permanent sau alte metode pt. volum par

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

lorelai - deci ti-ai facut permanent? cum e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Nu mi-am facut inca permanent, dar urmeaza in decembrie (sa-mi mai creasca bretonul). Cand mi-l fac, pun o poza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Ramonika, pai ce vrei tu nu exista .
Tu vrei sa arati ca scoasa din cutie o saptamana cu freza perfecta si plina de volum, fara sa folosesti produse de styling .Daca afli reteta, da-mi-o si mie.



stiu, am recunoscut ca asa as vrea.
tocmai din cauza asta m-am gandit la permanent, ca ar sta parul umflat mai mult timp fara sa-i fac mare lucru.
insa trebuie sa vad daca se merita sa ma risc sa imi "ard" parul cu permanent sau nu. mai sap pe net.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Eu cand mi-am facut permanent l-am facut mai mult in scop "terapeutic" decat estetic adica tocmai ca sa il mai usuce putin. As! Tot la fel de repede se ingrasa si tot ca dracu arata chit ca era mai umflat, la radacini tot gras si lipit de cap era, mai ales ca el creste iar radacinile sunt drepte. Nu am reusit sa gasesc coafeza care sa ma convinga de existenta unui permanent slab cu bucle nu cu sarmale.

Pozele puse de tine, Ramonika, arata super! Nu stiu de ce te plangi dar omul cand nu are probleme isi face singur. De pudra aia pe care te pregatesti s-o cumperi n-am citit de bine pe net, dar daca nu ti se ingrasa asa repede parul merita sa incerci, 18 lei nu e o suma exorbitanta.

CorinaDani, da, trebuie sa ma caut neaparat la un endocrinolog, ca ma supara si alte semne ca as avea o dereglare, de-as avea timpul si banii necesari!

Si asa ajung la sampoanele LUSH de care am vazut acum ca au niste preturi cam mari pentru bugetul meu. As da banii astia, dar cred ca mai bine merg intai la doctor.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Ramonika, permanentul nu este o solutie pentru parul gras! Nu am aceasta problema, nu sunt nici experta in acest domeniu insa am cunostinte care s-au plans ca au un par tare gras. Unele au rezolvat-o in timp, schimbandu-si alimentatia iar altele au folosit sampon de iedera+mesteacan (se pare ca este bun ) si au folosit la limpezire otet daca nu-ti place , foloseste ceai de menta (menta reglementeaza productia de sebum datorita proprietatilor :balsamic si dezinfectant).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurenta spune:

Sa inteleg ca te.ai tuns recent si vrei sati stea ca in poza 5 zile.....
Nu prea merge.......repet spala.l la 3 zile.....foloseste perii foarte bune la uscat si intors parul ,plus seara mai incearca o tura de bigudiuri mereu pentru volum.......
Tunsoarea ti se pare la indemana dar nu e deloc.........tre sa aranjezi mereula 3 zile maxim .....
Sper sa nu fc publicitate pe aici dar produsele de spalat si ingrijit iti trebuiesc profesionale,ti,as recomanda Vitalitys.....mai economic un pic,nici un bio....nici ieftine si bune nu ai sa gasesti......sa mentii o coafura asa bine ........
E imposibil sa stea parul asa bine ca in poza 6 zile......e nespalat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vdrag spune:

Ramonika si eu am aceleasi probleme ca si tine, iar la sfatul unui hair stylist de la un coafor de cartier din Romania am incercat ChelStop de la Plafar si pot spune ca ma ajutat foarte mult!
Desi la inceput nu am avut incredere in sfatul primit, cand am inceput sa il folosesc am observat diferente de prima data si imi pare rau ca nu mi-am rugat tatal sa imi aduca mai multe flacoane! Deci incearca cu incredere, mai ales ca tu il poti procura foarte usor si lasa ideea permanentului, caci este dezastruoasa pentru par!
Mai vreau sa iti spun ca am incercat pana la ChelStop tot felul de tratamente care mai de care mai costisitoare care nu m-au ajutat cu nimic dar cu aceasta solutie am observat diferenta de la prima folosire, pacat ca firma nu stie sa isi promoveze produsul afara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Lady si lorelai,multumesc despre info .

Am vazut ca mai multe doamne se "pling" de samponul solid exact cum ai descris si tu deci nu merita comandat...
Am tot studiat ingredientele si ma mira ca majoritatea au SLS...
Cred ca cel de care zice tu,Lady,il voi comanda si eu,pare cel mai apreciat .Da,sunt mai scumpe dar mie imi convine de minune ca exista si cantitati mici de proba...

Revin eventual dupa ce comand cu impresii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

Ramonika,ma tin de mult sa-ti raspund,de cand am citit subiectul,scuze ca abia acum am reusit s-o fac
nu stiu ce ai facut intre timp,spre ce solutie te-ai indreptat,eu vroiam doar sa-mi spun parerea in legatura cu permanentul.contrar majoritatii opiniilor,cum ca permanentul ar "arde" parul,daca tu(dupa cum banuiesc) ai acelasi tip de par ca si mine,permanentul e printre cele mai bune si ieftine solutii pe termen lung.cateva problemute vor fi,de exemplu, cu un par ca al nostru , nu vei reusi sa faci acele bucle mari, decat pt maxim 2 saptamani.eu l-am avut facut cret spiralat,suvite subtiri,si taiat relativ drept(un pic mai jos de umeri).depinde si de experienta coafezei, insa iti garantez ca daca e facut bine,nu vei arata ca o oaie .acest tip de permanent e usor de intretinut,mai ales in primele saptamani,necesita doar putin aranjat cu spuma,dupa spalat,pe parul ud.eu l-am facut in mai,iar pana pe la sfarsitul lui august am reusit sa-l mentin asa(este si vopsit ).

un alt dezavantaj este ca parul creste, iar cu timpul se vor vedea diferente intre nivele.solutia este ca, dupa cateva luni, sa-l scurtezi si sa-l tunzi cumva "filat", de sus si in jurul fetei, iar in spate si lateral va ramane din vechiul permanent,astfel incat va avea foarte mult volum.in acest stadiu,merge aranjat o data pe zi (sau, ma rog, dupa ce dormi), cu putina apa si o perie de intors.iti ia maxim 2 minute.

eu sunt foarte multumita de aceasta solutie, pot sa spun ca mie mi-a intarit radacina parului,doar ca isi pierde din stralucire(de aceea il vopsesc).costul este doar cel al permanentului, deci o data la 6-8 luni.cu spalatul.....si mie mi se pare mult la 6 zile, eu prefer sa-l spal o data la 4 zile.ca si produse, de cand l-am facut permanent nu mai e asa pretentios, folosesc orice sampon, masca si balsam gasesc la pret convenabil .masca si balsamul le folosesc alternativ, la o spalare una, la o spalare altul.
si mai vroiam sa adaug ca,in cazul in care te hotarasti pt permanent, in nici un caz nu il pieptana sau usca cu foenul.se piaptana doar ud,apoi se aranjeaza imediat cu spuma

sper sa iti mai fie de folos experienta mea,daca nu tie, poate altor forumiste.iti doresc sa fii tu multumita, orice solutie ai alege





------------------------------------------
Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

multumesc tuturor de raspunsuri.
am decis ca deocamdata nu imi voi face permanent, parca imi cade mai putin ca acum 2-3 saptamani. cred ca a fost o perioada de "naparlire"
mai aman permanentul cat se poate.

Mergi la inceput