Este bine sa dam galbenus crud la copii?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

De o vreme, Imi refuza ouale de prepelita. Oare cum pot sa o fac sa revina la ele? Acum incerc sa i le amestec in mancare, gen iaurt, piure de fructe, dar nu mai papa nici astea cu pofta.
In fine, daca aveti sfaturi sunt binevenite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb

In articolul postat de Marius spune asa: "Īn plus pentru producerea proteinelor din albus este nevoie si de aminocizii esentiali, hrana zilnica si continutul acesteia putānd limita cantitatea de proteine sintetizate (2 Bolton M. si col. 1992, 8 Mann F.E., si col., 1993, 9 Meijer T., si col., 1999). De fapt necesarul zilnic de proteine pentru formarea albusului este de 230%, din cel ce serveste corpului pentru mentinerea functiilor vitale (12 Robbins C.T., 1981).
Ouale de prepelita contin biostimulatori (componente biologic active) indispensabile pentru functionarea normala a corpului uman. Ele contin mult mai multe vitamine si substante minerale comparativ cu ouale de gaina.
Sunt mai bogate īn special īn aminoacizi esentiali cum ar fi: metionina, lizina, fenilalanina si altele."


In afara de continutul in vitamine si minerale a caror importanta nu cred ca le poate contesta cineva, oul crud mai contine o cantitate mare de proteine de foarte buna calitate, se mai spune de clasa I.
Proteinele din componenta oului (aminoacizi, albumine, globuline) au o serie de proprietati pe care eu le consider "magice". Au acelasi efect pe care il are laptele matern asupra imunitatii bebelusului, lapte bogat, printre altele, in proteine si imunoglobuline.
Proteinele reprezinta cel mai important material din constructia organismului. Proteinele se gasesc si in corpii imuni. Proteinele asigura metabolismul vitaminelor, mineralelor. In lipsa proteilor, vitaminele nu sunt asimilate de catre organism. Degeaba mananci legume si fructe bogate in vitamine, daca nu consumi proteine, ca sa ajute la sinteza si asimilarea lor.
O anumita proteina, cisteina, care se gaseste in oul crud (sau in laptele crud, carne cruda) se combina in interiorul celulelor noastre cu alti aminoacizi esentiali (glicina si acid glutamic) si formeaza principalul antioxidant al organismului nostru, glutationul. Glutationul este direct responsabil de imunitate pentru ca el creste nivelul de celule T citotoxice din limfocite, neutralizeaza radicalii liberi, este un puternic antioxidant ce ajuta la reglarea nivelurilor celorlalti antioxidanti (cum e de ex. vit. C), detoxifica ficatul, eliminand un numar mare de carcinogeni cunoscuti din celule si suprimand in acelasi timp cresterea tumorilor, Un nivel scazut de glutation e prezent la indivizii imunocompromisi, cei cu boli neurodegenerative, cum sunt scleroza multipla, SLA, Alzheimer si Parkinson, ateroscleroza, cataracta, diabet, in cazul distrugerilor provocate de medicamente farmaceutice, la cei cu cancer si la bolnavii de SIDA.

Cam asta este unul dintre motive pentru care este foarte bine sa consumi oua crude de prepelita. Pe scurt, creste imunitatea in mod natural. Sunt o sumedenie de procese in lant care se intampla in organism, toate sunt legate intre ele, unul duce la celalat si toate asigura functionarea metabolismului. Din aceasta cauza este bine, chiar daca se alege o alimentatie vegetariana, sa nu se ignore si aportul de proteine (in cazul nostru, ouale de prepelita).





Proteinele de cal I din oua nu isi schimba calitatea dupa fierbere ramin tot de calitatea I; articolul ii cam neclar pt ca eu concluzia asta o trag cind citesc ca doar crud e de calitatea I ceea ce nu e adevarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

De o vreme, Imi refuza ouale de prepelita. Oare cum pot sa o fac sa revina la ele? Acum incerc sa i le amestec in mancare, gen iaurt, piure de fructe, dar nu mai papa nici astea cu pofta.
In fine, daca aveti sfaturi sunt binevenite!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Incearca sa i le dai fierte? amestecate cu avocado(fierte) cu sare si piper de obicei le plac la copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

De o vreme, Imi refuza ouale de prepelita. Oare cum pot sa o fac sa revina la ele? Acum incerc sa i le amestec in mancare, gen iaurt, piure de fructe, dar nu mai papa nici astea cu pofta.
In fine, daca aveti sfaturi sunt binevenite!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.



I=o fi greata saracului copil de la atatea oua. Mai fa o pauza si las-o in pace, ca o sa ajunga sa le urasca si sa nu mai puna gura pe ele o viata intreaga (sotul meu nu mananca aproape deloc carne pt ca l-a fortat maica'sa sa manance cand era mic)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1
Incearca sa i le dai fierte? amestecate cu avocado(fierte) cu sare si piper de obicei le plac la copii.


Multumesc frumos pentru sfat. Am sa incerc asa. Am incercat sa i dau si cu cereale sau iaurt. Not very interested. Dar am sa incerc fierte sau omleta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Laura, da, facem pauza acum. Vorba ta s o fi saturat. Dar tu stii cu ce pofta le manca? Mama mia, eram si eu uimita ce gura casca cand era vorba de oua. Om vedea ce o fi, o s o incerc mai incolo. Marius mentiona oricum de o pauza de 2 saptamani dupa fiecare cura, asa ca e binevenita. Continuam in schimb cu polen si miere manuka 15+.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Bre, asta nu inteleg nici eu, daca sunt fierte ce au? Eu le dau fierte copiilor si le maninca amindoi, cea mare ca sunt dragute asa mici si ii place de ele si cel mic oricum nu stie ce maninca, el deschide gura la orice am eu in mina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Cristoiu, pai nu au nimic daca sunt fierte. Sunt bune si asa, numai ca eu vroiam sa i dau crude pentru ca isi pastreaza totul, pe cand atunci cand sunt tratate termic isi mai pierd din bunataturi. Dar acu, as prefera sa le manance oricum numai sa le manance.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Bre, asta nu inteleg nici eu, daca sunt fierte ce au?

Nu sunt trendy.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Si mie mi-a recomandat medicul sa fac o cura cu oua de prepelita pentru cresterea poftei de mancare ( el mananca cam rau ) Cele care a-ti facut, s-a vazut imbunatatiri in privinta aceasta ?

Mergi la inceput