Este bine sa dam galbenus crud la copii?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Nu stiu cu ce oua era facuta ca n-am intrebat(era un fost vecin)dar cred ca de gaina; poate depinde si in ce mod sint crescute pasarile? pt ca daca sint lasate libere ele ciugulesc de prin toata mizeria pe unde sint lasate si asa ajung purtatoare? dau cu presupusul...oricum acum nu as mai minca oua crude (cind eram mica nu stiam pericolul si mincam galbenus cu zahar) si nici copii nu i-as expune la risc.

Michelle, aici toate chestiile din borcane sint super-pasteurizate iti dai seama...cu toate astea se mai intimpla cite "una"...vezi cazul cu peanut-butter purtator de nu mai stiu ce (salmonella cred?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aionica spune:

galbenusurile crude sunt foarte bune, sunt sigura ca dezvolta imunitatea

de ce se speria lumea, de galbenusuri :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui aionica

galbenusurile crude sunt foarte bune, sunt sigura ca dezvolta imunitatea

de ce se speria lumea, de galbenusuri :)


Chiar nu stiu de ce se sperie lumea de galbenus. Pur si simplu a intrat frica in oameni de la faptul ca anumite persoane au zis ca anumite alimente sunt purtatoare de salmonella. Dar nu e si cazul oului de prepelita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

Miha, si eu le-am dat. galbenus crud de ou de gaina, spalat bine de tot in prealabil (oul). Le dau si lapte nefiert de cca 2 ani. Pediatra mea a facut o fatza lunga. Galbenusul l-am pus in lapte sau in gris (le place mult grisul cu lapte si le mai fac din cand in cand). Asa imi dadea si mie bunica, gris cu galbenus crud, cam de 2 ori pe saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Pana la urma este vorba de evaluarea (si asumarea) unui risc.

Daca dai galbenus crud (de oricare, nu stiu diferenta intre ele, stiu doar ca cel de rata e mai riscant), risti sa-ti imbolnavesti copilul de salmoneloza, cu toate complicatiile ce decurg din aceasta boala.

Daca nu-i dai, il privezi de niste beneficii pe care, sincer, cred ca le poti lua din alte surse, mai putin riscante.

Pana la urma evaluarea si asumarea riscului o face fiecare mama dupa ce cantareste bine argumentele (faptul ca ai mancat de la parinti o viata intreaga si n-ai patit nimic, sau ca fata vecinei mananca de nu stiu cate ori lapte nefiert sau oua crude si e perfect sanatoasa e mai putin relevant, dupa parerea mea).

Eu personal am decis sa nu-mi asum acest risc. Sigur ca salmonella se poate lua si din alte surse, si fata mea a luat, dar eu nu vreau sa-mi reprosez ca nu am facut tot ce-mi statea in puteri sa o protejez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui nemora

Miha, si eu le-am dat. galbenus crud de ou de gaina, spalat bine de tot in prealabil (oul). Le dau si lapte nefiert de cca 2 ani. Pediatra mea a facut o fatza lunga. Galbenusul l-am pus in lapte sau in gris (le place mult grisul cu lapte si le mai fac din cand in cand). Asa imi dadea si mie bunica, gris cu galbenus crud, cam de 2 ori pe saptamana.

Perlutele mele: K (10.06.2007) si M (14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.


Salutare si Multumesc pentru acest raspuns.
Te rog da mi si mie reteta la grisul ala cu ou crud. Fata mea deja stie ca dimineata vine outul cu miere de albine si azi dimineata deja plangea cand i l pregateam. Il vroia cat mai repede! :)))))
Crede ma ca as vrea sa incep si eu sa am un regim super sanatos, care sa includa un regim cu ou crud de prepelita, dar efectiv nu stiu ce ma tine! Ca stiu ca as putea sa l mananc... Dar nu stiu ce ma tine! Eu, nu am avut boli niciodata si tin sa consider ca e si din cauza ca sunt vegetariana de 15 ani! Dar stiu ca ma apropii de batranete (am 34), si asta nu vine cu lucruri bune! De aia trebuie sa ma gandesc serios la un mod cat mai sanatos de viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Burtocika noi ne cunoastem.
Bun venit pe aici!
Tin sa mentionez ca eu ma mentin foarte tare pe pozitii si ii voi da in continuare lui Imi ou crud de prepelita! Este extrem de hranitor si stii foarte bine ce sclifosita este Imi la mancare! De aia ma bucur enorm ca am gasit ceva care ii place si in acelasi timp este atat de complex si i poate asigura totul! Eu prefer sa merg pe aceasta cale. Nu avem mult de cand am inceput cura (numai de pe 10 septembrie), dar sunt sigura ca va da rezultate incredible! Faptul ca acum e racita, am mentionat este pentru ca a luat o raceala de la gradinita. Dar va trece si asta! Sunt sigura ca putea fi mai rau daca nu ar fi luat oul de prepelita si miere. De azi am introdus miere Manuka 15+.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Miha

Eu nu pot decat sa-ti doresc multa sanatate pentru Imi (si pentru tine, evident ), si sa nu faca salmoneloza. Nu stiu daca stii cum e sa vezi cum i se pune branula copilului tau (din motiv de deshidratare de exemplu), si sper sa nu fii pusa niciodata in situatia asta ... Eu personal (repet, e alegerea mea) nu pot sa ma gandesc ca din cauza mea a patit-o copilul

Fata mea cea mare a facut salmoneloza (o forma mai usoara) la 1 an si un pic, si eu nu i-am dat niciodata ou crud sau fiert moale. Dar daca i-as fi dat ? Nu mi-as fi reprosat ca din cauza mea s-a intamplat ? Prefer sa nu traiesc senzatia asta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aionica spune:

@nemora

Si eu le dau lapte nefiert, cu masura. Iar galbenusuri crude cred ca nu mananca mai mult de 2-3 pe an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

Miha, pai cand e gata grisul, il intind pe farfurie sa se raceasca putin (grisul il fac moale), si pun galbenusul amestecat cu miere, amestec bine, si apoi presar scortisoara. mierea nu o pun in grisul fierbinte fiindca nush ce se intampla cu mierea in chestii fierbinti.
daca vrei galbenus crud, de ce nu-l amesteci cu miere? io mai beau intreg si e ok

aionica, io lapte fiert le dau cu masura :))

Mergi la inceput