Colectia de toamna-iarna 2005 (38)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

Buna dimineata, sunt la secretariat, asa ca va poftesc la o cafeluta, un biscuit, o apa plata sau ce mai gasesc pe aici la protocol

Ghiozdanul este de la c...k birotica. am facut comanda sambata seara dupa ce in prealabil am fost prin magazine,a venit ieri cu fan courier , 20 lei transportul indiferent la localitate, al Soranei este visiniu cu ceva catel pe el.

am revenit pe forum pt ca o prietena din Cj era tare afectata de moartea Monicai , am citit mult despre ea si postari ale ei , este trist si dureros, DD sa o ierte si sa-i intareasca familia si copilasii greu incercati!

Lavinia, multumesc pt mesajul de revenire:)) sper sa ma mobilizez si sa nu mai "plec" , desi tb sa recunosc ca citeam des la colectie.

Noi suntem bine, am fost in concediu la noi la mare si sunt extrem de dezamagita de litoral, e mizerie, agitatie( striga vanzatorii ambulanti intruna pe plaja), sunt hoteluri in paragina sau nerenovate de pe vremea lui C,jalnic nu cred ca mai mergem degraba la mare in RO.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Neata,

Apropo de ghiozdane, cel al Silviei luat din Kaufland acum 2 ani ( e drept ca tot vreo 200 ron a fost) cu spate intarit, baza tare cu picioruse, benzi reflectorizante, compartiment interior de tinut cartile aproape de spate, o tine inca si i l-as da si la anul, e doar putin murdar, pe exterior l-am curatat, mai am pe interior. Oscilez daca sa-i iau unul nou dar obiectiv vorbind nu e nevoie si nici ea n-a protestat.

Maria, Silvia a avut nevoie si de carioci la scoala. Creioane negre simple, nu mecanice, 1 sau 2, creioane colorate, ascutitoare, guma, foarfeca si un lipici tip stick mai mititel sa nu care mult. Are si pic la ea desi doamna nu prea aproba picul.

Ma doare capul. Dupa cat am muncit cu Silvia la engleza in timpul anului scolar, dupa 2 luni de vacanta nu mai stia prezentul simplu si continuu, care cand se foloseste, cum se formeaza prez continuu, cu asta ne-am "distrat" aseara in parc. Nati saraca a inceput sa se planga ca se plictiseste ca noi vorbim cu cuvibte necunoscute. ( pronume, conjugare, ca si verbul to be a durat ceva pana mi l-a conjugat). La matematica si-a terminat caietul de teme de vacanta, a mers brici, n-a uitat nimic, la engleza uita, retine greu, of!!!

Sunt curioasa la Natalia care i-or fi talentele si materiile prefeerate.

meems chiar ca multe ore are Rianna! Si mai are si teme pentru acasa?

soanso cam asa cu litoralul romanesc. Noi n-am mai fost. Ani buni, de cand avea Natalia 3 ani si am mers un week-end la Eforie. Acum am mers o zi cand avea Amalia o luna la o cherhana langa Olimp, pe malul marii, era draguta plaja acolo dar statiunea Olimp prin care am trecut mi s-a parut trista rau, 2-3 hoteluri renovate si in rest paragina. Probabil sunt si locuri dragute daca stii sa le gasesti pr ca stiu si oameni care inca merg la mare in Ro.

--------
Noi anul asta ne-am simtit bine cat am mers prin secuime, la Harghita Bai si la Lacu Rosu, sunt legendele Olimpului cum ca nu te trateaza bine sau nu iti vand o paine daca nu stii ungureste, poate asta era pe vremea lui Ceausescu. Acum e capitalism, daca esti clientul care plateste se poarta foarte frumos, chiar f binevoitori ni s-au parut toti, si ungurii si romanii de acolo.

Am fost impresionata ca o schimbam pe Ami la baia restaurantului, acolo unde sunt chiuvetele, ca sa nu o schimb intre mese si a venit o doamna pe la 50 -60 de ani, a inceput sa o admire pe Ami zicand in ungureste ceva cu szep, care am impresia ca inseamna frumos parca, a vazut ca nu pricep si a dat-o pe romana, ne-am conversat o gramada despre copii, cat sunt de draguti, ca si ea are un nepotel de 11 luni, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Soanso, multumim de tratatie, pica de minune .

Lavi, asta e cu talentele copilului.
Anul asta e tarziu, dar poate ar ajuta ceva scoala de vara in engleza, e fun si asa se lipeste mai bine limba. Mai ales daca ar avea norocul si de ceva englezi/americani adevarati.
(eu am prins asa ceva pe vremuri, studenti din UK faceau practica pe-aici si am ramas cu amintiri extrem de placute).
oricum, e abstracta si urata abordarea limbii cu atata gramatica inca de la inceput - au mutat materia dintr-a 6-a de pe vremea noastra intr-a 3-a??
as paria ca Rianna nu le cugeta atat dar le vorbeste absolut corect .

Noi am facut multi ani multe vacante prin secuime, ne-am simtit excelent de fiecare data, sunt primitori, pensiuni cochete, se mananca excelent... Restul sunt doar legende si politica cu care noi n-avem nici o treaba - chiar comentam in sensul asta cu cei de pe-acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Hello!

Multumim din supflet pentru aprecierile adresate Sofiei! Este intr-adevar o dulceata!

Fetelor, seturi ghiozdanele compact sunt si aici :
http://www.profioffice.ro/Articole-scolare-Rechizite/Ghiozdane-scolare/Kid-Kit-seria-de-succes/Pachet-Kid-Kit-Girls (219 ron echipate)

Eu inca oscilez intre modelul compact si cel midi (putintel mai mare ), gandindu-ma ca in clasa 1 mai mult noi ii vom duce ghiozdanelul ... ma mai gandesc !


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)


"There are no seven wonders of the world in the eyes of a child. There are seven million...” (Walt Streigtiff)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> Port in suflet povestea unui LICURICI ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Soanso, si eu sper sa ramai, sa si scrii, nu doar sa citesti

Sunt curioasa si eu ce exact vor face in timpul orelor, marti incepe scoala si voi afla mai multe amanunte. Au doua pauze: 10-10:15 si 12:12-40. Lavi, da, vor avea si teme de casa garantat, le-au avut si la clasa 0. Plus ca Rianna ramane si la daycare 3 zile/sapt, asa ca mi-e cam greu s-o mai inscriu la prea multe activitati extrascolare, ar insemna sa ajungem acasa tarziu de tot...

Apropos de limbi, Rianna toraie mult mai mult in romaneste acum, dupa o luna de zile petrecuta cu ai mei. Ma bucura treaba asta, le-am spus alor mei sa nu vorbeasca nimic in engleza cu ea, si pe ea am pacalit-o ca bunicii nu inteleg decat romaneste. Asa ca acum culegem roadele. Insa e tare haioasa Zice faze de genul "mami, nu sunt foame acuma" sau "tata merge afara, si tine mergi?" O corectam asa subtil, dar ma bucur ca isi imbogateste vocabularul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Meems ce bine! Unchiul meu tocmai s-a intors din State de la fiul lui ( stau pe langa NY) si e cam trist ca ei vorbesc engleza in casa si din cei trei nepoti, de 19, 17 si 14 ani , cea mare vorbeste romaneste, a doua rupe putin dar cel mic deloc-deloc.

Si Smaranda lui Bic vorbeste foarte bine romaneste si pe alocuri face si ea cate o greseluta din asta simpatica.

Cami, mie cele Midi mi s-au parut marisoare pt ei, potrivite pt Silvia. Am vazut Midi si in Cora azi, la 200 si ceva de lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Azi am mall-uit cu fetele ( ca intre fete). Am plecat sa-mi iau mie o pereche de blugi si ceva camasa pretabila la alaptat si m-am intors bineinteles cu cumparaturi pt toate 4.

I-am luat Nataliei de la H&M pantaloni negri bbc 98% parca cu 39.90, foarte purtabili pt scoala. Sunt doar pana la marimea 128 am impresia. I-am mai luat niste blugi bleumarin inchis neprespalati, cu 59.90 si ei buni de scoala. Si inca niste blugi pt timp liber la acelasi pret. O sa vedeti ca hainele de scoala vor predomina fata de celelalte din pacate. Celelalte le vor purta mai mult in week-end.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

miri, soso, ms

soso, pe click nu am optiunea sa aleg ce model vreau (sau nu am cautat eu bine?). La stilouri daca vreau rosu ei imi trimit prin ala-bala-portocala?

maria, la noi sunt pb cu durerile de oase. Plus ca una din nase insista sa contribuie si ea la ghiozdan (cealalta i-a comandat deja stilou tot herlitz pe care o sa-l aiba pt temele de acasa, pt scoala luam altceva).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Crissy, ce mai face Beatrice scumpica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

crissy, nici eu nu am selectat modelul insa am banuit ca il primin pe cel din poza de la setul kid kit cel cu fluturasi, am primit unul cu un catelus pe fond visiniu, e ok culoarea( antimurdarie), a probat Sorana in real unul Midi pe mov deschis parca era cam mare .poti sa le trimiti mesaj la cei de la cleek sa le specifici culoarea aleasa, este aceasta optiune dupa ce termini de scris datele de contact pt comanda.

Maine merg la mama la Zalau, avem o nunta in zalau si porma mai ramana acolo cu Sorana o saptamana, abia astept sa ma relaxez si sa stau cu mama.

nu stiti pana la urma vaccinul de 7 ani se face la scoala sau la medicul de familie?

Mergi la inceput