permanent sau alte metode pt. volum par

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

mie mi se pare mult sa te speli la 6 zile :)
la 3, 4 zile e super ok.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

si eu am avut permanent; de anul trecut din decembrie m-a tinut pana prin luna mai anul acesta. a fost super usor de aranjat: dupa ce ma spalam aplicam spuma iar apoi pana la urmatoarul spalat il aranjam cu degetele umede. il spalam o data la saptamana. si era si blond, eu fiind satena natural.
in mai am inceput sa tund din varfuri, apoi luna trecuta m-am tuns bob asimetric scapand de aproape tot parul permanentat.
eu nu regret ca am apelat la permanent.



"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Nu prea inteleg bau-bau-ul asta cu permanentul. Eu am avut permanent pe par lung timp de 15 ani non stop si niciodata nu am avut parul ars. Daca nu-l tii cu solutia pe el cine stie cit, nu se arde. Eu nu-l vroiam cret, ci numai buclat, tot pentru volum si il tinam cam jumate din timpul recomandat si apoi coafeza imi tundea capetele si era super. Multa lume credea ca asa e parul meu natural, buclat (si era si vopsit btw). Dupa ce am nascut m-am tuns, vezi doamne tunsoarea scurta e mai usor de intretinut. Aiurea, la 3 saptamini dupa tuns deja statea parul ca dracu ca incepea sa creasca si aratam ca scapata de la azil.

Acum il am iarasi lung, pina la umeri si ma bate gindul sa-i trag un permanent lejer. Coafezul meu nu ma incurajeaza deloc in aceasta actiune deoarece zice ca nu e la moda, ca si cum imi pasa de asta. Si eu ma spal la 3 zile pe cap ca altfel sta lipit si pare putin gras. Am un spray de ala cu talc si cind chiar mi-a fost lene sa-l spal l-am folosit. Intr-adevar nu mai arata gras dar nici nu sint super inchitata de cum arata. Eu totusi prefer sa ma spal si sa ma usuc cu capul in jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

mie mi se pare mult sa te speli la 6 zile :)
la 3, 4 zile e super ok.


depinde. mi-e si rusine sa spun la ce interval se spala sotul pe cap (ma refer la sezonul rece)

la mine arata acceptabil dupa 5-6 zile de spalat. adica nu e slinos, gras si cu matreata, ci e ok, doar ca fara volum prea mult. insa am recunoscut ca am si eu cam multe pretentii pentru efortul pe care sunt dispusa sa-l fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu ma spal o data pe saptamana in mod normal, vara cand e cald o data la 5 zile.

Am folosit ca sampon L#oreal pt volum, apoi Wella SP pt volum si acum am TIGI tot pt volum, toate sampoane profesionale.Mi-a placut tare mult L'oreal, dar am schimbat pt ca ei testeaza pe animale.
Pt volum floseste un sapomn de calitate, de preferinta profi pt volum, usuca-ti parul cu peria pt volum si cel mai important, sa ai o tunsoare care sa confere volum.
Am mai spus ca atunci cand am avut probleme cu parul am folosit ulei de cocos, m-a multumit din toate pctele de vedere, de la luciu pana la cum sta parul, si in combinatie cu sampon pt volum e uimitor.Ieri nu am putut sa imi par parul desfacut, ca era prea mare volumul si aratam ca un leu.
F important este insa sa ai tunsoarea potrivita.
Pt bucle iti recomand bigudiurile electrice.Sunt superbe, i dureaz doar jumate de ora toata povestea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

o fi aratand acceptabil, dar, nu te supara, curat tot nu-l poti numi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mianna, nu este murdar parul, asta ar insemna sa nu mai arate bine si sa se vada ca e...nespalat.
A fost o discutie la spital, o dr a spus ofensata ca ea se spala pe par in fiecare zi si nu le intelege pe cele care se spala mai rar, ca ea nu ar putea sta cu parul 'jegos'.Am vrut sa o invit sa isi introduca mainile si nasul in parul meu ca sa vada cat de jegos este.

Daca se murdareste sau imbacseste se vede imediat si evident trebuie spalat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

o fi aratand acceptabil, dar, nu te supara, curat tot nu-l poti numi.


scopul meu nu este sa-l "numesc" curat.
scopul este sa fie un par sanatos. iar un par sanatos nu e unul pe care-l bombardezi aproape zilnic cu sampoane si alte minuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu cred ca un par sanatos ,vine din interior si nu din exterior.

Indiferent ce folosesti(bineintzeles ca factorii externi sunt agresivi si daunatori)se poate remedia,tunsul,o masca ...itzi regenereaza parul.

Insa cind problema vine din interior,din organism...potzi sa te dai tu de trei ori peste cap...nu ai cum sa ai un par sanatos.

Si mai cred ca si genetica joaca un rol major.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Mianna, nu este murdar parul, asta ar insemna sa nu mai arate bine si sa se vada ca e...nespalat.
A fost o discutie la spital, o dr a spus ofensata ca ea se spala pe par in fiecare zi si nu le intelege pe cele care se spala mai rar, ca ea nu ar putea sta cu parul 'jegos'.Am vrut sa o invit sa isi introduca mainile si nasul in parul meu ca sa vada cat de jegos este.




adica daca nu ramane jeg pe mana dupa ce te mangai pe par inseamna ca-i curat?

doar un experiment: incearca sa nu stergi praful de pe o mobila 6 zile. dupa asta, gandeste-te ca mobila aia n-a iesit la plimbare, dar parul tau da - si nu prea cred ca-l ocoleste praful. plus aburii de la bucatarie (pentru cine-o foloseste)sau doar aburii de la dus peste care apoi se aduna praful anterior mentionat, plus fum de tigara (pentru cine fumeaza sau sta pe langa fumatori), plus transpiratia, plus produsele de coafat daca e cazul...

Mergi la inceput