Este bine sa dam galbenus crud la copii?

Este bine sa dam galbenus crud la copii? | Autor: mihahegarty

Link direct la acest mesaj

Buna. Ma intereseaza nu numai parerile contra acestui subiect (care cu siguranta vor fi majoritare), dar vreau sa stiu si pareri pro. Eu i am dat galbenus crud (de prepelita si de rata).
Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pentru prepelita este Ok. Insa depinde si de varsta copilului.
Pentru rata nu stiu.
Opinie pro - in general:
Oul de prepelita care este obtinut corect de catre producator nu are efecte adverse nu are contraindicatii. Ca sa lamurim de la bun inceput un aspect important. Insa este o adevarata "bomba nutritiva". Ar fi prea mult sa scriu beneficiile nu doar pentru copii ci pentru orice persoana indiferent de varsta.
Insa oul trebuie obigatoriu sa fie proaspat (numesc proaspat orice ou de prepelita de la momentul zero pana la 15-20 de zile daca este mentinut intr-un mediu uscat si rece la o temperatura de 5-10 grade Celsius.
Peste 20 de zile poate fi consumat crud dar calitatile nutritionale scad dramatic.
Prelucrat termic isi pierde in mod covarsitor calitatile mai putin cele legate de proteine.
Nu recomand consumul oului de prepelita peste 25-30 de zile chiar daca a fost mentinut in conditii optime de temperatura.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Easte bine, luand in calcul ce zice Marius....dar, legat de oul de rata, ai grija mare.....are o valoare mare a colesterolului.
Un ou de gaina de 55 gr contine 201 mg de colesterol si 1,6 gr de grasimi saturate;
Un ou de rata de 70 gr contine 621 mg de colesterol si 2,6 gr de grasimi saturate;
Un ou de prepelita de 9 gr are 76 mg de colesterol si 0,3 gr de grasimi saturate;
Un ou de curca de 80 gr are 747 mg de colesterol si 2,9 gr de grasimi saturate;
Un ou de gasca de 145 gr are 1226 mg de colesterol si 5,3 gr de grasimi saturate.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

parerile contra care ar fi? de ce nu e bun crud?
eu nu le-am dat decat de gaina asa ca e bine sa stiu termenul oului de prepelita :) stiu ca oul de gaina proaspat facut nu e bun ...

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Easte bine, luand in calcul ce zice Marius....dar, legat de oul de rata, ai grija mare.....are o valoare mare a colesterolului.
Un ou de gaina de 55 gr contine 201 mg de colesterol si 1,6 gr de grasimi saturate;
Un ou de rata de 70 gr contine 621 mg de colesterol si 2,6 gr de grasimi saturate;
Un ou de prepelita de 9 gr are 76 mg de colesterol si 0,3 gr de grasimi saturate;
Un ou de curca de 80 gr are 747 mg de colesterol si 2,9 gr de grasimi saturate;
Un ou de gasca de 145 gr are 1226 mg de colesterol si 5,3 gr de grasimi


Ok, pai in cazul asta, la colesterol sunt cam la fel toate:

Ou de gaina - 3,65 mg/1g
Ou de rata - 8,87 mg/1g
Ou de prepelita - 8,44mg/1g
Ou de curca - 9,33 mg/ 1g
Ou de gisca - 8,45 mg/1g

La grasimi:

Ou gaina - 2,90%
ou rata - 3,71%
ou prepelita 3,33%
ou curca - 3,62%
ou gisca - 3,65%

Deci oul de gaina e cistigator la socotelile de mai sus. Nu am verificat datele, le-am luat de bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Informatii despre oul de prepelita







www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

luati in calcul si "salmonelele"?

http://revistaplafar.ro/Ce-mancam/930/oul-sursa-inestimabila-de-sanatate.html

mai dau acolo si alte motive pentru "sa nu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Da, colesterol au toate, insa marimea galbenusului difera, una e sa ii dai un galbenus de rata, alta e sa ii dai 1-2 de prepelita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

problema oualor crude nu sta in colesterol (in cazul copiilor) ci in prezenta patogenilor (bacterii in principiu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Eu am intelnit multi copilasi, din pacate, care aveau colesterolul ridicat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Cel mai predispus la salmonela este oul de rata, de aceea nu se recomanda sa faci maioneza din ou de rata.

Oul crud are si efecte teraputice pentru zona gatului, baut crud. Copilul meu mananca ou de gaina crud (este adevarat ca nu i-am dat voie decat de la gainile din curtea proprie si foarte proaspat) pentru ca-i place. Se duce si ia un ou din cuibar, il sparge in cana si-l soarbe asa ... spre oroarea celorlalti prezenti.

Mergi la inceput