Colectia de toamna-iarna 2005 (38)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Lavi, wow, cumparaturi de haine pentru 4 fete! Va fi tot mai distractiv .

Soanso, petrecere frumoasa si vacanta placuta!

Crissy, sper sa intri sa ne mai povestesti de fetele tale .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Cami, ms de link, cred ca o sa comand de aici.

Ms de intrebarile referitoare la fete. Tocmai ce ne-am intors din concediu, am facut ocol la juma' de tara: Sibiu-Saturn-Barlad-GH.

La Sibiu am cam batut drumul degeaba, B nu a vrut sa colaboreze mai deloc, nici nu a vrut sa vb macar, sa auda si audiologul ca rosteste corect unele cuvinte (cuvintele de ordine au fost NE - nu cred ca mai trebuie sa traduc - si PA). Audiograma in camp deschis se invarte tot la 40-55 db (la fel ca la controlul din noiembrie de la Buc), testul cu castile (cel mai elocvent, care spune ce pierdere are pe fiecare urechiusa) nici nu l-am facut, nu a stat sa-i punem castile. Oricum e prea mica, trebuie sa colaboreze si sa zica daca aude sunetul, ni s-a zis ca spre 3 ani jumate am avea sanse sa stea.
Concluziile: sa nu ne mai gandim deocamdata la implant (hipoacuzia e nivel mediu + rosteste cuvinte corecte), probabil va avea nevoie de protezele auditive dar deocamdata nu le punem pt ca nu pot fi reglate nestiind exact care este pierderea pe fiecare ureche (audiograma in camp deschis e pt sunetul pe care il aude cu ambele urechiuse). Sfat: sa luam legatura cu un logoped bun si sa lucrez acasa cu ea. Eu stiu sigur ca aude si sunete mai mici de 40 db (daca e liniste, raspunde la intrebarile mele rostite in soapta-mai-tare)

Eu mi-am prelungit concediul pana la 3 ani, la inceputul lunii viitoare tb sa umblu pe la comisii ca expira certificatul de handicap.

La mare a fost... obositor. Am avut vreme buna, dar nu am facut plaja mai deloc, in schimb am alergat mult. Elise a stat mai mult prin apa, Bea nu prea, ca erau valuri mari si nu i-a placut, dar a recuperat strabatand plaja in toate directiile posibile.

Ne-am promis ca nu mai mergem pe litoralul Ro (desi anul asta a fost mai bine decat acum 3 la Eforie N), la anul facem early booking la BG ca ne ajunge la fel.

Cand am plecat de la Barlad, Bea i-a zis lui taica-miu "NENA PA" , cred ca i-a fost rau toata ziua dupa aia dar na, ce sa-i faci daca ii vede rar...

No gata... mi-am facut norma de mesaje pt cateva luni, desi nu scriu des, va citesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

si inca o chestie draguta si va las: o cheama www.youtube.com/watch?v=3a9lXRC5Ekc" target="_blank">DIIA si are DEIE ani, iar cand ii zic sa repete "Beatrice" zice DAAA'TIS. Are tendinta de a inlocui B cu D, dar zice BUBA, BABA, BAU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Crissy, tare dulce Beatrice!!!
Ma bucur ca nu e tragica situatia, progreseaza, o sa fie bine!
Sa va fie de bine vacanta!

Soanso distractie placuta la nunta si timp fain la mama ta!

Silvia mea a ajuns la 151 cm, mi se pare maaaare.

Acum jeleste dupa niste blugi mar 140, mai are 3 perechi mar 146 care ii mai sunt buni cat de cat. Dar cei 140 erau iubitii ei. cei 140 nu merg scurtati ca o strang si la solduri abia se inchid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ami adormise la san si dormea cuibarita la mine in brate cu mana pe san.
zice Nati:"ami foloseste tzatza ca pe un animalut de plus"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Hellloooo!

Fain in vacanta, pacat ca s-a terminat.Am fost o saptamana la unte in Bulgaria, zona Razlog-Bansko. Peisaje de vis, vreme super, excursii pe munte, n lacuri, totul ivilizat, preturi la jumatate fata de Romanica. Ce-ti poti dori mai mult?
Apoi am dus fetele la Duni (mama si Sarah), iar eu cu Alex am plecat in Thassos. Frumos tare acolo. Un pic prea multi romani pentru gustul meu - aveam senzatia ca-s in tara, dar asta poate avea si avantaje cateodata. Apoi am cules fetele de la Duni si ne-am repatriat cu to(n)tii.

La intoarcere ne-am oprit la magazinul Jumbo de langa Burgas. Exista si-n Rousse unul identic. Pentru cine nu cunoaste, Jumbo e paradisul copiilor. Un supermarket imeeeens plin cu chestii de copii - de la bebelusi la adolescenti - de la rechizite (rezolvat 80% din lista de scoala) pana la biciclete si casute de curte. Cum spuneam, paradisul plozilor.Inutil sa mai mentionez preturile bulgaresti, mult mai mici ca la noi.


Multumesc tare mult pentru urarile de LMA. Mi-am petrecut ziua superb, mia mult sub apele cristaline ale marii Egee, la snorkaluiala.

Ilenuta, cum fu botezul?

Crissy, tare dulce e Bea!

Corapino, nasoala treaba cu Ikea. Simt ca vor scadea dramatic cumparaturile de acolo.

Sarah sta cu mama saptamana asta, ca eu m-am intors la serviciu, dupa care merge la gradi o saptamana. A se citi after-school. Doar ca after-school-ul e in cadrul vechii gradinite, Deci tot gradi e.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Noki sa-ti fie de bine vacanta.nu pui poze?

Am mai dat o tura prin magazine, la real aveau uniforme, o camasa ptr baieti era 40 lei, mi s-a parut oribil materialul, prost cusut, ieseau ate, se strangea pe langa cusaturi...plus ca nu scria din ce fibre este, am intors pe toate partile, am luat mai multe, si ambalate si tot nu am gasit compozitia.
tot acolo stiloul pe care il vreau era 55 lei.( la cb era 35!!!)

Duminica am fost la Arges la gratar, mi s-a parut o zi super, dc era si D. era perfecta.

Am sunat la scoala sa intreb cand se afiseaza lista cu rechizite, mi-au sus ca va fi o sedinta in prima zi de scoala, sa iau doar penar si ghiozdan ca restul se comanda la scoala , noi doar achitam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Noki, fain ati petrecut in vacante! Sa va fie de bine!

Rianna a inceput astazi scoala, clasa I. Mi-a tot spus ca are emotii, insa de dimineata era foarte zambareata si glumeata, probabil metoda ei de a-si ascunde tracul? Am dus-o de manuta la clasa, si-a regasit doua din colegele din clasa 0, restul toti sunt colegi "noi". Bine, ca se stiu de anul trecut, dar au fost in clase paralele. Aici asa e sistemul, se amesteca elevii in fiecare an si se redistribuie pe clase. Are o invatatoare de treaba, draguta, energetica, sper s-o faca sa indrageasca scoala mai mult decat a facut-o anul trecut. Abia astept s-o iau astazi de la scoala, sa vad cum a fost! Incerc sa trimit ceva poze in contul comun, de pe telefon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ola fetele

caut bona sa ma ajute cu copiii, pls daca stiti pe cineva va rog ajutati-ma

Miri da si tu sfoara in tara pe FB pls

Nu stiu Lavi cum se descurca singura, eu cred ca nu as putea sau as putea dar as fi terminata, V la scoala luat la pranz, A la gradi luat dupa amiaza la 5, dar cand sunt bolnavi?!

Botezul a fost super, a fost ff cuminte, poze inca nu am ca a fugit sotul cu ele la Buc.
I Bubulina a fost cuminte , nu a plans deloc, nasa s-a si speriat ca nu zicea nimicutza.A doua zi la scaldatoare la fel, nu a scos nici un sunet.Adevarul e ca ii place la baie si e fff cumintica, mananca si doarme non stop.Ii place sa vb cu ea si e dulcica
Baietii spun ca este cea mai frumoasa fetita si sunt incantati maxim de ea.
La rest a fost frumos, s-a si dansat, mie pe la 6 mi se rupsese filmul, zambeam ca robotul dar am rezistat eroic pana la 11 cand s-a spart gasca.

Ca pantofi luati la baieti ?Miri cu ce incalti baietul?Ca e durere pt mine sa gasesc de incaltat...
Raman la parerea mea sa ii fac pantaloni pe comanda, ii mai iau niste blugi negri si cam asta,
Pentru mai incolo vesta peste camasa, pulover cu anchior si cam asta e, vazand si facand
Sper sa mai gasesc si eu ghiozdan herlitz compact cand ajung in buc. sapt viitoare, plus penar si niste stilouri mai naspa.A primit unul bun mypen de la Herlitz si il tinem pe ala de bun.

Miri pana nu dispari ce stilou ai ochit?Si unde ai fost in Arges la gratar poate mergem si noi intr-o zi ( poate chiar impreuna)

Sunt ofti ca nu mai e vreme de plaja, a fost f frig si a batut vantul, la mare a venit deja toamna si nu am facut nici o baie in mare, sper in weekend sa pot merge pe ultima suta de metri .
Anul trecut am facut ultima baie la mijlocul lui sept, sper sa fie si anul asta asa calduros.
Noki, Meems - ce super vacante...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Ile sa va fie de bine petrecerea.

Legat de Arges, tre sa-l intreb pe Sorin ca eu stau prost cu orientarea, am iesit pe la Jilava, 1 decembrie si inca un sat si apoi merge drumul de tara pe langa apa si iti alegi unde sa te opresti.Dc mergi cu noi nu tre sa-ti mai explic drumul.E varianta ideala.

I-am luat lui D. aseara blugi negri, cusaturi negre, perfecti ptr scoala doar 39.9 lei.pantofi nu juns dar noi am mai luat de pe ebay si incaltari ptr David.Am mai scanat acolo am gasit decat un set de 3 camasi albe de scoala si livrau doar in Anglia.

Stilou voiam pelicano junior.
Ile nu am voie pe Fb de la servici, trimit mesaj diseara.

Mergi la inceput