Abdomen Xtraplat (57)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

BellaDonna, multumesc de confirmare. Vitamina K nu luati? Eu as adauga-o la dozele mai mari de 4000 IU pentru siguranta.

Vitamina C nu stiu daca poti sa-ti faci asa multa injectabil. La mine dureaza peste o ora perfuzia.

Azi am avut limbarita cit pentru toata saptamina. De miine la munca! Voi fi mai putin prezenta.

Mi-am luat un Kobo Arc E-reader si nu ma pot obisnui cu el, cred ca il duc inapoi. I want the mini i-pad!!! Sint fan Apple, clar. Sint foarte intuitive si usor de manevrat. Mac-ul e grozav acasa dar in deplasare vreau ceva usor...

Georgia, vezi daca te incinta vreuna din retetele astea: http://www.joyoushealth.ca/breakfast/

mie imi place quinoa fiert cu sirop de maple si putina pudra de carob, sau salata de fructe, fulgi de ovaz cu lapte de migdale, etc

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Allure,
nu iau vit. K inca, trebuie sa ma mai documentez si sa fac legatura cu problemele mele de sanatate, promit ca o sa ma documentez,
ok ca sa particip la subiect am in plan sa trec pe sucuri proaspete de morcov si sa trec pt o perioada pe o dieta cu multe sucuri proaspete din legume,
eu de un an jumate nu ma consum deloc gluten doctorul la o endoscopie mia descoperit ca am intoleranta la gluten intestinul meu subtire era foarte inflamat, de cand sant pe dieta ma simt mult mai bine dar simnt ca nu mi-am revenit complect, pe mine glutenul ma distrus, a fost greu la inceput dar acum nui simt lipsa, alta problema nu prea ma simnt bine cand mananc carbohidrati cereale chiar daca sant fara gluten dar si acidul din fructe imi face rau asa ca nu stiu ce sa mai mananc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

in legatura cu vit. D ca sa stiti cat sa luati cel mai bine sa sa lucrati cu dr. de familie ii cereti sa va faca testul la sange a vit. D, si peste 3 luni faceti din nou testul si in functie de rezultat maresti doza sau nu, eu asa am facut dr. mea nui venea sa creada ce lipsa mare de vit D am avut chiar daca luam 6000 IU, eu am norocul sa am un doctor de familie super e mult mai deschisa si pot vorbi cu ea poate si pt ca trece si ea prin probleme cu sanatatea de fapt si ea mia zis ca asta a facuto sa fie mai deschisa si sa considere si alternative

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

BellaDonna, don't worry. Aici e subiect de sanatate nu numai de sport. Amindoua merg mina in mina.
Treaba cu glutenul cred ca e clara la toata lumea de pe aici Am stabilit deja ca nu e bun. Distruge intestinele, creeaza inflamatie...toate astea le-am predicat citeva pagini in urma.
Vezi ca toate granele au gluten intr-o masura diferita si specii diferite de gluten (gliadinul este cel mai pacatos dar si celelalte sint naspa)
In concluzie, eu ma cam feresc de orice grane...cu ovazul (steel cut oats) mai cochetez dar simt clar ca nu-mi face bine, mai ales daca nu-l mestec bine bine de tot.

Chichitza la carbohidrati (bagati bine la minte!!) este sa mestecati pina se zdrobeste mincarea si se amesteca bine cu saliva, pina se face lichid, practic. Fara enzimele din saliva, carbohidratii nu se digera corespunzator, de aici problemele (fermentatia, gazele, inflamatia, etc)
Chiar si sucurile cind le beti, sa le beti incet, si fiecare inghititura o plimbati in gura intii pina se amesteca bine cu saliva, apoi se inghite. In felul asta nu o sa va mai doara stomacul de la sucuri (si nu ma refer la coca cola!) Pe acelasi principiu: sucul fiind carbs, e nevoie de saliva pt digestie. Cu alte cuvinte: mincarea se bea si bauturile se mesteca
De asta se maninca incet si tacticos, nu in graba, la volan sau la birou cu mina pe taste.

Pentru situatia ta e bine sa iei in calcul teoria de food combining ca sa tii ph-ul sub control, cauta suc de aloe vera care e grozav pt digestie, neaparat probiotice 20 bil cel putin pe zi (cele refrigerate), enzime digestive care sa includa amylase/ protease/ lipase, papaya si bromelain, EFAs -omega 3, intre 10.000 si 20.000 mg L-Glutamine powder dimineata pe stomacul gol ajuta la refacerea mucoasei stomacale, antioxidants, si cam astea ar fi importante pt repararea unui sistem digestiv
Ai grija ca suplimentele sa fie "gluten free" ca majoritatea nu sint.
Ai grija la hidden sources of gluten, citeste toate etichetele.

Sint multe de spus. Eu am invatat o bogatie de informatii pe tema bolilor gastrice din cartea "Gut Solutions" - hands down the best on the planet pe tema asta.

http://www.amazon.com/Gut-Solutions-Natural-Digestive-Problems/dp/0971930929/ref=cm_cr_pr_product_top

Care aveti probleme digestive de orice fel, aici veti gasi explicatiile si metodele de rezolvare naturale...VINDECARE nu suprimare a simptomelor cu medicamente!
Daca as putea, as da 10 stele acestei carti, nu 5.
Este scrisa de 2 doctori, unul naturopat, unul alopat. Informatiile sint de ambele natura, frumos impletite.

un procent mare din populatie sufera de reflux esofagian care in medicina clasica e considerat din nefericire drept exces de acid si "tratat" cu antacids - aceasta carte explica cum 90% din cazuri sint de fapt datorate insuficientei de acid si se recomanda tratament exact pe dos: tablete de HCl luate inainte de masa plus cam tot ce am listat mai inainte.
Aciditatea gastrica scazuta este o problema mai serioasa. decit ne putem imagina. Simptomele ei sint:

- a sense of fulness after eating
- acne
- bloating, belching, burning and flatulence immediately after meals
- chronic candida infections
- chronic intestinal parasites or abnormal flora
- dilated blood vessels in the cheecks and nose
- indigestion, constipation or diarheea
- iron defficiency
- itching around the rectum
- multiple food allergies
- nausea after taking supplements
- undigested food in the stool
- upper digestive tract gasiness
- weak, peeling and cracked fingernails

Boli asociate cu Low Gastric Acidity: Addison, Asthma, Chronic autoimmune disorders, Celiac Disease, Diabetes mellitus, Eczema, Gallbladder disease, Hepatitis, Chronic hives, Lupus, Osteoporosis, Psoriasis, Rosacea, R.A., Hyper/ hypothiroidism, Vitiligo.
Interesant, nu??

Tot din carte: "Antacids create conditions conducive to yeast and fungus growth. Additionally they can also mask symptoms of an ulcer or even cancer of the stomach or esophagus. Ironically they can actually cause stomach pain..." Wow!

Mi s-a parut important sa dau aceasta informatie ca stiu ca e multa lume care sufera de GERD si poate i-o folosi cuiva. Dar pe bune, cartea e geniala. Usor de citit si inteles, cu poze si tratament listat ca la baba chioara. In loc sa platesti sute de dolari la doctor naturopat, daca stii ce diagnostic ai, citesti si vezi ce iti trebuie ca dieta, suplimente si lifestyle.
Eu am zarit cartea in cabinetul colegei mele ND care o foloseste ca resursa permanent. am rasfoit-o nitel si am zis "I must have it"

Si eu am un doctor de familie tinerel si super cool :)
Vai cit am scris...


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Allure,
multumesc mult pt informatii, da eu nu ma simt bine cu antiacide si nu le-am luat niodata mai mult de 3 zile, oats nu mananc, mananc rar orez dar si ala nu orce fel e un fel de orez pt susi cu bobul mic e singurul pe ca il tolerez, da sistemul meu digestiv e la pamant trebuie sa am grija tot timpul ce mananc , nici anumite vitamine nu tolerez,
am sa incerc glutamina am mai citit ca e foarte buna pt sistemul digestiv, multumesc mult am sa caut si cartea sa o citesc,
pt mine nu a fost usor si stiu ca am un drum lung de urmat pana o sami recapat ce am pierdut ..sanatatea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

mie doctorul de familie mi-a zis ca ce sa mai fac testul de singe ca oricum toata lumea in tara asta e deficienta deci sa iau 1000 IU maintenance dose...pai, zic daca sint foarte deficienta am nevoie de mai mult, musai sa aflu unde stau...(eu sint unul din pacientii aia nesuferiti... )
low and behold, eram la limita inferioara, asa ca el cu gura lui mi-a recomandat 4000 IU/day.
abia astept sa-i spun ce experimente am facut!

am gasit articole interesante pe tema vitaminei D:

http://www.naturalnews.com/vitamin_d.html

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Allure,
sa-ti repeti testul pt vit D la 3 luni, sa vezi daca 4000 IU sant suficiente sau nu, e foarte important, eu am noroc cu dr. mea ca ea imi face testu tot timpul just in case , iar in functie de rezultat cresc doza sau o micsorez, nu mai zic acum toaya familia ia vit D, si sotul a avut deficienta, el cand are probleme cu genunchii baga doza de soc si ii trece durerea, mama mea are osteoporoza si pe ea am puso pe vit D nu mai are dureri articulare si are mult mai multa energie
eu acum practit ex. de respiratie un fel de meditatie unde incerc sa ma relaxez si atunci cand ajungi la relaxare simti zona dureroasa in corp ei bine ma duc cu respiratia pe acea zona pana simt ca se relaxeaza si trece tensiunea

Allure ai incercat doctor osteopati MD, pt tendonita ta, eu am fost la catva sant fantastici ceva intre masaj si chiropractic, ei mai mult lucreaza pe neuromusculatura sper ca ai auzit de osteopatie sant doctori md dar sant specializati doar pe neuromusculatiura, sant fantastici pacat ca asigurarea mea nu prea mai plateste si gasesc greu doctoriaici la mine au un colegiu de osteopathy,
mau ajutat enorm cu migrenele mele cronice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Allure, daca orice om care nu a facut medicina si nu a muncit ar inteleg studiile, atunci nu ar mai fi nevoie de medici.Nici eu nu inteleg toate studiile fara sa ma intorc la cartile din facultate ca sa reiau fiziopatologia si altele.

Pentru Boala de reflux esofagian se cunosc cauzele, iar tratamentul nu este cu antiacide.Aa este tratamentul simptomatic, le iei cand ai dureri sau simptome deranjante.
Tratamentul consta in regim dietetic in fctie de etiologie, antisecretorii care sunt cu totul altceva decat antiacoidele si care au o anumita schema de tratament, si prokinetice.
Trataentele nu sunt facute sa le iei non stop.Esofagita de reflux poate provoca metaplazia esofagiana si in timp neoplasm esofagian daca nu este tinuta sub control.

In creme ca si in orice alta chestie existenta pe pamantul asta exista substante cancerigene.Asta nu inseamna ca radiatiile solare au scapat, tot ele raman printre factorii cauzanti ai cancerului de piele.

Ce spui de vitamina C se face si se prescrie de majoritatea medicilor.

Colesterolul are 2 particule, una buna si una rea.Hipercolesterolemia nu este normala, dar tratamentul nu se da imediat, ci doar la cei cu risc.Daca partciula aia 'rea' este crescuta se prescrie tratament.

Scuze ca e mesajul asa ca o telegrama, da' netul mi-e de toata jena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Allure, daca orice om care nu a facut medicina si nu a muncit ar inteleg studiile, atunci nu ar mai fi nevoie de medici.Nici eu nu inteleg toate studiile fara sa ma intorc la cartile din facultate ca sa reiau fiziopatologia si altele.

pai eu nu citesc "studiile" la care te referi tu ...am zis ca studiez carti gata rumegate de altii cu diplome: MDs, NDs, Biochemists, etc
vad ce spune lumea si incerc sa pricep ideea de baza, nu am pretentia ca pricep elementele de chimie expuse de un biochimist.


Pentru Boala de reflux esofagian se cunosc cauzele, iar tratamentul nu este cu antiacide.Aa este tratamentul simptomatic, le iei cand ai dureri sau simptome deranjante.
Tratamentul consta in regim dietetic in fctie de etiologie, antisecretorii care sunt cu totul altceva decat antiacoidele si care au o anumita schema de tratament, si prokinetice.
Trataentele nu sunt facute sa le iei non stop.Esofagita de reflux poate provoca metaplazia esofagiana si in timp neoplasm esofagian daca nu este tinuta sub control.


ma intreb daca se cunosc cauzele de ce nu au succes cu tratamentele respective, pt ca din multitudinea de pacienti pe care ii cunosc (ai mei si ai colegei mele) nici unul nu a avut succes cu tratamentele alopate, asa ajung disperati la tratament naturist. Medicii mentioneaza dieta dar nu pun accentul pe ea. In cazurile grave prescriu proton pump inhibitors (cumva antisecretoriile la care te referi?) care tot rolul de a bloca secretia acida o are (asa zice in cartea scrisa de medic si asa stiam si eu )
Am un caz concret (jur! ) o pacienta care vine la tratament pt chronic headaches. Ca istorie: sufera de reflux si de luni de zile ia tratament cu proton pump inhibitor - a scapat de durerile crunte dar digestia ii este tot proasta si la scurt timp de la tratament a capatat aceste dureri de cap si o eczema de toata frumusetea. Coincidenta? Nu cred... A incercat sa renunte la medicamente si durerea e mai grava ca la inceput. Deci: dependentza, side effects si problema la locul ei, asta a rezolvat pina in prezent. Si e asistenta, lucreaza in spital si banuiesc ca are acces la consultatie oricind. I-am spus ca pina nu termina tratamentul nu cred ca scapa nici de headaches nici de eczema.
Nu citesc chiar degeaba cartile astea, imi place sa fiu de folos pacientilor mei...multe din simptomele fizice cu care lumea se prezinta isi au radacina in procese fiziologice, psihologice, etc

Anyway, era vorba de perceptia cauzei: hiperclorhidrie versus hipo. Cartea mentionata de mine (scrisa de un medic) spune ca 90% din cazuri sint hipo dar sint tratate ca hiper.
Medicina nu e batuta in cuie, dimpotriva....tot timpul se schimba, apar idei si descoperiri noi


In creme ca si in orice alta chestie existenta pe pamantul asta exista substante cancerigene.Asta nu inseamna ca radiatiile solare au scapat, tot ele raman printre factorii cauzanti ai cancerului de piele.

expunerea la soare facuta cu grija/ moderatie, la ore potrivite, nu e periculoasa si elimina nevoia de sunscreen. parerea mea. sigur ca fiecare face cum crede cita vreme e greu de demonstrat 100% o teorie sau alta.
mai exista si teoria conspiratiei la mijloc... multe din testele astea "stiintifice" sint comandate de companii care au interesul sa iasa rezultatul intr-un fel anume


Ce spui de vitamina C se face si se prescrie de majoritatea medicilor.

unde?? as fi vrut sa-mi prescrie si mie medicul meu asa ceva cind nu puteam sa-mi mai misc mina de inflamatie! medicul meu s-a uitat lung cind i-am spus cu ce ma tratez...daca mi l-ar fi prescris el, era gratis nu trebuia sa mai platesc $150 pt fiecare tratament la naturopat
posibil sa se faca IV cu vitamine prin spitale dar formula asta din cocktailul Myer, ma indoiesc

Colesterolul are 2 particule, una buna si una rea.Hipercolesterolemia nu este normala, dar tratamentul nu se da imediat, ci doar la cei cu risc.Daca partciula aia 'rea' este crescuta se prescrie tratament.

asta este o idee. invechita spun unii. colesterolul nu este cauza pt care se ajunge la heart disease/ stroke
statistic vorbind jumatate din persoanele cu colesterol marit sint sanatosi tun si jumatate din persoanele cu colesterol normal fac bolile de inima
a curs multa cerneala in presa pe tema asta, colesterolul (bun sau rau) este invinovatit pe nedrept de boli. suprimarea lui prin medicamente este o greseala scump platita de victimele sistemului. colesterolul este ok cita vreme nu este oxidat. cauzele reale care transforma colesterolul in inamic nu sint niciodata puse pe tapet, ca doctorii nu au timp de explicatii, ei decit scriu reteta; aici un appointment e in medie 5 minute, apoi te scoate repede pe usa...

daca e musai sa reducem colesterolul, exista red rice yeast cu zero efecte secundare, care e statinul original dupa care big pharma a copiat formula si o vinde pe bani grei. Formula cu efecte debilitante asupra sanatatii.
va recomand o lectura rapida: http://jonnybowdenblog.com/cholesterol-myths/


Scuze ca e mesajul asa ca o telegrama, da' netul mi-e de toata jena

e bine telegrafic ca e scurt si la obiect

eu cred ca medicii din europa sint mai inaintati decit astia de aici sau voi astia tineri sinteti mai deschisi la cap...nush ce sa zic..ca prea m-am lovit de multe probleme cu medicii de aici, daca ma lasam pe mina lor, era jale...si nu exagerez.



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

SE face 25 hydroxy vitamina D test.

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput