Abdomen Xtraplat (55)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alicia1976 spune:

eu am facut azi burn intervals cu chalene

Allure, as vrea sa te intreb cu ce as putea inlocui laptele de la cafeaua de dimineata (nu o las ca e singura mea placere ramasa ) dar am nevoie de inlocuitor de lapte. ce zici de laptele de migdale? sau de orez?

si eu multumesc pentr toate informatiile pe cere le dai aici, mie imi folosesc tare mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Caro, si Dieta Hay e tot cu discoieri, si eu am avut o perioada in care ma simteam mai balonata, am tinut-o pe aia (ma rog, nu e chiar dieta, e mancat sanatos dpdv al asocierilor) si a fost f ok.


NU mai stiu cand am scris ca nu mai mananc carne de pasare, dar vreau doar sa ma laud ca de tunci nu am mancat si nici nu m-a atras vreun preparat din magazine.

Allure, mai bine ti-ai face un blog in care sa scrii retete, ca e mai usor asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

incearca-le pe toate si vezi care iti place...dar fara soia!
mai e si laptele de cocos care e foarte gustos, depinde de preferinta ta pina a urma.
sau bea cafeaua fara lapte, asa ii savurezi mai bine aroma adevarata.

Chalene rocks! Imi plac intervalele ei...scurte si eficiente si nu te ucide ca turbatul de Shaun.

Azi mi-am facut poze de control Ce diferenta!
In a doua jumate o sa am grija mai multa la dieta (tai fructele de seara)

Eu imi fac singura laptele de migdale la Vitamix, nici nu se compara cu ala din magazin!!!
E de n ori mai gustos ca laptele de vaca si pun in el vanilie sau scortisoara...
Am facut si lapte de susan crud (susanul are o cantitate mare de calciu, apropo) Din laptele de susan primiti o cantitate mai mare de calciu decit din laptele de animal. Are multe calorii dar, nah...

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicia1976 spune:

ok, deci e voie si ala de orez...bun, atunci le incerc pe toate daca zici tu :) de soia stiam (am citit de la voi) ca nu e buna sub nici o forma (exceptie sos de soia), deci era taiata din start. deocamdata o sa le cumpar gata facute, daca imi place ala de migdale, voi incerca sa mi-l prepar si acasa. deocamdata testez.

da, tanti chalene face intervalele scurte dar bune , pina la sf. lui august ma tin de ea si prin septembrie, cind vin din vacanta, poate imi fac curaj cu shaun

asta seara am programat salata de rosii, ardei gras, ceapa si quinoa, ma duc sa maninc

o saptamina placuta, usoara si mai ales sportiva urez tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

De ce nu-i buna soia? ca e prea procesata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Fetelor, aveti grija sa nu aveti celiac disease. Daca sunteti asa de balonate dupa ce mancati starch, poate ar tb intr-adevar sa stati departe de el. Eu sunt un pic balonata cu cateva zile inainte de ciclu, ca digestia e mai inceata din cauza hormonilor, dar in rest nu am avut probleme cu balonarile, mai ales ca sa se vada burta prin haine.

Daca renuntati complet la paine si alte produse similare si sunteti in perioada fertila cand va doriti copii, luati suplemente de acid folic ca sa aveti copii sanatosi. De fapt nu mai stiu daca faina din Romania are acid folic suplimentar to start with...

Eu astazi am facut upper body 1/2 ora intens. V-am spus cat de mult urasc sa fac push-ups?:) Dar sunt bune pt mine, ca eu am niste brate destul de subtiri( aripi de pui - asa le descria tata cand eram adolescenta si nu s-au schimbat prea mult).

Dupa 2 luni de sport mai intens au inceput sa mi se vada mushii pe burta si la brate. Sotul meu se ingrijorase aseara ca o sa arat scary, ca o femeie care face culturism, daca mai continui mult.O sa fac mai multe calllanetics ca sa nu-mi sperii sotul si sa plece in lume! De fapt dragul de el, credea ca am o problema psihologica de m-a apucat brusc sa fac asa mult sport, ma tot descosea...poate e ceva care intr-adevar care ma nemultumeste de am devenit un pic obsedata de sport. Trebuie sa ma gandesc. :)

O sa raman cu doua workout-uri intense pe xbox de cate 1/2 ora pt upper and lower body combinate cu cardio, 2 zile calanetics de cate o ora fiecare, 2 zile de alergat cate 1/2 h, tradmill sau afara, si o zi pauza. Si bineinteles ramane mersul pe jos in fiecare zi, eu in mod normal fac cel putin 5,000 de pasi, cred ca sunt ~4 kilometri doar in casa si la lucru.

Astazi am mancat deocamdata o omleta, o felie de paine neagra cu almon butter organic fara zahar, miere, un borcanel de iaurt grecesc si un ceai verde. Ce bine e sa iei micul ldejun in weekend, sa nu te grabesti sa mergi la lucru!

Allure, arata bine reteta ta dar eu de obicei nu fac dulciuri ca le mancam! Dar prajitura din 3 ingrediente nu suna rau deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicia1976 spune:

legat de soia, eu stiam ca "intervine" in echilibrul hormonal in special la femei dar las pe altii care se pricep sa explice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Si eu stiam ca soia are estrogen si estrogenul prea mult cauzeaza dezechilibre.

ps: am gresit, nu are estrogen ci "estrogen-like" substances, ceva care mimeaza estrogenul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Soia in proportie de 99% e GMO, nu am incredere nici cu aia "organica"...

Apoi contine o cantitate mare de phytoestrogens care se comporta ca estrogenul in corpul nostru conducind la "estrogen dominance" - boala raspunzatoare de cancer de san, fibroame uterine, endometrioza, pubertate precoce, etc

Mi se pare ca e goitrogenica (previne absorptia de iod si zapaceste tiroida)

Soia contine o cantitate enorma de "phytates" - un inhibitor care previne absorbtia de minerale in tractul digestiv. Toate granele, nucile, semintele, legumele il contin, de aceea trebuie inmuiate in apa inainte de consum. Explicatia (cica) este ca mama natura a vrut ca semnitele inghitite de pasarele sa nu fie digerate ci sa fie eliminate intregi ca sa rodeasca din nou. Logic pe undeva. Cert este ca semintele/ nucile se digera mult mai bine daca sint inmuiate. Plus, procesul de inmui.ere le imbogateste cu enzime, devin ca un fel de sprouts. Deci mult mai sanatoase
Soia insa este asa de bogata in acesti phytates incit nimic nu ajuta in afara de fermentare. Deci singurele produse safe de soya sint cele fermentate: tempeh, miso, natto sau tamari sos.

M-am gindit si eu sa-mi fac blog dar un blog de succes necesita mai mult decit articole si retete interesante...e concurenta mare intre blogari Si sint atitea bloguri cu mincare incit simt ca m-as pierde in multime
Nu am renuntat la idee...mai vedem.



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

am gasit o reteta buna pe care vreau sa o incerc...nu arata grozav dar cred ca e buna la gust

din cind in cind o mai citesc pe nebuna asta ca are idei bune (unele) si e funny. nu-mi place ca e prea botoxata si nu i se misca fatza dar asta e alta problema

plus, e fitness model si stie ce face sa slabeasca...folositul de microunde nu m-a impresionat dar eu adaptez.

http://www.drsarasolomon.com/clean-spicy-chicken-wraps/

O sa va spun cum au iesit.

Unde a fugit Luminita ? cine a suparat-o?
sau e prea ocupata cu crescutul de vlastari?

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput