Dezastre in bucatarie

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

michelle, pai pune folie de protectie pe aragaz dupa ce il speli. nu stiu ce model ai tu, poti folosi si folie de aluminiu alimentar.
tie ti se intampla ca in legile lui Murphy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Indiferent de instrument(in general cu lingura de lemn,cred ca 99%din cazuri)eu dau pe alaturi!!!!

Dana




Nu se poate...credeam ca sint singura!!!
Gatesc cu mare pasiune...pentru mine e o relaxare...dar asta cu stropitul ma macina. Incep cu grija si invariabil, tot o comit!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Incep cu grija si invariabil, tot o comit!



"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes



cunoasteeemmmmm!!!!!

corina ...eu placa cu inductzie electromagnetica...nu vad cum s apun folia!!!!(marele avantaj e ca si la placile vitroceramice...ca se spala usor)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

michelle, pai pune folie de protectie pe aragaz dupa ce il speli. nu stiu ce model ai tu, poti folosi si folie de aluminiu alimentar.
tie ti se intampla ca in legile lui Murphy

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


nu pun ca arata urit cu folie, spal la el cam la 2 zile si bine ca e negru cu inox si nu prea se vede....

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

michelle, pai ce, duci aragazul la parada modei ? cine ti-l vede, in afara de tine si ai tai ?

preferi sa muncesti tu in plus ? da, la inceput ti se poate parea urat, ciudat, insa cu timpul te obisnuiesti si poti folosi timpul liber ramas in alte scopuri.

eu una pun si capacul pe aragaz, atunci cand nu-l folosesc, mai ales vara, ca nu prea am ce incalzi pe el (se murdareste si de praf, locuiesc intr-o zona cu trafic si intra praf de afara, aragazul este alb, e mai usor de sters doar capacul decat partea de sub gratar), prefer cuptorul cu microunde, pentru ca e mai rapid si nu se face caldura in plus + economisesc un pic de timp si nervi (urasc sa spal vase, urmatoarea investitie va fi o masina de spalat vase), pentru ca nu mai am de spalat si vasul in care incalzesc pe aragaz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

aaaa, vorbim si de d-astea? de ce nu ziceti asa?

Eu am in mod constant pe maine si antebrate cate o urma de gratar incins, de usa de la aragaz de care m-am lipit cand am scos prajitura...ultima data am apucat tava de negresa din cuptor cu o manusa care era descusuta unde se intalneste degetul mare cu palma si m-am fript de am zis ca fac pe mine.

Noroc cu cine o fi descoperit ca albusul de ou vindeca arsurile, ca altfel aveam niste maini de pozat pentru cartea de medicina, sectiunea accidente domestice.

Si cu aragazul ma inscriu in trend, eu gatesc, domne, nu stau sa feresc aragazul. Asa ca dupa 2 feluri de mancare si un desert arata ca dupa batalia de la Plevna....si mi-e o sila sa-l curaaat...si nu, nu pun folie ca arata urat, da, pitici la creier, ce sa-i faci....

a, si mai am un talent: nu pot spala vasele fara sa stropesc, noroc ca s-a inventat mobila de bucatarie rezistenta la apa, ca altfel in curtea blocului la pompa spalam farfuriile.



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Poate ar fi mai placut (si de ce nu, educativ la modul "Asa nu") sa pastram topicul initial, sa povestim cum am ars bunatate de friptura si am pus tuica in cafea.Zic si eu...

DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

alta patzanie...urita de tot
eram programata pt amprente la emigrare pt reinoire de greencard.
o data in viata a treb sa mi-l reinoiesc si ce credeti?
cu 2 zile inainte m-am taiat rau , rau la deget in cateva parti,chiar acolo unde se iau amprentele....facand ceva la bucatarie.

m-am dus si la spital ca nu se mai oprea singele si era bucataria mea ca in filmele de groaza. mi-a pus copci.

desigur ca am facut drumul degeaba si m-au refuzat cand m-am dus la amprente.

prietenele mele rideau zicand ca am facut-o intentionat sa nu imi ia aia amprentele...ca ascund ceva. acum si eu rid cand ne amintim de faza.

asta mi-a fost invatare de minte: sa nu ma mai grabesc niciodata in bucatarie
michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

alta,
in urma cu citeva zile ma itnreaba sotul "unde-i salata de vinete", eu zic "nu stiu, ca n-am mancat"...dupa ceva discutii ca unde-i salata, cine a mancat-o...apoi imi amintesc ca nici nu am facut-o.

si ne aducem aminte ca el uitase vinata pe BBQ (focul era stins...si capacul pus) , si de citeva zile statea acolo.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

in urma cu citeva zile ma itnreaba sotul "unde-i salata de vinete", eu zic "nu stiu, ca n-am mancat"...dupa ceva discutii ca unde-i salata, cine a mancat-o...apoi imi amintesc ca nici nu am facut-o.

Asta e de top.

DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput