte parul cand ma dau cu el!
Any ideas?
Ramonika, scuze ca m-am bagat peste subiectul tau!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mianna, cred ca iti inchipui ca nu sunt chiar o jegoasa.
Daca ar fi parul murdar l-as spala, vara spre exemplu cand e f cald si transpir, si merg si la strand, ma spal mai des, o data la 4-5 zile, ca se vede pe par ca nu e curat.
In rest insa nu am nevoie mai des pt ca parul arata foarte bine.
Sunt persoane care trebuie sa se spele zilnic pe par si pers. care se pot spala si o data pe saptamana, ca tot arata bine parul.
Bine, nu mai spun ca nu e sanatos sa speli parul des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

apropos de sampoane, mi-am amintit ceva amuzant : singura data cand parul meu chiar a atras atentia celorlalti, de ma intrebau ce mi-am facut de e atat de lucios, matasos si plin de volum, a fost cand, ramanand fara sampon in baie, am apelat la samponul cu care spalam pisica. da, nu radeti, era un sampon special, fara coloranti/parfum, si m-am gandit ca n-are cum sa-mi dauneze, atata timp cat blana si pielea fina a pisicii mele nu au avut de suferit.


Corina, ma doare burta de ras...sper ca nu te superi...acum o sa ma gandesc de doua ori inainte de a spune nu atunci cand copii ma intreaba daca pot avea un animal de casa..asa am o scuza sa cupar sampon de pisica/caine, ca altfel, bate la ochi

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


mai, te cred ca ti se pare amuzant. te-ai fi prapadit de ras sa ma vezi atunci : eram singura acasa (ma rog, si cu pisica), stransesem apa calda in cada, ma bagasem in apa, statusem un pic sa ma rasfat, apoi m-am udat pe par si cand pun mana pe tubul meu de sampon - pauza. mi-a picat fisa ca uitasem sa iau samponul cel nou, sa-l aduc in baie, era in debaraua de langa baie. pe pisica nu puteam s-o rog sa-mi aduca samponul, iar mie imi era pur si simplu lehamite sa ma sterg, sa ies din cada pentru a lua samponul. asa ca am zis : fie ce-o fi, doar n-o sa raman cheala sau o sa mi se faca parul verde, daca ma spal cu samponul pisicii.
acu' serios : chiar s-a vazut diferenta. si nu am remarcat-o numai eu, ci si colegele de birou, pentru ca in ziua aceea toate m-au intrebat ce anume mi-am facut la par - una zicea ca m-am vopsit, alta ca mi-am schimbat coafura - nici gand, pur si simplu parul avea stralucire, volum si aspect matasos, mult mai evidente decat in urma spalarii cu sampon obisnuit.
daca tot te bate gandul sa incerci sampon pentru pisici, cumpara-l si pune-l intr-un tub de sampon normal .
parerea mea este ca samponul pentru pisici contine mult mai putine substante nocive/daunatoare decat cel pentru oameni, deoarece pisicile se curata lingandu-si blana, deci producatorii de sampon nu pot baga toate chimicalele si prostiile in acel sampon, ar pune in pericol sanatatea/viata pisicutelor.
e adevarat, n-am stat sa compar lista ingredientelor din samponul pentru pisici cu cele din samponul cu care ma spal de obicei. insa am asa un feeling, ca al meu are mai multe chimicale toxice decat cel pentru pisici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Corina - ar fi interesant cum e parul dupa mai multe spalari cu samponul pt. matze dar se pare ca nu te-ai riscat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Sarah jessica Parker se spala pe par cu sampon pt caiSi multe alte vedete la fel, din cauza ca face parul sa straluceasca de sanatos ce e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

so, ladies, probabil ca merita incercat, macar o data in viata, samponul pentru necuvantatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Corina - ar fi interesant cum e parul dupa mai multe spalari cu samponul pt. matze dar se pare ca nu te-ai riscat


pai tu ai matze, n-ai curaj sa incerci ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
XIO: Pt bucle iti recomand bigudiurile electrice.Sunt superbe, i dureaz doar jumate de ora toata povestea.


Asta-i o idee buna, ca m-am rabdare sa stau cu peria si cu feonul in miina prea mult.
Eu am observat ca cu cit spal parul mai des cu atita se ingrasa mai tare. Daca as putea, l=as spala la o saptamina, dar dupa 3-4 zile nu imi mai place cum arata. Si am observat ca se ingrasa si arata naspta daca schimb saponul. Cind aveam permanent nu arata niciodata gras sau lipit de cap.

Mergi la inceput