Este bine sa dam galbenus crud la copii?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Pentru prepelita este Ok. Insa depinde si de varsta copilului.
Pentru rata nu stiu.
Opinie pro - in general:
Oul de prepelita care este obtinut corect de catre producator nu are efecte adverse nu are contraindicatii. Ca sa lamurim de la bun inceput un aspect important. Insa este o adevarata "bomba nutritiva". Ar fi prea mult sa scriu beneficiile nu doar pentru copii ci pentru orice persoana indiferent de varsta.
Insa oul trebuie obigatoriu sa fie proaspat (numesc proaspat orice ou de prepelita de la momentul zero pana la 15-20 de zile daca este mentinut intr-un mediu uscat si rece la o temperatura de 5-10 grade Celsius.
Peste 20 de zile poate fi consumat crud dar calitatile nutritionale scad dramatic.
Prelucrat termic isi pierde in mod covarsitor calitatile mai putin cele legate de proteine.
Nu recomand consumul oului de prepelita peste 25-30 de zile chiar daca a fost mentinut in conditii optime de temperatura.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Marius multumesc din suflet pentru raspuns. M ai incurajat mult, mi ai dat aripi sa I dau in continuare ou crud de prepelita fara a fi riscuri. Fetita mea are 13 luni jumate, este ovo-lacto-vegetariana si intentionez sa fie asa intrucat si eu sunt de 15 ani sub acelasi regim (pe care eu mi l am ales de buna voie). Deci eu consider ca oul crud de prepelita ii va asigura tot ceea ce are nevoie (pe langa multe alte seminte pe care i le dau pentru aportul vitaminelor, mineralelor, proteinelor, etc).
Multumesc inca o data de raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Easte bine, luand in calcul ce zice Marius....dar, legat de oul de rata, ai grija mare.....are o valoare mare a colesterolului.
Un ou de gaina de 55 gr contine 201 mg de colesterol si 1,6 gr de grasimi saturate;
Un ou de rata de 70 gr contine 621 mg de colesterol si 2,6 gr de grasimi saturate;
Un ou de prepelita de 9 gr are 76 mg de colesterol si 0,3 gr de grasimi saturate;
Un ou de curca de 80 gr are 747 mg de colesterol si 2,9 gr de grasimi saturate;
Un ou de gasca de 145 gr are 1226 mg de colesterol si 5,3 gr de grasimi saturate.




Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy


Emanuela Multumesc din suflet pentru raspuns.
Chiar nu stiam faza cu colesterolul mare la ouale de gasca. Stiam ca sunt foarte grase, dar ma gandeam ca la copii este ok si eu nu pot suferi la varsta asta de colesterol marit. Ma gandeam ca lor le trebuie grasimi. Dar daca asa sta treaba, eventual renunt la oul de gasca si i dau doar de prepelita. Am inteles ca 4 oua de prepelita sunt echivalentul unui ou de gaina. Deci oare sa merg pe 3 galbenusuri crude zilnic, sau 2 galbenusuri crude la 2 zile? Chiar nu stiu cat ar fi ideal sa se administreze, stiu doar ca as dori sa I dau galbenusuri crude de oua de prepelita.
Multumesc inca o data de raspuns.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

parerile contra care ar fi? de ce nu e bun crud?
eu nu le-am dat decat de gaina asa ca e bine sa stiu termenul oului de prepelita :) stiu ca oul de gaina proaspat facut nu e bun ...

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).


Oana Multumesc si tie pentru raspuns.
Am auzit 90.5 % din populatie care spune ca galbenusul crud nu se da la copii din cauza riscului de salmonella. Dar eu am fost crescuta de mica cu ou crud (galbenus ma refer cand spun ou crud) si mi a prins tare bine.
De ce sa mi privez copilul de ceva care e super bun, super hranitor si super sanatos?
Am vrut doar sa stiu si pareri pro, ca ma saturasem sa aud in jurul meu doar pareri contra, imi intra deja pe subconstient mentalizarea negativa ca i fac rau copilului meu, etc.
Dar sincer, chiar daca as fi strans si o singura parere buna, pozitiva, ca pot sa i dau copilului meu galbenus crud de prepelita, parerea aia m ar fi mobilizat mult! Dar se vede ca nu i numai una, sunt mai multe, ceea ce mi face sa mi creasca inima de fericire si sa merg tot inainte cu gandul ca fac ceea ce i mai bine pentru puiul meu.
Multumesc frumos de raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Eu am intelnit multi copilasi, din pacate, care aveau colesterolul ridicat

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy


Ce varste aveau copilasii aia Emanuela?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui filofteia

Cel mai predispus la salmonela este oul de rata, de aceea nu se recomanda sa faci maioneza din ou de rata.

Oul crud are si efecte teraputice pentru zona gatului, baut crud. Copilul meu mananca ou de gaina crud (este adevarat ca nu i-am dat voie decat de la gainile din curtea proprie si foarte proaspat) pentru ca-i place. Se duce si ia un ou din cuibar, il sparge in cana si-l soarbe asa ... spre oroarea celorlalti prezenti.


Bravo filofteia! Asa imi plac copii! Bravo!
Ce varsta are copilul tau?
De la ce varsta ai inceput sa i dai ou crud?

Multumesc de raspunsul cu oul de gasca. Nu ma deranjeaza sa l exclud pentru moment, galbenusurile de prepelita fiind cele care ma intereseaza mai mult. Deci o sa continui cu prepelita.

Oare e necesar sa le dam si albusul crud? De la ce varsta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@mihahegarty
Pentru varsta de 1-2 ani se pot da linistit in fiecare dimineata inainte de orice masa cu macar o jumatate de ora 2 galbenusuri de oua de prepelita fie simple fie cu lapte sau iaurt sau miere de albine sau branza dulce de vaci. Nu conteaza cu ce conteaza insa sa fie ouale de calitate. Eu la asta am tinut mult si tin sa precizez.
Pentru adulti eu le recomand cu caldura 5 oua zilnic dimineata in acelasi regim inainte de prima masa cu macar o jumatate de ora.
Pentru copii se vad efectele pozitive in foarte scurt timp 2-3 saptamani. Dar nu doar pentru acest motiv cat pentru beneficiile constante.
Poate ca nu este ieftin insa ....hmmmm conteaza avantajele.
Acum fiecare cum considera si cum poate.
La copiii mei le-am dat o buna perioada de timp cate 3 oua in fiecare dimineata, iar eu am consumat constant intre 5-10 oua proaspete zilnic fara o limita de timp.

Despre albus. E putin cantitativ fata de galbenusul de ou.
Pentru copii nu este un avantaj deosebit dar daca il poate consuma cu atat mai bine, daca oul este frecat cu branza sau miere nu se simte deloc. Dar galbenusul este esential.
Pentru adulti insa le recomand tot oul pentru ca albusul de ou are efecte pozitive majore pentru sistemul digestiv dezechilibrat sau aflat in convalescenta ca urmare a unor operatii sau a unor afectiuni tratate sau aflate in tratament.
Copiii nefiind in aceaste situatii nu e un "capat de tara" daca vor consuma doar galbenusul dar eu as recomanda consumul oului intreg frecat cu miere/branza/iaurt.... merge absolut bine.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

CINCI!

Ce spui tu ma bulverseaza teribil dar ma si bucura :) Suntem mari mancatori de oua dar mancam doar maxim 5 / saptamana iar piticul doar 1 / saptamana....pentru ca asa stiam ca e regula, o limita maxima.

O fi regula mea gresita? M-as bucura sincer.

Musai crude? Nu prea ne incanta. Preferam moi.

edit, ok , poate nu suntem asa mari mancatori dar ne-am dori :))


Just derpin' around

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

5-6-7-8

cel putin 5

Dimineata inainte de orice altceva.

Nu este o limita anume. Problema este psihicul omului eventual. Sau banii

Ouale de prepelita nu au contraindicatii.

Sunt persoane care au ficatul "incarcat" datorat in general vietii dezechilibrate.
Cand incep sa consume oua de prepelita pot sa aiba in prima faza forme diareice ale scaunului.
Pentru aceste cazuri se opreste consumul 4-5 zile pana se regleaza dereglarea apoi se reia treptat.
Defapt eu as recomanda si pentru adulti un consum treptat al oului de prepelita.
Nici noi nu suntem identici ca si indivizi.
Asa incat se poate incepe cu 2 oua timp de 2 zile. Apoi 3 oua timp de 2 zile apoi 4 oua timp de 2 zile si apoi 5 oua zilnic macar 14 zile.
Apoi poate sa opreasca 1 luna. Si daca doreste poate sa reia.
Sunt tot felul de posibilitati insa trebuie sa intelegem ca oul de prepelita nu este o rezolvare "minune" a unor probleme ci ca ajuta/contribuie la pastrarea unui echilibru corect al corpului.
Ca defapt un om sanatos este un rezultat al unor echilibre si ceea ce numim bolnav sau nesanatos nu sunt decat dezechilibre.
Acuma cum anume incercam sa mentinem un echilibru... deja e o alta discutie.
Oul de prepelita ajuta puternic prin constituentii lui la mentinerea corecta a unui echilibru al unui corp sau ajuta la reechilibrarea unor deficiente existente rezultatul fiind pozitiv sau pe romaneste spus " ne merge bine sau mai bine" si in fond nu asta ne dorim oricare dintre noi?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Cu toate ca am repulsie fata de oul crud, pot spune ca am facut doua cure cu oua de prepelita, consumate in amestec cu branza dulce si eventual cu un biscuite simplu macinat (zdrobit)
Merge fara probleme.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui adi2003

Cu toate ca am repulsie fata de oul crud, pot spune ca am facut doua cure cu oua de prepelita, consumate in amestec cu branza dulce si eventual cu un biscuite simplu macinat (zdrobit)
Merge fara probleme.



Micul paradis


Asa cum spuneam mai sus, uneori tine mai mult de psihic


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput