Este bine sa dam galbenus crud la copii?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Si la copii ati recomanda o intrerupere dupa o luna de cura?
Sunteti o adevarata enciclopedie. Multumim de raspunsuri.

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Da, pentru varsta mentionata 2 oua dimineata timp de 60 de zile. Pauza 2 saptamani si se poate relua un nou ciclu de 2oua/60 de zile.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Si la copii ati recomanda o intrerupere dupa o luna de cura?
Sunteti o adevarata enciclopedie. Multumim de raspunsuri.




Da, pentru varsta mentionata 2 oua dimineata timp de 60 de zile. Pauza 2 saptamani si se poate relua un nou ciclu de 2oua/60 de zile.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Multumesc frumos de raspuns.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Si la copii ati recomanda o intrerupere dupa o luna de cura?
Sunteti o adevarata enciclopedie. Multumim de raspunsuri.




Da, pentru varsta mentionata 2 oua dimineata timp de 60 de zile. Pauza 2 saptamani si se poate relua un nou ciclu de 2oua/60 de zile.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Si cate astfel de cure se pot tine?
Adica fac o cura la copil de 60 zile, 2 saptamani pauza, apoi iar 60 de zile. Dupa aia 2 saptamani pauza si iar 60 si tot asa?
Multumesc anticipat de raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:


Nu exista o restrictie anume. Poate banii. Poate disponibilitatea.
La fetele mele le-am dat mult timp fara nici o pauza anume.
Eu am consumat ani intregi zilnic intre 5-10 oua fara nici o pauza anume.

Exista mai mult o obisnuinta, vorbe, discutii care merg din gura in gura.
Conteaza si persoana. Unii agreeaza altii suporta iar altii nu agreeaza si nici nu suporta.
Asa incat practic discutand vezi concret. Daca totul e OK copilul agreeaza, sunt rezultate pozitive atunci mergi mai departe. Daca nu... va opriti pur si simplu si gasiti alte variante.
INSA atentie la oua sa fie proaspete. La acest aspect sunt extraordinar de pretentios... si atrag atentia.
Un ou vechi poate aduce foarte multe probleme fie el de orice soi.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Lamuriti-ma si pe mine la ce ajuta ouale de prepelita. Adica, mai concis, care sint rezultatele spectaculoase la care va referiti?
Ati inceput cu "ce" si ati ajuns la "ce"?
Sint pentru anumite afectiuni?
Mi-e greu sa "diger" enunturi de "fac bine"...fac bine la ce anume?
Cum sint masurabile rezultatele pozitive?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu nu retin sa fi spus ceva de genul "care sunt rezultatele spectaculoase"... deci nu pot sa iti dau un astfel de raspuns.
Insa am spus ca daca oul este corect obtinut este o bomba nutritionala.
In ceea ce priveste eventualele raspunsuri cantitative, cred ca o informare buna ar fi aceasta

In egala masura mai pot sa spun ca eu personal am discutat cu multe persoane care au avut probleme unii pentru copiii lor care erau distrofici, sau aveau probleme majore de absorbtie a principiilor alimentare, sau erau dupa interventii chirurgicale hepatice sau ale sistemului osos sau nu aveau pofta de mancare sau erau anemici de asemenea oameni adulti cu probleme hepatice sau ale stomacului samd. Au fost multi.
Pentru o parte dintre ei stiu conform celor spuse de ei ca au inregistrat progrese notabile fie ale copiilor fie ale adultilor dar eu nu pot sa cuantific.
De asemenea stiu cazuri in care s-a recomandat consumul de carne de prepelita pentru copii care avea probleme foarte mari ale sistemului digestiv celelalte posibilitati erau nerecomandate chiar daca era carne de pui.
Dar nu detin statistici.



www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Cind faci referire la "cure", ma gindesc ca sint in scop terapeutic. Daca sint in scop terapeutic, care sint afectiunile? Si daca "terapia" a fost intr-un fel masurata/cuantificata. Ma uitam dupa repere stintiifice, cifre, studii, etc.

Mi-e greu sa cred acuratetea site-ului furnizat de tine cind contine afirmatii de genul: "Primul efect terapeutic faptic a fost semnalat dupa tratamentul īmparatului Japoniei, care s-a vindecat de tuberculoza cu oua de prepelita.".

Nu pun la indoiala valoarea nutritionala a oului de prepelita..cautam raspuns la "cure" si "terapii". Poate nu am fost suficient de clara.

Am vazut ca ai editat si ai adaugat: deci, majoritatea informatiei este "din gura in gura". Am inteles. Nu inteleg cine recomanda si in baza la ce.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu m-am ocupat (eu cel putin - poate altii cine doreste poate sa caute) asa cum spuneam de terapii, nu detin statistici deci eu nu te pot ajuta cu date medicale sau paramedicale.
Mai mult decat atat fiind in sfera solutiilor bio sau naturiste nu prea cred ca vei gasi medici sau studii medicale clasice pe aceasta linie.
Ceea ce probabil nu inseamna ca nu exista N persoane care au avut au si probabil vor avea raspunsuri pozitive pentru problemele lor si altele decat cele furnizate de medicina clasica.
Desigur este o opinie.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu m-am ocupat (eu cel putin - poate altii cine doreste poate sa caute) asa cum spuneam de terapii, nu detin statistici deci eu nu te pot ajuta cu date medicale sau paramedicale.
Mai mult decat atat fiind in sfera solutiilor bio sau naturiste nu prea cred ca vei gasi medici sau studii medicale clasice pe aceasta linie.
Ceea ce probabil nu inseamna ca nu exista N persoane care au avut au si probabil vor avea raspunsuri pozitive pentru problemele lor si altele decat cele furnizate de medicina clasica.
Desigur este o opinie.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Scuza-ma ca insist,

Dar aici fix asta faci: recomandari/pareri cu referire la "cura"...Incerc sa inteleg ce se intimpla dupa curele de 60 de zile. Atita tot.

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Si la copii ati recomanda o intrerupere dupa o luna de cura?
Sunteti o adevarata enciclopedie. Multumim de raspunsuri.

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Da, pentru varsta mentionata 2 oua dimineata timp de 60 de zile. Pauza 2 saptamani si se poate relua un nou ciclu de 2oua/60 de zile.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

La fel cum am scris si

Citat:

Nu exista o restrictie anume. Poate banii. Poate disponibilitatea.
La fetele mele le-am dat mult timp fara nici o pauza anume.
Eu am consumat ani intregi zilnic intre 5-10 oua fara nici o pauza anume.

Exista mai mult o obisnuinta, vorbe, discutii care merg din gura in gura.
Conteaza si persoana. Unii agreeaza altii suporta iar altii nu agreeaza si nici nu suporta.
Asa incat practic discutand vezi concret. Daca totul e OK copilul agreeaza, sunt rezultate pozitive atunci mergi mai departe. Daca nu... va opriti pur si simplu si gasiti alte variante.

INSA atentie la oua sa fie proaspete. La acest aspect sunt extraordinar de pretentios... si atrag atentia.
Un ou vechi poate aduce foarte multe probleme fie el de orice soi.



www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput