Juniori de Iulie - August 2004 * (104)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

pe mine tocma asta cu durutul la basca ma ucide.....

Cristal, mda, si Maria e.... fantastica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si fi`mea e nominalizata la podium pt miserupism. Absolut nimic nu e grav sau de neinlocuit sau de nereparat sau de neignorat :D Totul are o solutie sau se amana pana nu mai trebuie solutie :D
Macar nu e copilu` stresat. Ma stresez eu si in locul ei :-)))



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Multumim de urari...
Eu daca as avea femeie care face curat..cred ca as fi dintr- o data o mama mult mai buna...sa fac curatenie in 220 mp..ma deprima din start
Am avut si o saptamana grea..4 zile din 5 am avut teren... proasta am fost ca am acceptat..
Asa ca eu insist cu camera lui..si cu ordinea..se uita pe carti si le lasa pe jos..teanc

.Eu am gasit pe net niste fise de mate ff bune..dar eu cred ca-s grele..el nu pricepe enuntul iar eu ma crizez


cam asta...

aaa..Gabi mergi direct si fa o ecografie de parti moi (umar)..nu cred ca este cazul de RX, nu cred ca este problema de os..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

mey eu cred ca Mitzu e sincer inocent cand nu pricepe de ce il pun sa faca ordine in camera, sa-si aranjeze cartile, jucariile si alte chestii de astea administrative. Pe el nu-l deranjeaza si cand ma apuca pe mine (e drept extrem de rar) agitatia pe tema asta se uita la mine asa cu niste ochi mari intrebatori, gen ce a apucat-o si pe asta ....dupa care comenteaza razand mama rea si executa ce i-am spus sa faca intr-un stil aparte ca mai bine nu ar executa. Si daca il pun sa repete de 3 ori tot inocent se uita la mine, repeta ce are de facut dar in mintea lui e clar ca mie mi-a sarit o doaga.Vezi pe fatza lui.
La Maria e altfel, ea pricepe cu siguranta de ce tb sa fie curat in camera, nu ca asta o face sa si pastreze curat.

La teme sunt amundoi relativ silitori si nu am probleme, mitzu citeste de rupe, maria mai putin si doar impinsa dar aici o imping cat pot.

Eu am o problema cu rezultatele creativitatii lor. Ambii sunt extrem de creativi, picteaza, deseneaza, construiesc diverse masinarii, asa ca mereu am hartii taiate, lipcici intins, sticle goale lipite in forma de tren sau cutii de suc in forma de eoliana si tot asa peste to zici ca sunt muzeul deseurilor. Nu am nimic cu creativitatea daca mai aruncam din exponate dar asa sa tinem chiar tot mai avem putin si dormim in gunoi. Cand le-am bagat argumentul asta au zis ca nu pricep arte plastique si mi-au inchis gura.Noroc ca nici Teresa nu le are cu arte platique si mai vaia o pauzaste exponatele considerandu-le gunoaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza
Marina....btw de creativitate aseara la 8 cand s-a intors de la sah si-a adus aminte ca trebuia sa pregateasca ceva pentru educatie plastica..adik pe o foaie de desen sa puna lipici si faina de porumb deasupra ca sa poate picta azi la scoala..am avut inspiratia sa o trimit in bucatarie sa presteze asa ca la 9 dadea cu matura
Legat de responsabilizare doamna s-a pus serios pe treaba,la scoala ii pune sa-si lase in banca auxiliare pe care nu le folosesc a doua zi si ii verifica cat de ordonati sunt...pentru acasa, de luni a zis ca-i pune sa tina o agenda zilnica cu ce fac in intervalul orar 13-18 pentru ca si-a dat seama ca multi cupii pierd vremea si abia atunci se apuca de lectii...si nu trebuie sa scrie ca si-a facut tema la mate ci fix cate exercitii face si cand
In rest a repetat de zeci de ori sa-i pune sa citeasca cat mai mult...a zis ca din toata clasa doar 6 reusesc sa compuna un text care sa curga si sa sune frumos(si mandra mea este printre cei 6)
Kim,intalnire saptamanala cu doamna suna cam a pedeapsa.....io am senzatia ca el o face in ambitie ca sa fie in centrul atentiei si subiectul zilei...zic si io...
hai pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Ioana nu este pedeapsa..cred ca nu am fost clara...eu cotizez nu este o intalnire de ..feedback..i-am zis ca vrau sa-l aduca printre cei mai buni...Daca noi nu avem timp si /sau metoda..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

http://science.hotnews.ro/stiri-stiinte_fundamentale-13445112-scoala-discovery-deschide-sambata-expozitia-stiintifica-interactiva-pentru-copii-descopera-misterele-electricitatii.htm ia uitati ce frumos, in urmatoarea luna este expozitia. cred ca merita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

cand va citesc ma gandesc ca ai mei copii nu ar rezista nici 5 min cu voi:)
la noi se arunca hainele, e mereu dezordine, inca nu m-am gandit sa ma uit cum isi pun cartile in ghiozdan asa ca suntem cu totii fericiti si relaxati.
Mihai imi dadea indicatii acum cateva zile cum sa-i aranjez hainele in dulap, pe o linie pantalonii de scoala , pe alta aia de sport, tricourile tot asa. L-am trimis la plimbare sa si le faca singur sau sa explice in portugheza lui tanti de ne face curatenie ce vrea. Eu nu ma mai bag in dulapul lor. Le pun frumos le au, le arunca asa le poarta.Astea sunt invataturi de la francezi de responsabilizat copiii.

Marina


Asa-i si la mine. Doar ca la noi Mircea e foarte ordonat cu hainele si accesoriile, Vic nu. Si iese razboi ca impart un sifonier. Si la carti iese razboi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

La Multi Ani Luca!!

Mey eu imi aduc aminte ca pe vremea mea concursurile scolare erau din clasa a 4 a cel mai devreme. Acum se supraliciteaza rau!! E un soi de afacere.

La Romana fi-miu nu a fost la Evaluare in educatie ca a zis ca nu-i place. Desi sunt sigura ca ar fi facut el ceva. Dar a venit picat in cap de admiratie ca A.T. a luat 98 de puncte si e primul din scoala la clasa a II a si na' belea ca A.T. e mai vedeta decat el.

Asa ca a decis el ca la mate o sa ia si el peste 90 de puncte, doar ca azi cand a iesit de la mate avea o mutra lunga ca el crede ca a pierdut niste puncte, ca pe ultima foaie erau grele si beleua cat casa, iar o sa fie A.T. in fata lui si el e posibil sa nu se califice (nu stiu de ce la ei e cu un soi de calificari). Oricum am inteles ca sunt destul de grele exercitiile si al meu n-a lucrat in plus.

Ei, da-i si explica cum face A.T. 3 ore zilnic exercitii la romana si mate si el face 45 de minute si e normal sa fie o diferenta... n-am avut cu cine sa ma inteleg, acum i-am promis ca fac eu cu el seara exercitii la mate seara cand eu sunt impuscata in aripa de oboseala. Nu stiu cum o sa mai fac si acele exercitii si eu nu sunt de acord cu disperarea asta de concursuri. Eu am mancat olimpiade pe paine si mi-am scuipat sufletul pe tot soiul de culegeri si am ajuns o stresata, angajatul perfect in multinationala, ce nu poate dormi bine noaptea ca s-a gresit nu stiu de raport sau alta tampenie. Abia recent mi-a mai venit mintea la cap si-am inceput si eu sa ma mai bucur de viata. Nu vreau sa ajunga si ai mei asa, frate traiasca arte plastique si sa mai traim si noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Mai naspa e ca a plecat invatatoarea de la after si doamna cea noua face jogging intre 2 clase, asa nu o sa am aceeasi liniste sufleteasca pe care o avem in clasa I. Deci trebuie sa fac un efort sa-i explic sefei ca trebuie sa angajeze urgent o invatatoare dedicata, altfel mut copilul de nu se vede.

Mergi la inceput