MONTIGNAC (176)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Buna dimineata fete frumoase si un inceput de saptamana cat mai bun.
In cursul weekendului nu prea pot sa scriu, ca am mult de munca, musafiri, nu stau in casa deloc (cat e vreme frumoasa). Dar incerc sa compensez in rest :-).
Cum spuneam, am trisat la greu: meniu sambata:
- o painita mai inchisa la culoare si 2 felii de pastrama (eram la condus si n-am gasit altceva la benzinaria unde-am oprit)
- seara: spaghetti (nu monti) cu carne si prajituri monti. Am facut pentru ziua fiica-mi un tort de ciocolata monti, o prajitura cu zmeura si branza si ne-monti ca si-a dorit fiica-mea un tirami su cu prune (e specialitatea mea :-)). Macar am mancat numai jumatate de farfurie de spaghetti, asa ca greutatea n-a urcat prea mult. Avem duminica dimineata 68.7 kg.
Ieri dimineata am fost in sat la un mic dejun comun (zi de rugaciune, ceva de genul asta, ceva religios) si am mancat niste branza, salamior, dar am luat si o felie de paine foarte subtire ca ma durea stomacul. Insa fara unt, fara dulceata, fara alte "pacate". La pranz am mancat mere si seara am mai mancat putin sos bologneze cu o feliuta de paine (iarasi nemonti), insa macar in cantintate foarte mica. Si o prajiturica monti.
In dimineata asta aveam 68.8. La cat am calcat de stramb, mi se pare putin.
Cge: , sa-ti traisca ambii copilasi si sa fie sanatosi. Si tu o sa fii o mamica tanara. E tare fain sa ma cu cu fiica-mea peste tot si sa ma intrebe uneori lumea daca suntem surori. Fiica-mea sare tare repede si spune- nuuuu, e mama
Andanii: te declar modelul meu de urmat in d-ale stilului Monti. Super. Si-ti doresc sa-ti atingi greutatea visata cat de repede
Gena: super ca te duci la intalnirile Monti, si ca ne impartasesti din "secrete". Multumesc frumos si pentru lamurirea cu mazarea.
Mel_g daca nu erai tu foarte consecventa, nu ajungea sotiorul la performanta/greutatea asta. Inca o data multe felicitari
Mi-ai facut asa o pofta de ficatei de pui, trebuie sa fac si eu neaparat
brindusik, tu mananci doar 2 nectarine la pranz? wow, eu n-as putea.
Fetelor, va urez o saptamana minunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dimineata si succes copiilor in noul an scolar

Cristina, hai cu meniul saptamanal ca eu sunt in pana mare de idei :(

In weekendul asta am fost la o cabana la munte sa il sarbatorim pe iubitul meu sot asa ca nu am avut timp de alcatuit meniuri.

De cina azi fac spaghete integrale cu sos de rosii si dovlecel iar pe maine mancare de linte cu carnat conform. Dar de miercuri incolo sunt in aer. As face ceva chestii mai light si fara carne daca se poate. Poate mai fac fasole verde scazuta cu usturoi si ochiuri.

Mel, taiteii de fasole i-am luat din Cora de la standul cu produse asiatice.

Diana, hai cu ceva idei de mancare vegetariana

La Cluj e rece si ploua de te apuca depresia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Am gasit reteta asta si cred ca o fac intr-una din zile http://www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=11963&mode=linear .

Deci mai am nevoie de o singura reteta si am meniul asigurat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Buna, aseara am fost f cuminte, am mancat la cinema cam 2 pumni de amestec de arahide, nuci, cajou si migdale, toate nature, nu prajite, nu sarate.
Meniul de azi:
md: 1wasa cu dulceata, o cafea
p: sunca de la tara (cea care are numai slanina) cu ceapa si un mar
c: poate gasesc o reteta de quinoa, am jumatate de kg si nu stiu ce sa fac cu ea.
Apropo de meniuri: cum vi se pare spanac cu ochiuri?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Puisorule, se pare c-a fost weekendul sarbatoritilor ultimul weekend. Sa-ti traiasca sotiorul .
Reteta arata bestial, doar ca sotului nu-i plac vinetele. Si in afara de asta vinetele din Elvetia sunt mult mai de proasta calitate decat cele din Romania, din pacate.
Ca idee de meniu: mancare de ceapa cu ardei copti, eu o adoram cand eram mica. De mult n-am mai facut . Daca vrei reteta, just tell'me...
gena, buna idee cu alunele la cinema. Chiar ma intrebam cam ce s-ar putea rontai in afara de popcorn.
Meniul de azi:
ca de obicei o groaza de cafele pana acum.
MD: 2 feliute miiici de wasa si mai tarziu un mar.
P: 120 gr piept de pui afumat (fara zahar).
G: 1-2 nectarine
C: inca nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daena spune:

Buna fetelor!
Deci, prima zi monti:
MD pe la 11, ca suntem in Ro la ai mei si am dormit lung, niste struguri din gradina
P ciorba de legume
2 carnaciori de oaie cu salata de rosii
C 2 oua fierte + ardei

Gena, spanac cu oua Eu de obicei pun 1 lingura de faina in sos, sa vad cu ce pot inlocui, poate cu faina de naut. Oricum, e gustos.
O zi buna!

Suntem cate putin din tot ce iubim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Lorelei, multumesc si LMA si fiicei tale. Te invidiez ca ai fata asa de mare . Nu am auzit de mancarea asta asa ca da, vreau reteta.

Gena, buna idee cu spanacul cu ochiuri. Problema e ca nu il pot face monti :(. La noi se face cu lapte care numai monti nu e si nu stiu cu ce sa il inlocuiesc si sa ne si placa.

Daniela, vacanta placuta Strugurii au IG mare asa ca sa nu mananci prea mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

WOW! Lorelei, suna bestial mancarea ta cu ceapa si ardei!! Vreau reteta neaparat! abia astept s-o fac, cred ca are un gust mirific!

Eu am scapat doar cu 1 kg in plus dupa doua saptamani de dezmat si sarbatoriri. sunt sigura ca va disparea de urgenta dupa cateva zile de regim spartan. Prin uramre azi:

Md: iaurt
P: salata din somon, ruccola, baby spinach, castravete, rosie, masline, 1/2 limeta
G: doua nectarine
C: alte fructe, vom vedea

Andanii, ti-ai revenit dupa concediu?
Deana, poti inlocui faina din sosuri si cu germeni de grau deshidratati. se gasesc de cumparat. au IG f mic. sau ou cu smantana, dar e mai caloric.
Mel, de unde atata oaie? cumperi de undeva produsele astea, sau sunt facute in casa?
brindusik, have fun!

O saptamana cat mai frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Ani, La Multi Ani sotului.

Eu am facut ciorba de perisoare cu bors si leustean din productie proprie.
Si ratatouille, un fel de tocanita:
- cu ceapa, ardei (tot din gradina, ca sunt mai mici si nu prea merg in salata), vinete (am gasit unele lungi, cica chinezesti), zuchini (tot din gradina) si rosii.
Si inspirata, din meniul lui Mel, am pus si niste cascaval ras.
http://bonpetitsplatsdegwena.centerblog.net/3-ratatouille-provencale?ii=1

Am de gand sa o mancam cu frigarui de pui la gratar.

Gena, si eu o punga de quinoa si nu prea am curaj sa o fac.
Ma gandeam sa o fierb si o combin cu tocanita asta mai spre mijlocul sapt.

A, si vroiam sa va zic ca noi vineri seara vedem un film in familie si am inlocuit popcornul cu fructe: struguri, caise.

O sapt. buna si conforma,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Fetelor, reteta de mancare de ceapa cu ardei:
- Se iau cam 5-6 cepe mari si se taie marunt. Se pun la prajit in ulei de masline.
- Cam tot atatea rosii se pun intai in apa clocotita cateva minute ca sa se decojeasca. Se toaca apoi si ele marunt si se pun peste ceapa care s-a prajit aurie. Se lasa la foc molcom (sunt moldoveanca ) vreo 20 de minute. Ardeii grasi - cam tot atatia 5-6 se coc ori la cuptor, pe gratar sau cum obisnuiti si se curata de coaja. Apoi se injumatatesc si se scoate cotorul cu samburi, dar se lasa asa, bucati mari. Se pun in tigaia/oala cu ceapa si rosii si se mai lasa vreo 5 minute impreuna. Se presara la urma patrunjel tocat din belsug. Et voila!
Eu ador mancarea asta: dulceata de la ceapa si cu gustul acrisor de la rosii in deplina armonie cu ardeii - un vis! . Maica-mea e bolnava si face mancarea asta cu apa, in loc de ulei. Cred ca in cazul asta se poate manca si cu paine sau paste monti.

Mergi la inceput