Este bine sa dam galbenus crud la copii?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Bravo filofteia! Asa imi plac copii! Bravo!
Ce varsta are copilul tau?
De la ce varsta ai inceput sa i dai ou crud?



Are 11 ani si ii dau ou crud de pe la 2 ani. La inceput ii faceam sodou (nu stiu daca asa se scrie ), galbenus frecat cu miere si apoi diluat cu lapte cald. Este unul din remediile delicioase pe care ni le facea mama cand eram racite. Apoi pe la 6 ani a auzit el de cantaretii care beau oua inainte de concerte si cum la varsta aia era cantaret (cu aparitii in public) a incercat si el si i-au placut... cu tot cu albus.

Apropo de ouale de prepelita.. voi le dati din cele din comert? Ca ma bate gandul sa cumpar si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Hmmm, m-ati pus pe ganduri...Si eu sunt lacto-ovo-vegetariana dar oua de prepelita nu am incercat; dar mi-e scarba de oua crude de mor...pot sa le consum si eu ca bebelusii, in amestec cu branza? :D
Si cum ne-am putea da seama daca riscam sau nu o salmonela?...I-as da si la fiica-mea (desi nu stiu cum as putea-o fraieri) dar mi-e frica de salmonela aia, ce facem, mergem "la risc"?
Totusi imi puteti face un rezumat al efectelor benefice, ca tot nu mi-am dat seama (intareste imunitatea? asigura multe B-uri? ce se intampla, mai concret?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucillegrl spune:

eu nu i-as da ou crud, dupa ce am trecut prin salmonela si stiu ce inseamna . am stat 3 saptamani cu copilul in spital, in timpul acesta mi-a facut convulsii de 3 ori, temperatura nu ii scadea sub 40 cu toate impachetarile si antitermicele, avea cel putin 20 scaune diareice cu sange si mucus ... 3 saptamani a stat de la 7 dimineata la 12 noaptea cu perfuzii, a fost un chin pt el si nu as vrea sa mai treaca prin asa ceva in viata lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Hmmm, m-ati pus pe ganduri...Si eu sunt lacto-ovo-vegetariana dar oua de prepelita nu am incercat; dar mi-e scarba de oua crude de mor...pot sa le consum si eu ca bebelusii, in amestec cu branza? :D


Asta spuneam in postul anterior. Ca eu le-am consumat in amestec cu branza dulce, din acelasi considerente (in special fata de albus...)
Gasiti fiecare o sursa de oua de prepelita de incredere, eu una n-am consumat oua de supermarket. Daca n-aveam decat acea varianta, nu ma apucam.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Doar galbenusul crud este comestibil, albusul crud nu se recomand.
Fetele mele mananca doar crud si intotdeauna oua de tzara. Cand nu avem, folosim rezervele de la congelator. Mi-am stocat galbenusuri in pungulite zip-zap. Congelarea are si marele alavntaj ca distruge microbii, asta pentru cele carora le este teama de ei.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Doar galbenusul crud este comestibil,


Gresit.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucillegrl

eu nu i-as da ou crud, dupa ce am trecut prin salmonela
Mami de Luca Florian ( 23.05.2011 )


Nu are nici o legatura oul crud cu salmonella. Asocierea nu are baza reala.
Salmonella poate sa apara in orice produs alimentar si in carne, lapte, oua si tine de infectarea produsului respectiv cu salmonella.

Daca exista salmonella intr-un produs oricare ar fi acel produs(carne,oua), consumarea produsului infestat duce implicit la imbolnavire.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Doar galbenusul crud este comestibil,


Gresit.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Ok, cum vrei,
Este comestibil dar nu recomandat, mai greu digerabil sa spunem si cu potential alergic, mai ales la copii.


Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Gresit.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

alea de gaina ce limita de consum au p saptamana pentru adult si copil?

Sincer nu stiu cum le pot manca crude. Sper sa se puna cand le fierb moi. Albusul solidificat, galbenusul lichid.

Just derpin' around

Mergi la inceput