Spiridusi de ian/feb'06 ... Incep scoala! (29)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

Ioana, noi suntem bine...o perioada mai agitata acum.
Ioana a avut 2 weekenduri la rind concursuri de dans...progresam. Inca nu podium dar merge!
La scoala e Ok si Ioana e tot la cirligul de vie de la litera R si la mate la cifra 4. mai scapa si un Bine pe ici pe colo, dar se vad progrese, si astuparea lipsurilor de la pregatitoare unde am constatat ca nu prea au lucrat nik, Suntem albastra pe degete...ca inca tinem stiloul de penita...OFFF.
La mate si noi descompuneri.
Asteptam vacanta, eu restul de concediu pe anul asta..vreo 14 zile.
Sunt in focuri cu "relocarea"farmaciei unde am lucrat, acte, inventar, stocuri...astept sa ma linistesc si eu.
De pe 1 nov incep si cursurile la rezidentiat asa ca...sa te tii!!
Sanatate sa fie ca in rest....

Sanatate si la spiridusi ca...virozele bintuie!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Salutare si de la noi.
Cosmi, cu scuzele de rigoare, iti urez cu intarziere LA MULTI ANI!
Imi pare rau de prietenul vostru.
Condoleante.
GIO, ma bucur ca ajungi pe la noi,
Poate reusesc si eu sa dau o fuga, mi-ar placea tare mult, dar nu pot promite ca nu stiu cum stau cu timpul liber.
Si noi suntem bine si cu scoala si cu tot.
Matei merge cu zambetul pe buze la scoala, a inceput sa lege propozitii in engleza, luam si noi si FB si B, deci totul e in grafic.
Mult de munca....dar asta e
Cu timpul stam prost ca e mult de treaba la servici, cand ajug acasa mai facem din lectii, mancam si seara pic lata. Iar la 6 dimineata suna ceasul
Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

neata fetelor si va pup pe toate....adevarat ca subiectul nu mai e ce a fost, probabil suntem si noi in perioada de doliu...offf

Despre mine ce sa va zic....de cand m au incaltat cu o functie mai sus, nu mai am timp nici sa respir.La munca e foarte mult de treaba , suntem implicati in niste proiecte mari si stiti si voi ce inseamna birocratia.

De ziua mea am inchiriat la Sinaia o cabanuta si am petrecut cu gasca...a fost de vis.Ieri am intrat in posesia cadoului de la ai meiun telefon pe care mi l doream de ff mult timp.

aseara am vrut sa merg la Mitropolie dar mi a fost frica sa stau atatea ore...sa vedem azi. Hmmm ..azi asteptam sa vina socru cu niste prieteni a lui G , sa ia toata mobila din sufragerie ca ne am hotarat sa ne innoim.Cum la tara nu avem intr o camera mobila am luat decizia sa facem asa.Am dat comanda de mobila , dar inainte tb sa dam un lavabil.

Stefan...inca nu a ajuns la nicio litera, iar la mate este la cifra 3. Ii merge bine si acum m am linistit si eu , pt ca mi am facut griji ca o sa sufere ....dar e mai mult decat bine

Bianca...ea este plecata la Bran , la liceu ii place si sunt tare multumita ca trage sa ia bursa ca si ia telefonul visat. Sper sa ramana la fel de motivata.


Gio , sper din suflet sa ne vedem numai sa anunti din vreme ziua.Ma bucur ca s a obisnuit E la gradii si lui M .
Silvi dragul tau de spiridus...cate trebuie sa stie. Daca noi vom scrie la subiectul asta , sigur va fi ca inainte.
Any...cred ca dansul o s o ajute mult pe nora in viitor. Tu stai fara grija...va fi bine.
Toanca super ca spiridusul a inceput sa vb in engleza cursiv.Cate ore fac pe saptamana???
Dia lasa ca se rezolva cu casuta....poate a asteapta altaCe ti fac fetele??
Mira...tu trebuie sa scrii carti.Ce ,,nebunie,, frumoasa tb sa fie la voi acasa
Teolinda...am asteptat sa ne vedem cam mult....poate avem noroc cu Gio.Ai si tu un program
Ateryaro...as dori sa ne cunoastem si altfel

Marakiiiiiiiiiiiii....unde esti , doamna???
Anaaaaa...hai sa ne zici de copiii tai...de talentatul spiridus


hai ma fetelor....acum cand cresc problemele vreti sa abandonati nava??stiu ca e greu , dar eu care s o pesimista am ajuns sa va incurajez...

va puppp si imbratisez cu mare drag...fug la cursuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Buna dimineata
....eu sunt intr-o pauza de facut nimic. Nu ca n-as avea ce face dar nu stiu de unde sa ma apuc. ploua si e urat. Meteo ne ameninta ca astazi ajunge iarna si la noi, deocamdata ploua mocanit, vreme numai buna de dormit..dar nu pentru ai mei copii........
Ioana, fain ca ai ceva acitvitate. E bine daca poti sa lucrezi la Clau la birou. apararul l-am folosit, e un Canon 550, dar numai la modus "voll automat". Cu obiectivul de 18-55. Pentru peisaje merge dar pentru portrete nu mi se pare prea potrivit. doar ca celalat obiectiv de 70-300 mi se pare imens sa-l car dupa mine plus ca nu pot face peisajele cu el.......(pe FB sunt pozele)
stii ca Diana se apuca din nou de contruit case??

Silvia, stiu ca-mi povestea mama mea de cand era cu fetele sora-mi in Fr si facea temele cu ele, ca invatatoarea i-a zis, ca pur si simplu asa cum sunt trebuie invatate. Nu exiata prea multe reguli in franceza. cuvintele trebuie "memorate" .

De noi nimic nou. Piticoata s-a dus ieri fara teme la scoala. eu am intrebat-o dar aveam in gand ca e miercuri si nu au teme, si cum ea a spus ca nu are nimic am crezut-o pe cuvant. a dat un test la mate din adunari si scadeti pana la 10. a avut 2 greseli asa ca 12 din 14 puncte.....

De ziua mea au fost asa de dulci. m-au asteptat dupa usa si cum am intrat in casa David le-a dat tonul mi-au cantat "La multi ani" si mi-au sarit in brate. Mi-au desenat fiecare cate o felicitare. Daria mi-a pus intr-un pliculet o inimioara si o floricica de prin jucariile ei si mi-a scris pe plic "draga mami iti daruiesc o zi minunata!!. (.....era deja 7 seara!!). Seline mi-a scris pe romaneste."DELA Seline BENTRU MAMI". Tot ei mi-au dat si florile. Sigur Seline le-a ales, mov, cica sunt culoarea mea preferata, dar au mentionat ca sunt de la papi!! Dupa ce am bagat banditii in pat, am ciocnit un pahar de vin cu el meu, si gata.
Seline a doua zi cugetand asa "mami acum trebuie sa astepte muuuult pana e iarasi ziua ei!!"..........

...azi am planuri de mutat mobila. Sa vad ce-mi iese......

Va doresc un weekend minunat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

Mira, sunt mortali copilasii tai, cred ca fac o super echipa impreuna, tie dupa asa felicitari nu cred ca ti-a mai trebuit nimic.
Cosmi, La Multi Ani cu sanatate. Imi pare rau si mie de tristul eveniment din viata voastra. Ma bucur ca sunt bine copilasii, ca esti multumita de decizia luata ptr. Stefan.
Silvia, eu cred ca e tare grrrea franceza, doamne imi amintesc cum invatam in liceu, pe derost cum zic fetele, nu-i e usor lui Alain. Tu vad ca esti f. bine cu munca, ma bucur, de kg nu mai zi ca-s f. "invidioasa" si mi-e o ciuda pe mine..
Gio, esti prinsa bine si tu acum cu munca, bravo ptr. Marco, i-am vazut in poze, sunt atat de trendy amandoi, Edy cum e cu gardi?
Dia, spor la mutat, nasol ca va mai trebui sa faceti treaba asta inca o data.
Toanca, Matei face intensiv engleza?
Teolinda, succes si tie cu job-ul, cate schimbari pe aici, cum e Nicolas cu scoala?
Noi cu pauza de la scoala de o sapt, nu va mai spun ce si cum a fost cu el imp. e ca e bine, de luni mergem la scoala unde-i place de nu se poate, are prieteni. V-am mai spus cred ca ei fac litere pe sarite, au facut vreo 4, scriu cifre, cea fise cu descompuneri a avut, bastonase, liniute, litere, cifre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Hei..
Mai ce frig s-a lasat...vine iarna nu gluma...brrrr
Mira, foarte haiosi spiridusii tai
Miha, da Matei face 6 ore de engleza pe saptamana.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Cosmi- La multi ani!
Ma bucur ca si reusit sa sarbatoresti asa cum o meriti.

Pe Maraki o banuiesc in a doua luna de miere.

Liliana si Gio( sa faci poze la intalnire) - Sa fie intr-un cea bun reintoarcerea in campul muncii si sa auzim povesti de la clasa muncitoare.

Astery- Ce-ti face scolerul?

Any- Nu ne pui si noua poze cu tinuta de la concursuri sau spune-ne cand sunt sa tinem pumnii.

Iuliana- Multa bafta lui Matei. Cred ca sunteti tare mandri de el, cand vedeti evolutia.

Mira- La tine e casuta din povesti cu minuni zilnice. Eu tot sper ca timpul sa estompeze pb sotului tau...

Miha- Imp e ca Tudor e fericit la scoala. Restul, le rezolvati voi.

Dia- M-am gandit la tine zilele astea. Numai usor nu cred ca-ti e. Dar suntem aici cu un umar virtual, cand simti nevoia sa te odihnesti. Dar cine va da petrecere curand din casa visurilor?

Denisa- Nu te ascunde! Tu ai nevoie sa vorbesti, chiar daca poate iti vine greu! M-am gandit mult la tine in ultimul timp si sper ca toate-s bune....

Silvia- Doar de noi depinde sa tine sus stindardul spiridusilor.... Visul meu ascuns e sa facem o intalnire cu ei adolescenti si as le povestim cum ii param pe aici de fiecare data cand umpleau scutecul. Ce vremuri!!!!


Pe scurt despre noi:
am demarat vacanta in tromba cu obisnuita gastro

Rezumat scolar:
Am vazut cateva dif intre clasa ce CP si cea la care e el. La ceilalti le scrie inv ce tema au, lor le-o dicteaza (de ex). Cu toate astea el e nitel nemultumit, mai ales la matematica, ca l-a apucat o pasiune brusca si e mult pt nivelul celor din clasa. Acum o sapt ma intreba despre numere negative.
La dans e superincantat ca proful are alta metoda decat profesoara dinainte: face din fiecare ora un mic specatcol si ii cam da rolul principal de fiec data.
De vioara este mai mult decat indragostit si se pare va avea un mic specatacol in dec. Pb e, ca tr deja sa-i cump alta ca asta i-a ramas mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello
SUnt inca impresionata negativ de ce ravagii poate face furtuna asta si ca am fost la un pas sa ne afecteze si pe noi mai grav,dar vantul asta a produs ceva pagube, eu nu am prea dormit din cauza asta si cu gandul la bietii oameni din NY-oricum scolile sunt deschise,deci va fi bine.

Vreau sa trag un semnal de alarma, cand mergeti la medicul de familie sa cereti sa va trimita la MAMOGRAFIE, nu alte teste, e singurul test care poate semnala orice calcifiere, chist,nodul,etc-e cel mai performant test si singurul care vede orice "anomalie"-nu trebie ignorate, trebuie investigate si tratate, ca sa nu se ajunga la stadii avansate.
Sanatatea e cea mai importanta si trebuie sa o avem ca sa crestem copiii mari si sanatosi,numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:


Noi bine, dar aveam asa o stare de depresie, naiba stie....
aflu ieri ca pe bunicul l-amu bagat in operatie de hernie, a tot amanat el pana nu s-a mai putut. doamne am zis ca nu-l mai vad....imi era frica cu anestezia la varsta lui. Dar uite ca i-a ajutat DD si i-a mai dat zile.
a avut pierderi de memorie, dr. cand l-a vazut asa i-a dat azi drumul acasa si mama mi-a zis ca incepe sa-si revina, doamne ajuta-i! sa-l putem sarbatori duminica asa cum trebuie.
Noi mergem sambata in alba, marti dim. plecam spre Bucuresti.
Cu Bumbi ma vad sigur, sper sa ma vad si cu celelalte fete.
eu voi freca mena prin Bucuresti, asa ca sunt available cand vretti voi. daca aveti putin timp liber sunati si ne vedem. va las pe FB numarul meu de telefon.

a venit frigul, copiii vor afara, Marco e to cu muci...se vede ca nu mai e in clasa cu putini copii ca la gradi.

Toanca ma bucur ca e ok Matei cu scoala si cu engleza. al meu e paralel cu limba asta, musai sa-i dau niste ore ca nu se poate.
Any mi-a placut de Ioana a ta, bafta multa la concursuri.
noi avem stilou easy click si scrie super bine cu el, si inca unul de la Herlitz, nu rine de penitza.
Cosmi tu cum lucrezi? poae ne vedem la o cafea.
mA BUCUR CA tE-AI linistit in privintta l;ui papan. bafta Biancai sa obtina bursa si telefonul mult visat.
Lili tu cand esti mai libera?
Astery sper sa ne vedem miercuri, sa-l cunosc si eu live pe Razvan.
Miha sanatate maxima lui Tudor. Bine ca-i place la scoala, restul se rezolva, vorba Anei.
Marco care nu a fost racit neam cat a fost in gradi, acum e tot cu muci la nas.....deh...35 in clasa.
edi e bine cu gradi, e un smecher...ne anunta pe masina: azi plang dupa tine si chiar o face....sau sunt zile (tot mai multe) cand zice ca nu plange si e ok. de abia il luam de acolo. cu inorul merge bine, ne bucuram ca am luat decizia buna pt gradi...mai ales acum cand incep sa se aseze lucrurile si cu munca sotului.
Mira ai niste super copii. doamne ce dulci sunt, nici nu ai mai avut nevoie de altceva de ziua ta.
Diana iar construieste? ii place si ii merge, altfel nu cred ca s-ar fi apucat. tot in zona? poate se reprofileaza.
Ana sanatate sa aveti! ma bucur ca merge bine Alex cu scoala si mai ales cu muzica si dansurile. ai un baiat tare sensibil.
Denisa ma bucur ca ai intrat pe aici. ce mai faceti voi? tu cum esti?
eu am facut primul pas si merg la un control la derma si la o dermattoscopie, ca am multe alun ite si vreau sa le vada un dr.
pe urma m-ar tenta si o mamografie, desi nu am nicio problema, dar am auzit ca dupa cateva nasteri e musai.....

merg sa caut hotel in centrul Bucurestiului, va tin la curent.
si numai bine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

neata gagici....eu sunt cu alergat mult ca suntem in renovarisi nu ne intelegem la ce culoare sa aiba mobila si canapeauadar , in schimb am cumparat ce era mai important un tv mareeee cu tot felul de functiisunt ceva barbatii astia...

papan a inceput literele, musai tb sa iau si eu un stilou Easy din alaca el scrie cu unul din ala Pilot ( un fel de pix-stilou) si parca nu mi place o sa incerc schimbarea in vacanta

Bianca...hmmm adolescenti astia tare ,, frecati ,, suntcand le tuna cand iese soarele, dar ma vucur ca ea e ff vesela si trece peste toate repede repejor.Eram tare ingrijorata ca nu i venise CM de 2 luni...dar s a rezolvat

GIO eu vreau sa ne vedem....doresti o intalnire de grup sau asa una cate una....a trebuit sa apari tu la Buc ca sa facem de o intalnealaseful e sef
Toanca ,super ca face M atatea ore de engleza..ai scapat de pregatire individuala.Eu nu stiu ce amdar mi aduc aminte ca Bianca facea la varsta lui Papan o gramda de activitati(engleza, gimnastica ...pe urma dans)iar pe spiridus nu ma urnesc deloc sa l duc ..sa fie vorba ca mi se pare asa prapadit sau nu mai am ...pofta
DIa oofff , sanatate multa puiului tau...lasa ca trece sensibilitatea asta o data cu varsta.
Mira la tine e distractie non stopce simpatici trebuie sa fie...
Ana ,sunt diferente si aici la Cp si la clasa 1....ce repede tb sa i schimbi vioara lui A....asa mult a crescut?pitica?
Denisa...ma bucur ca intri aici esti ok??

Marakiiiiii...e ceva cu fata asta...sper ca de bine


fug sa mai caut ceva mobila

Mergi la inceput