Este bine sa dam galbenus crud la copii?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Si eu stiam ca albusul de ou are potential alergen destul de mare.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Discutam de oul de gaina sau la cel de prepelita? Eu ma refer strict la oul de prepelita.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

@mihahegarty
Pentru varsta de 1-2 ani se pot da linistit in fiecare dimineata inainte de orice masa cu macar o jumatate de ora 2 galbenusuri de oua de prepelita fie simple fie cu lapte sau iaurt sau miere de albine sau branza dulce de vaci. Nu conteaza cu ce conteaza insa sa fie ouale de calitate. Eu la asta am tinut mult si tin sa precizez.
Pentru adulti eu le recomand cu caldura 5 oua zilnic dimineata in acelasi regim inainte de prima masa cu macar o jumatate de ora.
Pentru copii se vad efectele pozitive in foarte scurt timp 2-3 saptamani. Dar nu doar pentru acest motiv cat pentru beneficiile constante.
Poate ca nu este ieftin insa ....hmmmm conteaza avantajele.
Acum fiecare cum considera si cum poate.
La copiii mei le-am dat o buna perioada de timp cate 3 oua in fiecare dimineata, iar eu am consumat constant intre 5-10 oua proaspete zilnic fara o limita de timp.

Despre albus. E putin cantitativ fata de galbenusul de ou.
Pentru copii nu este un avantaj deosebit dar daca il poate consuma cu atat mai bine, daca oul este frecat cu branza sau miere nu se simte deloc. Dar galbenusul este esential.
Pentru adulti insa le recomand tot oul pentru ca albusul de ou are efecte pozitive majore pentru sistemul digestiv dezechilibrat sau aflat in convalescenta ca urmare a unor operatii sau a unor afectiuni tratate sau aflate in tratament.
Copiii nefiind in aceaste situatii nu e un "capat de tara" daca vor consuma doar galbenusul dar eu as recomanda consumul oului intreg frecat cu miere/branza/iaurt.... merge absolut bine.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Buna ziua! Eu multumesc inca o data pentru sustinere si sfaturi! Mi ati intarit foarte puternic crezul meu ca oul crud de prepelita este cel mai bun pentru copilul meu si chiar daca parerea mea si a dumneavostra este singura buna din tot universul, eu raman la ideea ca este cel mai bine pentru copilul meu.
Poate am si o doza de incapatanare in acesta directie, dar efectiv cred cu putere ca este forma cea mai buna a unui ou!!!
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

atunci ce rost mai are subiectul - adica intrebarea - daca convingerea ta e de neclintit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

atunci ce rost mai are subiectul - adica intrebarea - daca convingerea ta e de neclintit?


Pai are rost, caci efectiv aveam nevoie de niste idei pro care sa imi intareasca credinta ca fac un lucru bun!!!! Adica eu stiam ca e bine, dar cand ideea ta este intarita si de a altora, atunci increderea creste!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

5-6-7-8

cel putin 5

Dimineata inainte de orice altceva.

Nu este o limita anume. Problema este psihicul omului eventual. Sau banii

Ouale de prepelita nu au contraindicatii.

Sunt persoane care au ficatul "incarcat" datorat in general vietii dezechilibrate.
Cand incep sa consume oua de prepelita pot sa aiba in prima faza forme diareice ale scaunului.
Pentru aceste cazuri se opreste consumul 4-5 zile pana se regleaza dereglarea apoi se reia treptat.
Defapt eu as recomanda si pentru adulti un consum treptat al oului de prepelita.
Nici noi nu suntem identici ca si indivizi.
Asa incat se poate incepe cu 2 oua timp de 2 zile. Apoi 3 oua timp de 2 zile apoi 4 oua timp de 2 zile si apoi 5 oua zilnic macar 14 zile.
Apoi poate sa opreasca 1 luna. Si daca doreste poate sa reia.
Sunt tot felul de posibilitati insa trebuie sa intelegem ca oul de prepelita nu este o rezolvare "minune" a unor probleme ci ca ajuta/contribuie la pastrarea unui echilibru corect al corpului.
Ca defapt un om sanatos este un rezultat al unor echilibre si ceea ce numim bolnav sau nesanatos nu sunt decat dezechilibre.
Acuma cum anume incercam sa mentinem un echilibru... deja e o alta discutie.
Oul de prepelita ajuta puternic prin constituentii lui la mentinerea corecta a unui echilibru al unui corp sau ajuta la reechilibrarea unor deficiente existente rezultatul fiind pozitiv sau pe romaneste spus " ne merge bine sau mai bine" si in fond nu asta ne dorim oricare dintre noi?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Si la copii ati recomanda o intrerupere dupa o luna de cura?
Sunteti o adevarata enciclopedie. Multumim de raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui adi2003

Cu toate ca am repulsie fata de oul crud, pot spune ca am facut doua cure cu oua de prepelita, consumate in amestec cu branza dulce si eventual cu un biscuite simplu macinat (zdrobit)
Merge fara probleme.



Micul paradis


Bravo! Toata admiratia mea! Se vede ca omul face multe pentru a si pastra sanatatea sau pentru a si o redobandi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui adi2003

Cu toate ca am repulsie fata de oul crud, pot spune ca am facut doua cure cu oua de prepelita, consumate in amestec cu branza dulce si eventual cu un biscuite simplu macinat (zdrobit)
Merge fara probleme.



Micul paradis


Asa cum spuneam mai sus, uneori tine mai mult de psihic


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Corect. Eu am practicat yoga si inca o meditatie (vipassana) si stiu exact ce inseamna puterea mintii. Efectiv am deschis acest subiect pentru ca pur si simplu simteam ca exista acolo cineva care totusi imi va da dreptate ca fac bine ca dau galbenus crud de prepelita la copilul meu de 13 luni jumate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui filofteia

Citat:
Bravo filofteia! Asa imi plac copii! Bravo!
Ce varsta are copilul tau?
De la ce varsta ai inceput sa i dai ou crud?



Are 11 ani si ii dau ou crud de pe la 2 ani. La inceput ii faceam sodou (nu stiu daca asa se scrie ), galbenus frecat cu miere si apoi diluat cu lapte cald. Este unul din remediile delicioase pe care ni le facea mama cand eram racite. Apoi pe la 6 ani a auzit el de cantaretii care beau oua inainte de co ncerte si cum la varsta aia era cantaret (cu aparitii in public) a incercat si el si i-au placut... cu tot cu albus.

Apropo de ouale de prepelita.. voi le dati din cele din comert? Ca ma bate gandul sa cumpar si eu.


Da filofteia i le dau din comert. Dar ce alte surse ar mai fi? Direct de la ferme?
Sodou am baut si eu toata copilaria si am mai mancat galbenus frecat cu zahar. O delicatese, parca e prajitura!
Sa ti traiasca copilul filofteia! Bravo lui! Acum eu decid pentru fetita mea, dar tare mi ar placea mai incolo sa faca si ea cum a facut copilul tau. Sa realizeze ea cat de bun e si sa consume ou crud din proprie dorinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucillegrl

eu nu i-as da ou crud, dupa ce am trecut prin salmonela si stiu ce inseamna . am stat 3 saptamani cu copilul in spital, in timpul acesta mi-a facut convulsii de 3 ori, temperatura nu ii scadea sub 40 cu toate impachetarile si antitermicele, avea cel putin 20 scaune diareice cu sange si mucus ... 3 saptamani a stat de la 7 dimineata la 12 noaptea cu perfuzii, a fost un chin pt el si nu as vrea sa mai treaca prin asa ceva in viata lui.

Mami de Luca Florian ( 23.05.2011 )


Imi pare rau, dar de la ce a facut o? De la ou crud?

Mergi la inceput