Spiridusi de ian/feb'06 ... Incep scoala! (29)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Mira, nu merge deloc rapid - noi ne mutam ca trebuie, nu ca vrem; ne-am dat proprietarii preaviz de 6 luni, cf. legislatiei; problema e ca am gasit ceva ce ne place mult si acolo vrem sa ne mutam, DAR nu e liber decat din martie. Speram sa reusim sa motivam locatarii sa se mute mai repede, dar n-am reusit, asa ca acum cautam ceva intermediar, pt 5 luni.
Am gasit ceva chiar in cladirea de lana noi, am semnat deja actele, si acum incepe dezastrul cu mutatul propriu-zis.
Asa ca in urmatoarele zile mai greu cu timpul ... si apoi mai greu cu netul; firma de net ne-a spus ca dureaza aprox o luna sa ne conecteze (desi locatarii dinainte erau conectati tot la ei si sunt toata modemurile si cablurile si tot acolo)

Despre fete n-am vesti deosebite; cum am reluat si lucrurl si acum si cu mutatul de-abia mai am timp sa le vad un pic si sa mai stau cu ele ...

Cosmi, nasol cu asa copii in clasa; iar invatatoarea nu prea are cum sai invete acum repede ce n-au invata deloc acasa in atatia ani.
La Adri la scoala au carnet de tinut legatura cu parintii, si au loc special pt avertismente: la 3 avertismente e chemat parintele la scoala pentru o discutie serioasa, si daca problemele continua, e rugat sa caute alta scoala. Si de cand am fost sa o inscriu a insistat directoarea ca orice abatere de gen tentativa de a distruge bunurile scolii, sau comportament urat/agresiv se soldeaza cu avertisment.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

salut...


e o zi trsta pt mine...prietenul nostru s a dus langa Moni...

as avea multe de povestit dar sunt ,,varza,,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

Cosmi...NUUUU!!! Condoleante draga mea!

Si tocmai azi, cind e si ziua ta...
LA MULTI ANI si nu pune la suflet...

E mult prea multa durere pe aici!

nu pot scrie nimic...OFFFF!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

La multi ani Cosmina !!!!Pune mare pret pe lucrurile frumoase si bune din viata ta, leaga-te de ele si nu le lasa sa fie neapreciate Invata sa privesti adanc si profund fiecare clipa fericita ca numai asa putem merge mai departe , parca a fost o perioada data naibii cu toate pt toata lumea si ai grija de tine.
Dia mult spor cu mutatul, aiurea faza eu te inteleg ca asa e si la noi macar voi ati gasit ceva firma care sa se ocupe de tot ?
Mira super incarcat program ai si tu am vazut de ceva vreme poze cu voi si de cate ori iti vad trupa de spiridusi ma umple o bucurie aparte e asa frumos sa vezi o ceata mica de zambete stiu ca dincolo de ele e si multa munca si zarva si nervi dar asta nu conteaza pana la urma . Eu cu casa m-am obisnuit sa scad linia mea de exigente in privinta curatenie, nu am chef sa vad tot ce e nearanjat sa ma enervez in fiecare seara/ noapte cand ajung acasa ca baietii s-au distrat dar nu au stat inca 30 min ca mine sa adune tot si sa lustruiasca. Iau lucrurile mai simplu, ii las in pace, ma zburlesc cateodata cand sunt chiar obo, facem impreuna cand avem timp, inchidem ochii cand nu avem timp si asta e, nu mai e totul aranjat ca atunci cand eram acasa, totul aliniat, calcat si aranjat pe culori in dulap dar nu regret ca nici atunci nu eram super happy ca faceam eu singura totul Ma bucur ca mi-au reparat masina de spalat vase ca era durere mare fare ea si eu plecata de acasa nu ca ar spala baietii dar macar pune JP vasele in ea si nu mai stau in chiuveta.
Fetelor ce mai faceti, slaba activitate in zona eu saptamana asta am program mai lax dar sunt racita bocna si am o angina groaznica se lasa cu antib de azi ca nu mai pot si incepe si o ureche . Alain e mucos si el ia Panadol sper sa scapam, in rest e cu scoala, cu sportul si cu temele. Din ce vb voi in tara inceputul e mai lax dar sigur se va egaliza in timp, francezii incep mai repede cu scrisul si fazele de silabe pt ca aici e mult mai complicat cu scrisul si cititul decat in Ro, cel putin asa cred eu ca asta e explicatie. Noi bastoane, puncte, linii si cerculete si majuscule de tipar le-am fumat anul trecut acum are scris de mana caligrafic, a inceput cu litere, silabe, cuvinte si acum au o data pe saptamana dictari de silabe, cuvinte, etc si e greu sa stie cand e "les" sau "le" dintr-o simpla pronuntie, in fine. Noi avem in continuate toata gama de note sau aproape , nu e copil de numai FB cum e in Ro are si B si nu stiu care in Ro sub B cate o bucata pe saptamana ca are o inv tare exigenta si daca nu e caligrafia perfecta ii sancioneaza tare, asta e buba noastra caligrafia cu dictarile, mate, orientare in spatiu merge struna dar cu scrisul perfect frumos mai greu. Facem cu el acasa si eu si Jp si vad asa incet cu ochiul stang progrese dar nu il stresez ca nu are rost ca sincera sa fiu si eu si tat-su am scris ca doua cizme o fi genetic eu mi-am schimbat scrisul in clasa a 7-a si al meu sot in liceu acum e drept ca scriem frumos dar a luat timp asa ca intelegem si copilul. Plus ca mie nu mi-a cumparat nimeni creioane si pixuri de toate mamele doar sa fac "a"ul mai rotund.
In rest noi suntem cu munca, cu progarm super aiurea fiecare in linia lui, ma simt ca in tinerete cand ma suprapun cu sotul serile acasa ceea ce nu-i rau si al meu "chéri" ma astepata si cand lucrez seara la resto chiar daca ajung la miezul noptii e tare dragut. Alain s-a adaptat la programul nostru, e cu rotatia cu lectiile , se bucura cand e Jp de cagrda si doarme cu mine si afcem pijama party . Eu muncesc adesea mult dar m-am obisnuir, iau partea buna ca asa slaba n-am mai fost din liceu, si mergem inainte
Va las ca eu sunt in pauza de doua ore de cand il las pe Alain la scoala pana incep eu serviciul in care fug adesea acasa sa mai fac ceva treaba si merg sa termin de adunat din camere si facut paturile , revin cand gasesc timp in zona sper sa am ce sa citesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

Intrasem ieri sa-i zic Cosminei si aici un LMA, dar cand am vazut postarea ei nu mi-a mai ars de nimic.....
d-zeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace! iar familiei greu incercate, sa-i dea DD putere sa-si revina dupa tragedia asta!
Cosmi te pup, draga mea si fii tare! prietena ta are nevoie de tine acum, la fel si fetita.

vroiam sa va mai zic, ca de pe 6-9 noiembrie, voi fi in Bucuresti.
profit ca e vacanta scolara, plasam copiii la bunici si eu vin cu sotul la capitala sa ma relaxez...poate si el putin, daca e cu mine acolo.
asa ca, sper sa ma intalnesc cu cat mai multe dinre voi, la o cafea si un pahar de vorba.

mai multe scriu maine sau in alta zi cand voi avea putin timp liber.
va pe toate si avetti grija de voi! Sanatatte si numai bine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Buna.
Gio, daca suntem sanatosi - posibil sa ne intalnim la Bucuresti, intro zi de Miercuri. Vorbim noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

salut...intru oe fuga sa va multumesc de urari...eu de ziua mea am fost la munte cu gasca , a fost atre bine pana am aflat de Vasi asa ca duminica dupa ce ne am intors de la munte am fugit la criova ...am stat catev a ore si noaptea ne am reintorsjale mare...


papan e ok cu scoala...tot asa cuminte si parca mult mai atras
bianca e cu gandul la excursie..se duce acum la sf de sat 2 zile la bran

eu merg maine in excursie la Tirgoviste cu scoala...m am agitat cu e xcursia asta pt ca s organizatoaresper sa iasa ff bine...3 autocare

pupp toate fetele si sper sa intrati sa scrieti


Gio si eu vreau sa ne intalnim la BUC..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Si eu vreau sa ne intalnim in Bucuresti.. mai putin pe data de 7 ca trebuie sa ma duc cu o masina la RAR si nu stiu cata vreme pierd pe-acolo.

In rest... sunt in priza decand cu job-ul. Azi am scapat un pic de nebunie.... maine stau acasa... iar de luni.... marti ne organizam pentru alte treburi.

Cum ziceam... lucrez cand pot eu. In general merg la birou de la 13:30 ca in prima parte a zilei ma ocup sa-l iau pe N de la scoala . Uneori mai imi pregatesc documentele si de-acasa...dimineata sau ma mai duc pe "teren" pana il iau pe N de la scoala.
Am fost un pic in priza decand am inceput pentru ca a coincis si cu mutarea biroului si nu erau bine puse la punct retelele de calculator/internet da' cel mai greu a fost ca a fost inchiderea de trimestru III si au fost multe declaratii de pregatit.
Printre astea au mai fost si ceva documente de rezolvat pe la Registrul Comertului.... alte hartogarii... cozi la ghisee..asteptat.
In concluzie... ma ocup de infiintari/suspendari de societati si toooot felul de alte nebunii ce implica hartogariile de infiintare/functionare societati/pfa-uri... si pe alocuri ceva contabilitate... dau mai mult o mana de ajutor deocamdata pt ca-i un domeniu absolut nou pt mine..da' invat.

Acestea fiind spuse... ne mai auzim...sper pe curand...
Scuze ca nu intru acum in dialog cu voi. Da' ma gandeam ca macar un raport ar cam fi timpu' sa-l dau.


LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Teolinda ma bucur ca ai scris despre voi spor in toate si abia astept sa mai vb . Ti-ai echipat masina de iarna ?
Fetelor nu stiu cum sa va zic dar subiectul asta nu mai e nici de departe ce era candva ..... poate doar eu simt asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

Razvan Dimitrie Sa cresti mare si sanatos, sa ai parte de tot ce-i mai bun si mai frumos in viaa!
Brandusa sa va traiasca juniorul si numai bucurii si impliniri sa va aduca, alaturi de fratii lui!

eu sunt tot fara timp . la birou am avut ultimele zile mult de lucru. eu lucrez invers de cum e Lili. eu la 11:30 ies fugind pe usa biroului, sa ajung la fara 10 la scoala. fac cumparaturi, alerg cu Marco dupa mine, mai un dentist pt el....acasa, joaca, papa, teme, inot, luat edi de la gradi, joaca....intre timp daca reusesc sa fac o mancare, curatenie, calcat.

cum zicea, in vacanta scolarilor, lasam baietii in Alba si eu vin cu sotul la Bucuresti. Miercuri si joi sunt libera toata ziua, vineri dupa pranz plecam spre Alba.
sotul miercuri va fii la Galati, asa ca numai seara se va intoarce. eu am refuzat sa-l insotesc, ca vreau sa ma vad cu prietenele mele de pe forum.
de cazat cred ca optam pt centru, caci imi va fi mie mai usor. Va tin eu la curent!!!
Cosmi, Lili, Cristina sper sa ne vedem la o cafea...cand puteti voi.
Silvia cred ca ceva in noi s-a dus odata cu Moni, eu ma gandesc ca din cauza asta nu se mai scrie cu atata fericire pe forum....asta simt eu.
in plus si lucram, asa ca timpul e limitat....
Dia imi pare rau ca nu e libera casuta de acum. sper sa gasii ceva temporar.
Mira esti mortala cum povesteti...mor de drag! ai folosit aparatul cel nou?
eu lucrez la sot la birou, ii ajut cu una ala, in acte....
acasa singuri nu-i pot lasa. pe Marco l-am lasat, dar cand e si Edi mi-e frica, caci e imprevizibil si rau piticul. nu asculta de Marco, din contra il capaceste la greu.
Silvia e grea mai franceza, cu atatea consoane si vocale care se citesc altfel de cum se scriu....pana le are limpede in minre, normal ca ii e greu. nu stresati copilul! noua tot asta ni se repeta si de la gradi si de la scoala.
Lili super! cosmin ramane cu mama ta? Nicolas?
Any cum merge scoala? ce mai faceti voi?

Marco merge bine cu scoala, numai FB are, multe rau. dar nu se trec toate in catalog/carnet. la teste a luat FB.
la scriere e mult mai ok decat la mate....face semnele ura, caci descompunerile sunt o placere pt el. ei care au facut adunari si scaderi si cu 2 termene la gradi....cred ca acum de abia asteapta sa le reia....
la mate suntem la cifra 5, la scriere la semnul din care e compus r mic de mana...urmeaza litera a, dupa o recapitulare.
Imi citeste asa frumos din abecedar, alcattuieste propozitii respectand crtiteriile....tare drag mi-e de el.
ce sa zic, eu sunt multumita si sper ca tot asa sa fie si pe mai departe.

Weekend frumos sa aveti!
Sa ne auzim cu bine !



Mergi la inceput