Este bine sa dam galbenus crud la copii?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Burtocika dar de la ce a facut salmonella fata ta? Eu sunt de acord sa nu i dau lui Imi galbenus de rata, gasca sau gaina, dar in cel de prepelita am totala incredere!

Nemora Multumesc de reteta. Am s o incerc cu siguranta.
Eu in fiecare dimineata ii amestec galbenusurile de prepelita cu 1/2 lingurita de miere de Manuka 15+.
In legatura cu mierea ai dreptate. Nu trebuie pusa peste lucruri mai fierbinti de 40 de grade, caci devine toxica. Eu asa stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Miha, zau ca nu stiu de la ce a facut salmonella ! Dupa ce a facut-o, ne-am uitat si noi pe net si am vazut ca se poate lua dintr-o gramada de surse ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Sincer imi pare rau Burtocika!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Am enumerat o parte din ceea ce eu am intalnit daca recitesti vei gasi, iar recomandarea de a consuma oua de prepelita sau carne de prepelita au primit-o de la medici din cate mi s-a spus.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Mai am o intrebare daca se poate: are efect negativ daca nu fac pauza aia de 2 saptamani dupa fiecare 60 zile de administrare de galbenus crud? Fetitei mele ii place la nebunie combinatia asta magica de galbenus crud (2) cu miere Manuka 15+ si mi e frica ca daca intrerup sa nu i mai placa. Multumesc de raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Noi mergem in continuare pe ou crud de prepelita. De doua zile papam cu mare pofta si albusul si nu am facut pauza aia de 2 saptamani. Ii priesc foarte mult si de aceea mergem inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

In articolul postat de Marius spune asa: "Īn plus pentru producerea proteinelor din albus este nevoie si de aminocizii esentiali, hrana zilnica si continutul acesteia putānd limita cantitatea de proteine sintetizate (2 Bolton M. si col. 1992, 8 Mann F.E., si col., 1993, 9 Meijer T., si col., 1999). De fapt necesarul zilnic de proteine pentru formarea albusului este de 230%, din cel ce serveste corpului pentru mentinerea functiilor vitale (12 Robbins C.T., 1981).
Ouale de prepelita contin biostimulatori (componente biologic active) indispensabile pentru functionarea normala a corpului uman. Ele contin mult mai multe vitamine si substante minerale comparativ cu ouale de gaina.
Sunt mai bogate īn special īn aminoacizi esentiali cum ar fi: metionina, lizina, fenilalanina si altele."


In afara de continutul in vitamine si minerale a caror importanta nu cred ca le poate contesta cineva, oul crud mai contine o cantitate mare de proteine de foarte buna calitate, se mai spune de clasa I.
Proteinele din componenta oului (aminoacizi, albumine, globuline) au o serie de proprietati pe care eu le consider "magice". Au acelasi efect pe care il are laptele matern asupra imunitatii bebelusului, lapte bogat, printre altele, in proteine si imunoglobuline.
Proteinele reprezinta cel mai important material din constructia organismului. Proteinele se gasesc si in corpii imuni. Proteinele asigura metabolismul vitaminelor, mineralelor. In lipsa proteilor, vitaminele nu sunt asimilate de catre organism. Degeaba mananci legume si fructe bogate in vitamine, daca nu consumi proteine, ca sa ajute la sinteza si asimilarea lor.
O anumita proteina, cisteina, care se gaseste in oul crud (sau in laptele crud, carne cruda) se combina in interiorul celulelor noastre cu alti aminoacizi esentiali (glicina si acid glutamic) si formeaza principalul antioxidant al organismului nostru, glutationul. Glutationul este direct responsabil de imunitate pentru ca el creste nivelul de celule T citotoxice din limfocite, neutralizeaza radicalii liberi, este un puternic antioxidant ce ajuta la reglarea nivelurilor celorlalti antioxidanti (cum e de ex. vit. C), detoxifica ficatul, eliminand un numar mare de carcinogeni cunoscuti din celule si suprimand in acelasi timp cresterea tumorilor, Un nivel scazut de glutation e prezent la indivizii imunocompromisi, cei cu boli neurodegenerative, cum sunt scleroza multipla, SLA, Alzheimer si Parkinson, ateroscleroza, cataracta, diabet, in cazul distrugerilor provocate de medicamente farmaceutice, la cei cu cancer si la bolnavii de SIDA.

Cam asta este unul dintre motive pentru care este foarte bine sa consumi oua crude de prepelita. Pe scurt, creste imunitatea in mod natural. Sunt o sumedenie de procese in lant care se intampla in organism, toate sunt legate intre ele, unul duce la celalat si toate asigura functionarea metabolismului. Din aceasta cauza este bine, chiar daca se alege o alimentatie vegetariana, sa nu se ignore si aportul de proteine (in cazul nostru, ouale de prepelita).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Elle_seb Multumesc mult de tot pentru raspuns. Este extraordinar sa citesc Raspunsuri pozitive! Simt ca fac ceea ce trebuie. Oricum de cand am inceput aceasta cura, efectiv am vazut doar efecte pozitive si chiar daca stiu ca 90% dintre oameni imi vor spune ca nu fac bine, eu nu am sa intrerup niciodata cura aceasta cu oua de prepelita la fetita mea. Eu am rezultate DOAR pozitive, cred cu foarte mare putere in beneficiile extraordinare ale oului crud de prepelita si mergem mai departe.
Fetita mea nu mananca mult si daca combin si albusul si galbenusul de la 2 oua de prepelita, observ ca pe la 2/3 deja nu mai poate. Este mult prea mult pentru ea. De aceea urmaresc sa i dau cele 2 galbenusuri si cat mai mult din albus, dar nu chiar tot, ca sa ma asigur ca mananca tot. Multumesc tuturor pentru sustinere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Elle_seb Multumesc mult de tot pentru raspuns. Este extraordinar sa citesc Raspunsuri pozitive! Simt ca fac ceea ce trebuie. Oricum de cand am inceput aceasta cura, efectiv am vazut doar efecte pozitive si chiar daca stiu ca 90% dintre oameni imi vor spune ca nu fac bine, eu nu am sa intrerup niciodata cura aceasta cu oua de prepelita la fetita mea. Eu am rezultate DOAR pozitive, cred cu foarte mare putere in beneficiile extraordinare ale oului crud de prepelita si mergem mai departe.
Fetita mea nu mananca mult si daca combin si albusul si galbenusul de la 2 oua de prepelita, observ ca pe la 2/3 deja nu mai poate. Este mult prea mult pentru ea. De aceea urmaresc sa i dau cele 2 galbenusuri si cat mai mult din albus, dar nu chiar tot, ca sa ma asigur ca mananca tot. Multumesc tuturor pentru sustinere!



Sunt sigura ca ai doar rezultate pozitive.
Sunt foarte multe info disponibile despre beneficiile consumului de oua de prepelita, de altfel, si pe aceasta pagina http://healthierquaileggs.com/immunity.php?pg=16 sunt relatate cateva explicatii medicale:

"Proteine anti-alergice pentru un sistem imunitar sanatos
Corpurile noastre au fost create cu un sistem imunitar sanatos, dar interactiunea cu substantele din mediul nostru au jefuit capacitatea organismului nostru de a se hrani natural pentru a ne proteja de reactiile alergice. Alergiile sunt cauzate de un raspuns imun la o substanta care in mod normal este inofensiva (de exemplu polen, praf) care vine in contact cu limfocitele.
Desi nu se vede intotdeauna, copilul tau ar putea avea tot felul de alergii, inclusiv alergii pe piele, sau chiar alergii alimentare. Ouale de prepelita sunt o modalitate de a lupta cu alergiile copiilor intr-un mod neprelucrat si fara aport de zahar. Nu doar ca ouale de prepelita sunt in mod substantial mai pure, dar si pentru ca nu sunt prelucrate, consumul acestora nu provoca alergii sau inflamatii. Consumul regulat de oua de prepelita promoveaza un sistem imunitar sanatos si reduce formarea de anticorpi liberi IgE, cu o proteina cunoscuta sub numele de proteina ovomucoida. Aceasta proteina este utilizata in productia unor medicamente antialergice.
Exista medicamente disponibile, cum ar fi Benadryl, Claritin si Zyrtec, dar acestea produc multe efecte secundare nedorite, cum ar fi somnolenta si gura uscata. Multi-vitaminele, care ofera o alternativa bine-echilibrata trebuie sa fie luate cu grasime, pentru a permite o absorbtie optima a vitaminelor si mineralelor."

Si copiii care sufera de alergii ar trebui sa beneficieze in dieta lor de oua de prepelita crude, efectele pozitive sunt vizibile relativ repede.

Doar ca, din pacate, ni se tot inoculeaza sistematic ideea ca ce e crud e rau, dauneaza, te imbolnaveste, samd. Evident, excludem situatiile in care alimentele nu sunt proaspete. Altfel, intoarcerea la natura este intotdeauna o alegere buna, natura stie intotdeauna sa "programeze" lucrurile in cel mai benefic mod cu putinta .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Multumesc mult. Abia astept sa le mai impartasesc si cu altii, Dar atat de putini sunt cei care cred ca ouale crude! De la majoritatea am primit doar reactii negative, critici, ignoranta.....
I am dat intr o duminica si polen si a fost absolut ok. Acum trebuie doar sa l cumpar de pe net, Dar sunt atat de ocupata, offf! Si foarte interesant, tot polenul pe care l am gasit de cumparat in UK este adus din Romania. Si cand am fost acolo, nu mi am luat :))) Dar era prea mica, pana intr un an, asa ca nu m am riscat. Acum este super doritoare de polen, trebuie doar sa mi fac timp sa i cumpar. Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Craciun fericit tuturor!

Mergi la inceput