Abdomen Xtraplat (57)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui sm

BellaDonna uite un link care sper sa te ajute este in engleza si franceza http://www.ecoutetoncorps.com/ressources_en_ligne/definition_20_maladies_f.php


nici nu stiti cit este de adevarat ce scrie acolo!! total la radacina problemei! analizez subiectul asta de mult. Blocajele psihice se manifesta la nivel fizic.
Acesta este un alt subiect al meu de interes care imi maninca tot timpul liber.
Andreas Moritz are niste explicatii fenomenale pe tema asta.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

sm
merci pt link practic de ceva vreme cam ce scrie acolo, stiu ce inseamna, dar..sant momente cand nu are a face cu mentalul, cand te doare te doare, fizic , atat nu are legatura psihologic
dar cand nu ai alta iesire incerci orce, din disperareparerea mea e bun dar nu cand e cronic, preventiv da, dar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure

Bella, nu le consider probleme de sanatate, mai degraba neplaceri: o durere de spate, o tendonita, alergii alimentare, etc Chestii marunte pt care am gasit rezolvare fara droguri

Cum sa-ti faca masajul rau?
Da, musai sa gasesti pe cineva bun si cu care esti comfortabila, care sa te faca sa te simti relaxat. E bun pt imunitate si prin stimularea circulatiei se face un mic detox, ca la cit sintem de statici...

Oboseala cronica e semnal de alarma. Cu orice pret iesi din ea.

A_alinta, cartea e foarte "dens" scrisa si destul de mare, o sa-mi ia ceva sa o termin mai ales ca sint pasionata de o alta momentan.
Mi s-a parut foarte greu de ingurgitat dupa primele pagini.. senzatia e ca spune de carnivori ca sint sortiti cancerului iar vegetarienii sint scutiti. or asta e discutabila...
Despre vitamine vad un capitol foarte mic unde spune ca nu sint necesare ba dimpotriva. Si aici e discutabil: ce vitamine si cum sint formulate.
Vit D spre exemplu e naturala extrasa din pielea de oaie (lanolina)
Nu mai cred in necesitatea vitaminelor (pastile) ca nu sint convinsa ca se absorb. Am luat o cantitate mare de magneziu in trecutul apropiat si simt ca mi-au iesit niste noduli ciudati pe piciorul cu genunchiul suparat. Inca nu-mi dau seama daca sint noduli musculari (trigger points) ori acumulari de porcarii.

Am monopolizat subiectul. Cred ca e cazul sa iau o pauza.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"




allure, nu am vrut sa te luminez, pentru ca vreau sa te las sa iti iei singura informatia. eu am citit aceasta carte si nu am inteles asa cum ai inteles tu ca cei care mananca carne sunt sortiti cancerului , au doar o sansa de o mie de ori mai mare ( e doar un exemplu ) de a face celulele sa se revolte.
despre vitamina d se spune ca singura sursa este de la soare, si da si exemplul ca daca stii in cate minute ti se inroseste pielea cand esti expus la soare,imparti la 4 si ai nevoie de 2 ori pe saptamana de acesta expunere la soare. daca nu ai soare iei vitamina d pe cale medicamentoasa dar luarea in cantitati industriale induce niste chestii in organism pe care nu le pot explica in mod clar, ca nu sunt medic, dar pentru ca exact cum spuneai tu ca nu este de fapt o vitamina ci un hormon , luarea in cantitati industriale nu poate sa faca bine organismului, pentru ca un hormon se regleaza dependent de tot sistemul din care face parte.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

de cind lucrez cu oameni am invatat multe... azi am avut de-a face cu o femeie acra si frustrata ca o lamiie; comportamentul ei era inclestat si inversunat ziceai ca sta sa ma muste... iar corpul ii era la fel de inclestat ca spiritul...
Ce exista in interior, se reflecta la exterior in invelisul fizic 100%

Ii am imaginea strepezita in fata ochilor si acum. Wow...ce face negativitatea din om!

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

daca nu ai soare iei vitamina d pe cale medicamentoasa dar luarea in cantitati industriale induce niste chestii in organism pe care nu le pot explica in mod clar, ca nu sunt medic, dar pentru ca exact cum spuneai tu ca nu este de fapt o vitamina ci un hormon , luarea in cantitati industriale nu poate sa faca bine organismului, pentru ca un hormon se regleaza dependent de tot sistemul din care face parte.

alina


eu nu am soare 6-7 luni pe an, deci...ce sa fac?

hipercalcemia care se induce prin dozele mari de vit D se evita prin asocierea cu vit K

stiu ce scrie la carte. teoriile sint bune dar practica e sfinta; nu sint prima care a mers pe drumul asta. nu planuiesc sa le iau pe termen lung, nici cu doze industriale (maxim 20.000 IU)

si mai am o banuiala, nu cred ca din cantitatea ingerata se absoarbe 100% (dupa cum spuneam mai la vale), vitaminele inghitite de noi tind sa iasa la toaleta nedigerate...deci...

o sa-mi fac analize de singe sa vad valorile


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

daca nu ai soare iei vitamina d pe cale medicamentoasa dar luarea in cantitati industriale induce niste chestii in organism pe care nu le pot explica in mod clar, ca nu sunt medic, dar pentru ca exact cum spuneai tu ca nu este de fapt o vitamina ci un hormon , luarea in cantitati industriale nu poate sa faca bine organismului, pentru ca un hormon se regleaza dependent de tot sistemul din care face parte.




eu nu am soare 6-7 luni pe an, deci...ce sa fac?

hipercalcemia care se induce prin dozele mari de vit D se evita prin asocierea cu vit K

stiu ce scrie la carte. teoriile sint bune dar practica e sfinta; nu sint prima care a mers pe drumul asta. nu planuiesc sa le iau pe termen lung, nici cu doze industriale (maxim 20.000 IU)

si mai am o banuiala, nu cred ca din cantitatea ingerata se absoarbe 100% (dupa cum spuneam mai la vale), vitaminele inghitite de noi tind sa iasa la toaleta nedigerate...deci...

o sa-mi fac analize de singe sa vad valorile


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"




pai asta e ideea, ca studiul china nu este de fapt o teorie, este un studiu facut timp de aproape 30 de ani. mie imi suna deja a practica



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sm spune:

Citat:
merci pt link practic de ceva vreme cam ce scrie acolo, stiu ce inseamna, dar..sant momente cand nu are a face cu mentalul, cand te doare te doare, fizic , atat nu are legatura psihologic
dar cand nu ai alta iesire incerci orce, din disperareparerea mea e bun dar nu cand e cronic, preventiv da, dar...


BellaDonna nu sunt de acord cu tine, durerea fizica vine de la un dezechilibru, energetic, emotional. Sa-ti dau un exemplu o persoana pe care o cunosc ( nu spun prietena pentru ca de curand am vazut adevaratul ei caracter care m-a surpris si care m-a facut sa inteleg ca are un blocaj emotianal puternic) se plangea ca o doare umarul are calcificare la umar,si-a facut o injectie dar nu a ajutat-o, ieri a fost la osteopath si mi-a spus ca osteopathul i-a deblocat cutia toracica ca era blocata, cand mi-a spus am zambit si m-am gandit ca poate si caracterul ei se va inschimba, i-am spus doar ca ma bucur pentru ea si ca sunt sigura ca va fi mai bine.
Am citit undeva si nu imi aduc aminte unde ca: Domnul ne da anumite boli pentru ca trebuie sa inschimbam ceva in noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sm spune:

Allure ai citit "L'art de la simplicité" de Dominique Loreau? Este una din preferitele mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

sm,
nu sant de acord cu tine, dar eu vin din ex. personal nu din alte exemple, fiecare e indreptatit sa aive propria opinie, sant cazuri si cazuri nu poti sa le incadrezi pe toate in acelasi tipar,
cand ai o inflamatie in corp nu are de aface cu nimic spiritual e o inflamatie si da dr. osteopat te poate ajuta temporar, si eu am fost ani de zile la dr. osteopat si nu numai la unul din fericire asigurarea medicala imi suporta tratamentul, si cauza mia tratato un medic de la urgente , eu am o mare consideratie pt amandoua ramuri ale medicinei alopate si naturaopate , sa nu uitam totusi meritele medicinei alopate,

a_alinta
eu daca luam doar 400IU de vit D nu scapam de deficienta, da nici cantitati uriase nus de acord, de accea e cel mai bine sa lucrezi cu dr. si sa ai testele respective sa vezi de cata nevoie are organismul din nefericire fiecare organism are nevoiile proprii,eu cel mai bine ma simt cu 12 000 IU,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

tine cineva dieta ketogenica?,
eu ma simt foarte bine cu ea, creierul meu e foarte fericit, dieta respectiva o tin cei care au epilepsie, dar e foarte buna si pt cine vrea sa slabeasca, dieta te ajuta sa arzi grasimile si nu pierzi din masa musculara, carbohidratii trebuie tinuti strict subcontrol, fara carbohidrati albi, doar cei vegetali si fara dulce ,si doar anumite fructe,



Mergi la inceput