Abdomen Xtraplat (57)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Allure, tu?

Caro


Eu momentan sint sedentara ...I know, rusinica, rusinica! Mi-am luat Brazil Butt Lift Master Series si intentionez sa ma apuc cindva de el...Momentan sint innebunita sa citesc. In zilele libere nici nu ies din pijamale, stau cu cartea sau laptopul in brate si studiez, googalesc, cercetez, nu ma ridic decit la pipi si mincare. Am aflat lucruri cool de tot, am gasit raspunsuri la intrebari care ma framintau de ani de zile...bineinteles legate de sanatate
De exemplu momentan vreau sa studiez efectele vitaminei D in corp ,care de fapt este un hormon si foarte important pentru sistemul imunitar, poate cel mai important.
Se pare ca buna functionare a tuturor sistemelor depinde de acest hormon. El reguleaza cantitatea de energie disponibila, starea de spirit, functiile endocrine respectiv weight loss, cam toate bolile inflamatorii, etc...si nu m-as mira sa fie asa pentru ca vara cind ne expunem la soare, durerile si bolile parca se topesc, pentru ca iarna sa apara si sa ne chinuie..
Asta se leaga si cu o statistica pe care am citit-o mai demult conform careia statele cele mai afectate de cancer sint cele din emisfera nordica unde soarele se arata mai putine luni pe an. O sa-mi ziceti ca in Australia sint foarte multe cazuri de cancer de piele (ceea ce e adevarat) dar tot ei sint cei care folosesc cel mai mult sunscreen si - parerea mea ferma - e ca lotiunile solare provoaca acest neajuns, nu soarele in sine.
Ginditi-va ca fara soare nu exista viata. Mi se pare anormal sa ne fie frica de ceea ce ne tine in viata in timp ce ne simtim protejati de niste chimicale. Pentru mine e nonsens. Palaria de soare, umbrela, haine lejere, expunere la soare cu cap => cam asta e sunscreenul meu.

Lipsa de vit D este motivul pentru care gripele apar in sezonul rece tinind cont de importanta ei cruciala pt imunitate. Logic!?

Ce vreau sa citesc este o carte care vine cu o idee traznita (aparent) conform careia suplimentarea cu doze foarte mari rezolva toate aceste probleme (se spune ca vit D este chipurile toxica in cantitati mari...cica...cel putin astea sint normele date de FDA, decit ca nu este adevarat, ca o mare gramada de axiome impinse pe piata de FDA, aka mincinosii si mafiotii secolului)

Cartea e asta: http://www.amazon.com/MIRACULOUS-EXTREMELY-SUNSHINE-EXPERIMENT-ebook/dp/B005FCKN2S/ref=pd_rhf_dp_p_img_2

Judecind dupa reviews... "Bingo!!!!!"

p.s - o sa ies curind din postura de book worm pt ca tre sa fiu in forma mare peste 2 luni ca vine Shaun T la Toronto!!!
sint inca in forma fizica buna, de aia nu mi-e teama dar la capitolul rezistenta cardiovasculara...alta poveste

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Stiam si eu ca vit D face minuni si e absolut indispensabila si e important sa luam suplimente.

Mai stiam si ca vit C trebuie luata in cantitati uriase de fapt.

FDA-ul e(ra) format din niste unii care reprezinta interesele industriei pharma, you know! Acum parca mai incepe sa se curete situatia, dar f incet....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

teoretic si eu stiam ca vit D e buna dar nu ca e nevoie de cantitatile alea uriase (up to 100.000 IU)
maximul care se recomanda prin zona e de 4000 IU...eu asta luam pina in prezent; in carte vad ca scrie si de asocierea cu vit K2 pentru absorbtie cred si posibil evitarea efectelor adverse (am citit in fuga momentan, n-am aprofundat)

pentru vindecarea tendonitei (care detin una bucata myself) sau a genunchilor troznitori cica se iau doze uriase pe perioade lungi...dar vreau sa studiez problema sa fiu sigura ca nu ma otravesc

si abia astept urmatoarea vacanta la mare, la soare!! ma simt bine sa stiu ca bronzul (facut cu cap) e sanatos!


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

tare tare rau imi pare ca nu reusesc sa citesc tot ce scrieti,dar pitica imi ocupa tot timpul
allure esti de apreciat , nu cred ca ai 10 postari in care sa nu dai o informatie folositoare de cele mai multe ori sustinuta si cu link;sincer iti zic ca sunt o placere postarile tale

acum , am mare nevoie de sfatul vostru

m-am mobilizat si am ajuns la sala , timp de 2 sapt aprox am reusit sa ajung de vreo 12 ori , mi-=a redeschis apetitul pt miscare ,doar ca s-a imbolnavit pitica si a trebuit sa fac pauza ..cu toate ca nu sunt genul sa fac miscare in casa , trebuie sa fac acest compromis si il voi face ,caci mi-am cumparat dvd-urile cu shaun t ..si acum sfatul de la voi:eu nu mananc mezeluri de-aia sunt in pana de idei ce sa mananca dimineata sanatos si fara prea multe calorii (inca mai alaptez deci trebuie sa fiu cat de cat atenta si la asta)

fug ca intram la baie ,dar promit sa revin mai des

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

cu suplimentele astea e o problema, adica mai multe...afara de faptul ca cele mai multe nu sint ceea ce pretind pt ca in industria asta nimeni nu verifica potenta, puritatea, calitatea, etc, absorbtia lor depinde 100% de sanatatea tubului digestiv care in multe persoane e compromisa; degeaba inghitim vitamine cu pumnul ca ele ajung direct la toaleta. dupa cum nici toate vitaminele din mincare nu se asimileaza din acelasi motiv.
apoi conteaza si felul cum sint ele formulate...

cind am facut liver flush-ul cu pricina, singura pastila pe care am luat-o a fost probioticele date de clinica unde am facut colon hydrotherapy imediat dupa procedura; a doua zi cind am fost la toaleta si am eliminat concotia de ulei, bila si pietre biliare, m-am uitat mai cu atentie sa studiez pietroaiele si am zarit pastila de probiotic intreaga intreguta, putin sifonata
singura explicatie este ca materialul ala plasticos din care e facuta capsula a fost prea dur si n-a putut fi topit ori am eu probleme cu secretia de HCl ceea ce e putin probabil ca nu am nici un simptom. dar parca mai stii?? complicat dom'le!

asa ca nu mai iau nici o pastila momentan, si asa nu sint fan... probioticele le desfac in apa si le beau fara capsula, vitamina D o iau pe cea lichida si mai iau tincturi diverse ca stiu sigur ca astea se asimileaza rapid.


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Printre altele excesul de vit D provoaca hipercalcificari si probleme renale.

Soarele este unul dintre factorii melanomului malign, nu creme de protectie.Sunt studii medicale, dovezi stiintifice care sustin asta.

Nu ma pot intinde cu scrisul, dar fiti atente ce cititi, ca oricine poate scrie o carte in care sa inventeze tot felule de povesti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

pai de asta spun ca ma informez bine inainte de toate- stiu de pericole dar mai stiu si ca nu tot ce spune lumea medicala e batut in cuie sau adevarat. numai citind diverse surse pot sa imi formez o imagine mai clara...stiu ce spune lumea medicala, acum vreau sa vad si opinia unei persoane non MD

tot lumea medicala spune ca colesterolul e rau si cauzeaza heart disease si prescrie medicamente cu efecte devastatoare unor persoane care sint perfect sanatoase altminteri
(pe subiectul asta vorbim alta data ca e lung dar l-am disecat bine de tot si stiu ce vorbesc, plus fapte concrete..e probabil una dintre cele mai mari medical scams)

in carte scrie ca dozele mari de vit D conduc la o deficienta de vit K care in final conduc la hipercalcemie si bolile asociate; de aceea se insista pe administrarea celor doua impreuna - e scris cu litere mari vad
o sa mai studiez si alte resurse pe tema asta.


nu contest ca soarele poate produce melanom malign celor ce se expun in miezul zilei cind soarele prajeste; eu ma bronzez treptat incepind cu ora 6 dimineata pina la ora 9 maxim si seara dupa ora 5; in rest nu ma vezi pe plaja

tot testele stiintifice au demonstrat ca unele componente din lotiunile solare sint carcinogene si chiar au fost interzise

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

vad ca sint multe carti pe piata care discuta eficienta vitaminei D...
sint si foarte multe teste medicale care confirma legatura intre diverse boli si low level vit D

no worries, ma ofer drept cobai pt experimentul asta
dupa ce termin de studiat ce si cum, trec la treaba si va anunt cum ma simt
stiu deja ca nivelul meu e cam la limita dupa testul facut cu ceva vreme in urma si dupa paralela la care traiesc;

Georgia

una peste alta imi lipseste sportul ...mi-au intepenit toate cele

Caro, eu vitamina C tot in doze uriase iau dar pe cale intravenoasa, prin perfuzie mai precis. La mine la clinica, doctora naturopat e specializata in IV (intravenous) therapy si la ea m-am tratat cind mi-am bulit cotul cu tendonita (medicul de familie mi-a recomandat antiinflamatoare si cortizon vezi sa nu!) Exista un tratament numit "Myer's Cocktail" care contine doze mari (ajustabile dupa caz) de vit C in combinatie cu alte vitamine, B-uri, chestii...plus niste homeopatice pe care le strecura la sfirsit pe teava. Toata afacerea dureaza cam o ora, scump al naibii dar asa m-am adus pe linia de plutire dupa ce nu puteam sa mai tin un pix in mina sau sa dorm noaptea de durere si inflamata ce eram.
Are un efect grozav si asupra pielii..hehee, colagenul zice sarumina :)
Alta smecherie pentru piele am facut IV cu glutathione care este cel mai puternic antioxidant si regenerator pentru ficat. A doua zi luceste pielea si e cremoasa la atingere ca la bebei :)
Dar cinstit vorbind cred ca liver flush-ul meu e de o mie de ori mai benefic decit orice IV.

Acest Myer Cocktail se administreaza si pacientelor cu rani pe col cu succes in sedinte multiple - vit C in doze mari ajutind la refacerea tesutului. De asemenea bun si ca tratament adjuvant/prevenirea cancerului prin prisma virtutilor antioxidante, si cam toate bolile daca stau sa ma gindesc. Mi s-a parut important sa va destainui acest mic secret al meu

Bineinteles ca medicina clasica arunca cu rosii in aceasta terapie, spunind ca eficienta ei este anecdotica. Testat pe mine si pe alte tz-shpe pacienti - foarte eficienta!

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Allure,
vin eu si iti confirm apropo de lipsa vit. D, eu am ajuns la o oboseala fizica si o durere continua in incheieturi si coloana insuportabila nu ma puteam ridica din pat, tot asa m-am informat si am inceput sa iau cam 6000IU pe zi dupa un an de zile la analize mia iesit lipsa asa ca am crescut doza la 12000 IU pe zi , pt mine vit D e un miracol am scapat de dureri si oboseala, mai am zile cand sant obosita dar nu mai am dureri la incheieturi
de cand iau vit D cu uleiul de peste se absoarbe mai bine, sotul cand il dor genunchii ia doza de soc cam 22000 IU vreo 2 zile pe urma trece la doza lui normala
si da nu oco;esc soarele cu tot cu expunerea la soare tot am avut lipsa,
o sa incerc si eu liver flash, inca nu am curaj,
eu va citesc nu prea particip ca nu am ajuns asa de buna la sport dar sper intr-o zi ....cu soare ,si visez sa ma mut in sud la soare florida poate sau colorado

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Allure,
am citit si eu de Meyer cocktail, as vrea si eu ..., nu mai zic de vit C intravenos, eu mi-am facut injectii dar nu e acelas lucru, ma gandeam sa-mi administrez singura vit C intravenos

Mergi la inceput