Abdomen Xtraplat (57)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

BellaDonna, sint inconjurata de astfel de practitioners...lucrez intr-o clinica multidisciplinara si m-am tratat la toti, atiti la mine cit si in alte parti. Eu cheltui citeva mii de dolari pe an cu tratamente de chiro, masaj ,osteo, etc Fara ele as fi in convalescenta.
Osteopatii nu sint MD, sint D.O. (doctor of ostheopathy). La mine cele mai bune rezultate au fost prin chiro si masaj (in ce priveste durerile musculo-skeletale) si naturopat pentru toate celelalte. Cu osteo mai putin m-am inteles... Pentru tendonita oricum se recomanda repaos, masaj viguros, acupunctura si antiinflamatoare (naturale, bineinteles) Gheatza sa traiasca! Si vitamina C.

Esti foarte tare cu exercitiile tale de respiratie!! Cunosc teoria dar mi-e cam lene sa le fac..

Azi am vorbit cu colega ND si mi-a confirmat ca are o pacienta cu scleroza multipla care ia 60.000 IU/day si e singurul tratament care o ajuta
In carticica scrie si de MS cum ca supradozarea ar ajuta... Deci din ce in ce mai multe dovezi.
Poate scap si eu de durerea asta la genunchi odata ca mi s-a luat de ea! Si m-am saturat si de sedentarism. De miine incep miscarea. Ce-am fost si ce-am ajuns!

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

allure, daca citesti cartea " studiul chinei", poate afli si raspunsul referitor la vit E.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

cartea o am pe noptiera...am citit 20% din ea si am renuntat ca m-a apucat depresia realmente, in plus mi-am dat seama ca ceva nu e in regula
nu sint de acord cu mincatul de carne regulat dar un peste salbatic sau un pui organic o data pe luna cred ca nu a ucis pe nimeni niciodata; testele din carte au fost facute pe oameni care mincau carne conventionala, ieftina si plina de chimicale - sint de acord ca aia e cancerigena dar nu-mi spune ca o bucatica de carne salbatica ma ucide, ca nu cred.
am lasat-o deoparte in ideea ca o termin cindva...nu stiu cind.
nu am ajuns la capitolul despre vit E, if you care to enlighten me, please do so.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

articole, reviews la carti despre povestea cu colesterolul scrise de MDs:

http://www.cholesterol-and-health.com/Does-Cholesterol-Cause-Heart-Disease-Myth.html

este numai o afacere cu medicamente...



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

pai daca nu o citesti pana la capat...o sa vezi ca nu te ucide un peste sau un pui pe luna!
chiar te rog sa o citesti pana la capat , nu mai ai asa mult cum ti se pare, si poate discutam pe acest subiect si referitor la aportul de vitamine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Allure,
ai dreptate osteopatii sant DO, pe mine m-au ajutat enorm, masajul mie i mi face rau poate nu am dat peste un maseur bun, si eu apelez la acupunctura si chiropratic,

a incercat cineva L-carnitina?, eu am descoperit-o acum 2 luni si ma ajuta enorm cu energia, am o oboseala cronica de care nu scap,
folosesc carnitina lichida o pun in apa,
imi pare rau ca treci prin perioada asta mai grea stiu ce inseamna eu ma chinui de 11 ani nu mai spun cati doctori am vazut si cat cheltuiesc pe an cu sanatatea dar de cand iau vit D parca am inceput sa mai vad luminita de la capatul tunelului
eu am facut intr-un fel pace in sufletul meu, pt mult timp am simtit ca ma lupt cu morile de vant m-am agatat de orce sa supravietuiesc mai ales pt familia mea, acum ma las pe mana lui Dumnezeu si fie ceo fi,eu am obosit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Bella, nu le consider probleme de sanatate, mai degraba neplaceri: o durere de spate, o tendonita, alergii alimentare, etc Chestii marunte pt care am gasit rezolvare fara droguri

Cum sa-ti faca masajul rau?
Da, musai sa gasesti pe cineva bun si cu care esti comfortabila, care sa te faca sa te simti relaxat. E bun pt imunitate si prin stimularea circulatiei se face un mic detox, ca la cit sintem de statici...

Oboseala cronica e semnal de alarma. Cu orice pret iesi din ea.

A_alinta, cartea e foarte "dens" scrisa si destul de mare, o sa-mi ia ceva sa o termin mai ales ca sint pasionata de o alta momentan.
Mi s-a parut foarte greu de ingurgitat dupa primele pagini.. senzatia e ca spune de carnivori ca sint sortiti cancerului iar vegetarienii sint scutiti. or asta e discutabila...
Despre vitamine vad un capitol foarte mic unde spune ca nu sint necesare ba dimpotriva. Si aici e discutabil: ce vitamine si cum sint formulate.
Vit D spre exemplu e naturala extrasa din pielea de oaie (lanolina)
Nu mai cred in necesitatea vitaminelor (pastile) ca nu sint convinsa ca se absorb. Am luat o cantitate mare de magneziu in trecutul apropiat si simt ca mi-au iesit niste noduli ciudati pe piciorul cu genunchiul suparat. Inca nu-mi dau seama daca sint noduli musculari (trigger points) ori acumulari de porcarii.

Am monopolizat subiectul. Cred ca e cazul sa iau o pauza.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sm spune:

Xio, ma bag si eu poate ca musca in lapte, am mult respect pentru medici dar si mai mult pentru tot ceea ce scrie Allure, pentru ca ea pune pasiune in ceea ce face si ii multumesc mult ca impartaseste cu noi descoperile ei. Vezi tu Xio, am incercat si eu sa inteleg de ce doctorii de aici nu sunt atat de competenti decat cei din RO, si din nefericire am descoperit ca banii si politica fac totul. Ex: in tara pt un hic daca doctorul nu-l intelege te trimite la analize aici iti da un generic, peste 2 -3 zile te intorci iar la el si iti mai da inca unul. Explicatia Laboratoarele farmaceutice ii incurajeaza pe medici sa iti dea cat mai multe medicamente, iar asigurarea ii penealizeaza daca te trimite la analize, deci ei nu se vor oferi sa te trimita tu le ceri sa te trimita la analize, si atunci iei internetul ca cel mai bun prieten si devii tu cel mai bun doctor.Aici cei mai comptenti doctori sunt in spital dar e mai bine sa nu ajungi acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sm spune:

BellaDonna uite un link care sper sa te ajute este in engleza si franceza http://www.ecoutetoncorps.com/ressources_en_ligne/definition_20_maladies_f.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

da. banii si politica fac totul in medicina in tarile astea mari. doctorilor nu le pasa daca tu te faci bine si cu ce efecte, ei isi fac meseria si isi iau banul. (mai ales in tarile unde health care e subventionat de guvern).
nu isi pun mintea la contributie sa detecteze cauzele ce stau la baza bolilor omului si sa le inlature. daca n-au habar ce se intimpla te trimit la scanuri/teste diverse, sau daca au, iti da o reteta care in 99% din cazuri suprima simptomele.
e drept ca au si foarte multi pacienti si nu au timp sa descoase omul sa afle ce si cum...aici e vina sistemului. nici nu pot sa-i invinovatesc, nu au ce face.

am respect mare pt medicii de la urgente, fara ei, jumatate din populatie n-ar exista.
in rest, la capitolul boli cronice, ca mod de abordare a problemelor. medicina e repetenta.



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput