MONTIGNAC (176)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Buna dimineata, fetelor. Meniul de aseara:
O salata mixta
creveti cu broccoli si conopida, foarte bun.
Am baut un pahar de vin alb inainte de masa si unul de vin rosu in timpul mesei.
Cge: multumesc frumos, acum m-am prins cum e cu basmati. In principiu poza mea era tot de la orez basmati, dar nu era integral.
Gena: Mi-ai facut o pofta cu varza calitaaaaaa. Nu stiu cum sunt altii, dar eu ador sa mananc. Dac-ar fi dupa mine, as manca nonstop
brandusik- poate-am visat cu nectarinele, who knows? .

Fetelor, sunt incantata, am ajuns la 68 Kg. Imi doresc sa ajung la 55. Mai vedem :-)
Va tuc pe toate si va urez o zi minunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

Neatza! Dau o cafea aromata, sa ne fie ziua cat mai frumoasa!

SOMLEAC la supa de rosii pun rosii de gradina, vreo 2-3 daca sunt mari, daca sunt micute, un pic mai multe, un castravecior, un ardei, un catel de usturoi, sare, 100 ml apa, putin ulei de masline sau de care ai, zeama de la jumatate de lamaie si dau la blender. Ies cam 2 portii mari.
O sa incerc sa-i dau din asta si lui foiu-meu, ca tot nu mananca legume crude, dar cere supa, sper sa am succes.

Eu ieri am mancat tot fructe, supa rosii raw, mancare de fasole boabe si covrigei monti.

Meniul de azi:
- prune
- struguri
- cartofi pai la cuptor cu salata de rosii, castraveti si ardei
- supa rosii raw
- covrigei monti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Hello!
Good morning, girls!

Ieri m-am porcit in ultimul hal, nu stiu ce m-a apucat, numai la carbohidrati am poftit. si am si mancat si in plus, ultima masa ma luat-o pe la 9 seara, foaaaaarte devreme ptr mine. mi-am facut o salata din ruccola, baby spinach, o rosie, cateva masline si un pic de peste afumat, ca asta am gasit prin frigi. numai ca am mancat-o cu o chifla.

Azi am inceput bine, deocamdata am mancat fructe, fibrobar, cafea.
Ptr P am o mancare chinezeasca facuta de mine, cu pui, bambus, morcov, ghimbir si lapte de cocos. nu sunt sigura de laptele de cocos. are IG 40, e... asa-si-asa.
La C bineinteles ca eu imi doresc din toata inima sa mananc doar fructe. sa vedem cat de blanzi cu mine vor fi azi demonii pofticiosi.

Gena, de ce separi orezul, daca oricum nu-l mananci cu carne? voi ati gasit pe undeva orez salbatic simplu, fara amestec? si ne-bio, ca ala bio e 100 de lei kg, mi se pare prea scump.
Puisorule, germenii de grau dau un usor gust cam dulceag, dar nu-i rau deloc. mie imi palce.
Andanii, ti-ai revenit din concediu?

Va si

Mi-e frica sa ma cantaresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Diana, multumim de cafea De fapt supa ta e un fel de gazpacho.

Ninha, am vazut la ceva plafar cred orez salbatic. Dar cred ca fierbe foarte greu si e si scump rau :(

Miha, faci varza cu varza proasptata sau murata? As incerca cu varza cruda ca nu prea ne place aia murata.

Lorelei, orez basmati simplu. Dintr-ala lunguiet. La noi nu am vazut basmati integral, ori e basmati ori e integral. Vegeta de casa o fac din legume uscate la deshidratator si apoi macinate. E delicioasa Felicitari pt slabit

Retete cu naut:
- hummus
- falafel
- naut prajit
- tocanita de pui cu naut
- mancarica cu ciuperci, gogosari, piept de pui, rosii, ceapa si naut

Meniu azi:
MD: paine integrala cu salata de vinete cu ceapa, rosii
P: falafel de la un fastfood arabesc

C: inca nu stiu

Va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Eheiii ce de retete pe aici ... suna bine toate
Eu folosesc orez salbatic sau integral .... ala salbatic e mai lunguiet si e alb si negru dar doar combinat cu legume .... nu il combin deloc cu carne sau grasime

Mda, mi-am revenit dupa concediu , deja am si uitat ca am fost .... doamne ce repede trece timpul asta , ma cutremur toata cand ma gandesc la faptul ca mai o saptamana si face copilul meu 15 ani .... doamne .... 15 ani deja ? parca ieri am nascut offfff , m-au apucat nostalgiile acuma

Nu ma pot mobiliza cu mersul la sala deloc , da deloc .... nu stiu cum sa ma impulsionez , copilul toata ziua ma bazaie "hai sa mergem la sala" .... si in fiecare zi intervine ceva si nu mergem .... stiu, sunt motive , da pur si simplu nu imi vine cheful de a merge desi stiu ca m-a ajutat foarteee mult :)
PLusul e inca acolo ... bine sedimentat ... trebuie sa reduc cantitatile , am inceput sa mananc mai mult si nu-mi place

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

andanii, cred ca orezul de care zici tu e de fapt un amestec de orez basmati cu salbatic. eu asa am citit pe eticheta. ala nu cred ca se mananca cu lipide. dar orezul salbatic simplu (care de fapt nici nu face parte din familia orezului), neamestecat cu alte soiuri, e doar negru si are IG 35. pe ala il caut, numai ca ce am gasit eu pe net e doar bio si mi se pare enorm de scump!!!
Oare daca e in combinatie cu orez normal, sau basmati, nu scade un pic IG-ul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

'neata,
Pe aici sunt tot feluri de orez, eu iau integral sau complet.
Si care fierbe greu, dar ce nu fac eu, daca a zis Monti :)

Ninha, noi am facut pui curry cu piept de pui, lapte de cocos si pasta curry.
Asta o fi Monti ?

Adevarul e ca ne-am cam saturat de aceleasi retete, simtim nevoia sa mai si schimbam.

Andanii, wauu 15 ani !!
Sa iti traiasca baiatul, sa fie sanatos si sa iti aduca numai bucurii.

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Buna fetelor
Incetu' cu incetu' inteleg. Orez nu este egal cu orez. Exista orez si orez .
Oricum fac foaaarte rar, ca jumatatii mele nu-i place.
Andanii, sa-ti traiasca flacaul si sa v-aduca multe bucurii.
Puisorul, suna tare bine. Pui si sare? am sa incerc si eu vegeta de casa.
Cge, chiar daca meniul tau e monti, in niciun caz in faza 1. Dar uneori trebuie sa mai si trisam, altfel nu ne mai face placere

Meniul meu de azi:
MD: branza mozarella, goala.
Gustare: 1 nectarina
Pranz: carne pui cu legume.
Seara- inca nu stiu, dar ceva usor, azi nu e jumatatea mea acasa.
Sper sa reusesc azi sa merg din nou la sport, am aceeasi problema ca Si Andani. Pana acum 3 saptamani mergeam de 2 ori pe saptamana la sport, acum am facut o pauza luuunga de tot .
O zi frumoasa va urez

Va urez o dupa-amiaza frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Buna
Pai orezul il sortez la mana pentru ca trisez, adica: are si salbatic in compozitie si rosu si basmati. Cel rosu este interzis, iar cel salbatic merge cu carne. Asa ca cumpar 500 gr, le sortez si basmati il fac cu sos de rosii, cel negru il fac pilaf de pui, iar cel rosu il pun in supa sotului.
Va intrebati de ce ma agit atat? Pai ...pretul...500gr de orez amestec dau 4 eur, iar 250gr de salbatic gasesc numai bio si la 7 eur, iar cel basmati evident ca e 50centi kg! Chiar am si cantarit si obtin cam 125gr de salbatic! Da stiu sunt dusa!
Laptele de cocos este ig 40, dar eu mananc ocazional in faza 1, chiar si Monti are in cartea lui cateva retete asa si in josul paginii scrie explicatia. (daca pui 200gr max la mancare pt 4 pers, in farfuria ta ajunge cantitate mica, dar a se manca ocazional)
Andani, La multi ani!! pt flacau, ce baiat mare ai!
Puisoara, pe mine ma intrebai de care varza folosesc? Numai de aia proaspata, ca nu am murata pe aici.
Meniu:
MD: o felie paine interala cu unt, o cafea
P: (in oras) o salata cu pui si jambon, rosii, ardei grasi si ceva verdeata, dar am luat o cafea desert (avea o biluta de inghetata, un minuscul tiramisu si o crema de zahar ars)
C: mai am varza, dar poate ma rezum la fructe.

Aaaa si sa ma laud, desi am facut stimulare (prima in combinatie cu Monti)am pierdut 400 gr!!! Wow!
L-am convins pe sot sa ma lase sa ma apuc de vineri de zumba, azi am fost pe ascuns la aquagym.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daena spune:

Buna, fete dragi!
Eu am avut 2 zile f pline, abia in seara asta am apucat sa imi despachetez bagajele.Dar am citit tot si maine vreau sa imi si notez cateva retete. Astazi nu am mancat decat cina, pe la 18, 2 cabanosi+1 felie branza brie+cateva rosii cherry. A, si-acum gust cateva bobite de struguri.Stiu ca nu sunt indicati, dar nu ma pot abtine, ca sunt de la mama din gradina. Am o ladita si cand ii termin promit ca nu mai pap struguri. Preferatele mele sunt merele.
Va doresc noapte buna!

Mergi la inceput