Abdomen Xtraplat (55)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Fetelor, imi puteti spune ce folositi pentru OAT MEAL? Fulgii aceia clasici de ovaz ii fiebeti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Coraly, eu ultima data i-am lasat la macerat o zi. Astept si eu sa vad ce ne sfatuiesc fetele.

Eu am intrat in priza pe mai multe planuri asa ca n-am avut timp nici de sala, nici de cantar, nici de pregatit vreo masa. Bine ca am mancat pe unde am fost creveti, peste si scoici incat imi pun problema daca nu cumva excesul e daunator.

Claucia, eu n-am cont pe FB asa ca mi-ai dat o idee. Cand o sa simt ca arat bine in costum de baie o sa imi fac si eu cont. Poze nu stiu daca am curaj sa pun, mai repede pe cele de la 20 de ani

Ioachim, tu parca esti din lumea mea. Cafea, munca, mancare la servici, iar cafea, iar munca, mai niste scari urcate. Si mersul pe jos la servici imi suna cunoscut.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Allure - o sa citesc si eu cartea. Si eu iubesc kale

Otilia - pai ce sa facem, ne adaptam. Ieri iarasi am muncit de la 9 dimineata pana la 10 seara.

Dar incercam sa mancam cat de cat sanatos in contextul asta. Azi la micul dejun, in afara de nelipsita cafea, am mancat un mango pana acum.

La pranz, am legume la abur si cu un fel de zacusca de ardei cu vinete.

Multe fructe, si la cina, vom vedea.

Ieri am urcat 15 etaje

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui coraly

Fetelor, imi puteti spune ce folositi pentru OAT MEAL? Fulgii aceia clasici de ovaz ii fiebeti?

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

Alaptatul - Help Line


mie imi plac astia: http://www.bobsredmill.com/organic-thick-rolled-oats.html

atentie ca sint multe feluri de fulgi din astia..nu luati "quick cooking" ca nu sint buni, sint mai procesati...luati "thick rolled"

ii fierb citeva minute in apa (atit cit sa ii acopere) apoi pun asa, la un castron de fulgi: o lingura de ulei de cocos, o lingura de stafide, o lingura de seminte de dovleac si o lingura de pudra de roscove, scortiosoara dupa gust...la alegere indulcitor, prefer o lingurita de sirop de artar, o nebunie!! de multe ori las siropul la o parte ca sint dulci stafidele si pudra de roscove.
tine de foame 3 ore, are un gust foarte bun si valoare nutritiva mare.

ideal, cel mai bun este "steel cut oats" dar ala se fierbe greu, cca 20 min si trebuie sa mesteci in el permanent sa nu se lipeasca de cratita

azi trebuia sa termin programul dar n-am avut apa de nici un fel asa ca am aminat; teoretic as putea sa-l fac pe seara dar ma mai gindesc.

Ele, mai faci sport?

Lumi? Ne-ai spus cind pleci, dar cind te intorci...?

Marina, ma bucur ca-ti place cartea. E pusa bine de tot in pagina. Nu e pentru oricine...necesita neuroni cultivati ca sa o priceapa Cind o citeam aveam senzatia ca mi se aprind beculetele ca la instalatie, in serie, unul cite unul

Iulix, cum vine aia "raceala la stomac"?? Te-ai reparat?

Fetelor care beti cafea si munciti 10 ore pe zi, unde e echilibrul?? Si cafeaua si stresul zapacesc glandele suprarenale...sa nu dati de belele!
Stiati ca exista o asa zisa "Axa" intre Ovare, Glande suprarenale si Tiroida? Daca una din ele este in deficit, celelalte doua sint si ele afectate. Ca un "scaunel" cu 3 picioare... ca sa fie stabil, e necesar sa fie toate 3 picioarele intregi. Daca unul e subred, se darima socoteala...Este foarte importanta sanatatea glandelor adrenale! Am gasit un site grozav care explica in detaliu daca aveti rabdare sa cititi atita tehnicalitate...daca nu, vizionati macar fimuletul de pe prima pagina:

http://www.drlam.com/articles/ovarian_adrenal_thyroid.asp

Eu iau suplimente in perioadele de stres specifice pentru suprarenale si se vede diferenta. Mi-au placut astea: http://nutrination.ca/shop/item.php?it_id=1313041025




"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Va mai salut si eu, nu prea m-am tinut de treaba in ultima vreme. Incerc sa fac sport intens de doua pe saptamana si in rest sa merg mai mult pe jos. Problema mea e ca nu mananc suficient si m-as extenua daca as face mai des.

Duminica ma duc sa alerg 5 kilometri prin noroi cu niste prieteni, este o cursa cu obstacole prin padure care are patchuri de noroi si bineinteles ca acolo unde este noroi singura modalitate este sa treci doar pe coate...abia astept. Pana atunci ma pastrez, nu mai ridic un deget! :)

Ioachim, tu nu mananci cam putin? Eu as muri de foame cu ce mananci tu in fiecare zi.
Eu astazi am mancat oats de dimineata cu o banana, la pranz o salata mare de quinoa cu cod la gratar, doua mere mai tarziu iar seara pop corn, ca am fost la film, si acum mananc o felie mare de pepene. O sa-mi fie foame intr-o ora dar ma bag repede in pat, imi e lene sa gatesc la ora asta.

Editez pentru ca am mai mancat si altceva astazi, ce repede uit.:) Am venit de la lucru la 4 si pana sa plec la film am mancat o rosie cu mozarela, ulei de masline, busuioc si o felie de paine neagra si apoi doua prune. N-ar tb sa-mi fie totusi asa de foame...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Sa va las reteta de salata de quinoa. Am sot/copil mofturosi, cu greu am gasit o reteta cu quinoa care sa le placa. Quinoa are si proteine, salata are si black beans, puteti foarte bine sa nu mai adaugati carne la masa.

http://www.grouprecipes.com/94477/quinoa-salad-w-black-beans-and-cilantro.html

Eu nu cumpar fasole la cutie, ca de obicei cutiile au bpa si continutul multa sare. Cumpar uscata, organica de preferinta, si o fierb cu o seara inainte ca sa fie rece cand pregatesc salata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Aloha..n-am avut internet de cateva zile+am musafiri ...dar la sport ma duc.

Uf, iar am pirdut sirul la ce se discuta p-aci, ma duc sa citesc din urma..



>>>Continuare

Mergi la inceput