Abdomen Xtraplat (55)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

2 ore de muay thai, pe branci am plecat, acum o ora in masina pana acasa si vad cum stau cu cardio recovery cand ajung. Batausa m-a facut mama. Si cu tot respectul pentru diete am niste telemea se sibiu din piatza de la matache pe care am carat-o cu carca pana in angola si imi sta gandul numai la ea. fara paine fara nimic:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Day 4 is history ...dar m-am decis sa o repet maine dimineatza . Am facut o varza din cardio recovery si nu vreau sa le contabilizez de dragul contabilitatii. Maine inainte de plecare imi aloc cele 33 de minute sa reiau cardio recovery

Apropo de mancat eu am gusturi ciudate, imi place sa combin branza cu zeama de lamaie, e o combinatie OK?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Buna fetelor. M-au prins jocurile olimpice, imi place sa-i vad pe altii facand sport.

In ultima saptamana sportul meu a fost mersul pe jos, inot si Callanetics, nimic prea intens.

Allure, tipa pe care ai dat-o tu exemplu cu probleme de sanatate este motivul pentru care eu consider ca echilibrul si alegerile destepte in alimentatie sunt calea. Poate femeia aia avea mii de followers care faceau exact ce facea ea.

Aici e ce am gasit eu despre whole grains. Harvard si mayo clinic spun ca sunt bune pentru sanatate.
"The bran and fiber in whole grains make it more difficult for digestive enzymes to break down the starches into glucose. Soluble fiber helps lower cholesterol. Insoluble fiber helps move waste through the digestive tract. Fiber may also kindle the body's natural anticoagulants and so help prevent the formation of small blood clots that can trigger heart attacks or strokes. The collection of antioxidants prevents LDL cholesterol from reacting with oxygen. Some experts think this reaction is a key early step in the development of cholesterol-clogged arteries. Phytoestrogens (plant estrogens) found in whole grains may protect against some cancers. So might essential minerals, such as magnesium, selenium, copper, and manganese. These minerals may also help reduce the risk for heart disease and diabetes. And then there are the hundreds of substances that haven't yet been identified, some or many of which may play as-yet-undiscovered roles in health"

http://www.mayoclinic.com/health/vegetarian-diet/HQ01596
http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/what-should-you-eat/health-gains-from-whole-grains/index.html









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Ele, te apuci de facut copii??

Alice, e greu cu dieta asta... trebuie experimentat mult pina ajungi sa vezi ce-ti prieste.
Dar mai trebuie si cascat ochii la ce zice unu-altul ca asa mai inveti...
Melissa face mincaruri foarte bune si are principii sanatoase de alimentatie, atit ca nu minca carne. Nimic rau in asta.

Cu granele, nu sint convinsa...cel putin alea cu gluten sa nu le vad. Sint complet alergica, am constatat ca acneea mea rebela era datorata glutenului...n-am mai mincat deloc si s-a curatat fata perfect. M-am atins de niste crackers din kamut din greseala si a doua zi aveam 3-4 monstri pe fatza Nu mai spun ce ma doare stomacul de la ele...No thanks!
Am citit si viceversa, ca prea multa fibra ingreuneaza digestia, bla-bla...
Eu ma iau dupa ce-mi spune mie corpul ca e bine, daca ma simt bine maninc, daca nu, nu.

Efectul estrogenului din plante este inca sub semnul intrebarii (daca e bun sau rau, eu zic ca e mai mult rau)...prefer sa ma feresc. Nu am nevoie de mai mult estrogen ca sintem bombardati de substante chimice care mimeaza efectele estrogenulu in corp, de aia a si crescut numarul de cancere la san.

Ma rezum la orez brun si quinoa. Pina apar studiile care spun ca nici astea nu sint bune...

Am gasit Soba Noodles (taitei din orez brun) - o bunatate!!! Am si foi de lasagna tot din orez brun...Cind o sa am timp si chef sa le folosesc....ca m-am puturosit, nu-mi place sa mai stau la cratita

Anyway, sport am facut regulamentar, mai am citeva zile si termin programul! Uu-huuu!


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

'neatza!

Allure, nu deschizi tu un subiect din ala fierbinte unde sa adunam toate intelepciunile si unde sa putem intreba, discuta, nu neaparat despre cum sa slabim/intretine ci mai mult despre sanatate (care include si slabitu' daca suntem supraponderale), ca uite io am o intrebare si nu stiu unde s-o "arunc" si nu voiam sa deschid un subiect separat cu
" voi inmuiati fasolea, lintea, nucile, semintele si cerealele inainte de a le gati/folosi?"

subiectu' ala fierbinte ar fi de folos tuturor - chiar si tie, n-ar trebui sa te mai repeti pe la toate subiectele :) - iar noi (adica io :) si cu mine cred ca mai sunt si altele) n-ar mai trebui sa luam la puricat forumu' "oare la ce subiect a zis Allure ca ...?" :)

no, ce zici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Neata!
Eu tocmai am savurat un sandwich cu somon afumat si salata verde. Fug la o sedinta.

Adela, eu mananc si nuci neinmuiate. Si seminte. Dar m-ai facut curioasa oricum.

Citat:
citat din mesajul lui Ele

doar scurt pt Otilia ...Bravo! tu de apuci de sport si eu de copii. :)


Elena & Denisa



Apai ai asteptat ceva nu gluma pana ai prins curaj. Sa fii sanatoasa ca sa faci si sport si copii in acelasi timp
PS: Da si tu detalii ca am impresia ca ai aruncat bomba si ne-ai lasat in ceata.


Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Buna dimineata!
Doar avem in plan marirea familiei..si muncim.
Otilia da...mi-au trebuit 8 ani (cat are Denisa) ca sa imi mai doresc.
In fine...de sport ma tin....dar nu am putere de asylum dupa program.

Elena & Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:



de ce intrebam de inm.uiere?
am citit recent un articol in care era vorba despre metodele prin care acidul fitic, dar si glutenul, continut in majoritatea cerealelor, poate fi partial neutralizat.

si ca semintele ar trebui puse la inmuiat timp de 12-24 ore in apa calduta cu zeama de lamaie sau cidru de mere nefermentat. se spala apoi de cateva ori inainte de fierbere. nucile ar trebui inmuiate in apa cu sare de mare sau de Himalaya si apoi uscate bine (pentru a evita sporii de mucegai)in cuptor.

acum google-ind am gasit si in romana ceva asemanator:
www.slabute.ro/sanatatea-in-familie/7301-cereale-macerare-fermentare-incoltire.html" target="_blank"> cerelale - macerare, fermentare, incoltire -I

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Adela, ai dreptate cu inmuiatul...am mai scris de citeva ori pe aici, chiar cu citeva pagini in urma la subiectul asta.
Toate semintele, nucile si "boabele" (fasole, grane) contin acest acid fitic (na, ca am aflat cum ii zice in romana!)
Ideal este ca ele sa fie inmuiate citeva ore bune (nucile, semintele) si peste noapte in cazul boabelor de fasole/linte. Ca sa se neutralizeze glutenul din grane ele trebuie incoltite, musai. Asa ajungem la vlastarii pe care eu ii tot laud, desi eu nu prea incoltesc grane, prefer "greens".

Eu inmoi cantitati mici de nuci, atit cit maninc in 2 zile. Nu le usuc la cuptor ca nu vreau sa le afectez enzimele, le pun intr-un borcanel semideschis in frigider si le consum repede.

Mi-e cam lene sa ma angajez la alt subiect ca abia am timp sa scriu si la asta
Nu ma deranjeaza daca vine lumea si intreaba aici, dat fiind ca noi discutam despre orice e sanatos si bun, nu numai despre sport.

Azi imi arata calendarul: "Strength". Strength sa fie!

Ele, succes la inmultire! Ai curaj, nu gluma!



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Day 4 is history ...dar m-am decis sa o repet maine dimineatza . Am facut o varza din cardio recovery si nu vreau sa le contabilizez de dragul contabilitatii. Maine inainte de plecare imi aloc cele 33 de minute sa reiau cardio recovery

Apropo de mancat eu am gusturi ciudate, imi place sa combin branza cu zeama de lamaie, e o combinatie OK?

Marina


You go, girl!
Ce curaj ai sa te tii de Insanity!

Brinza cu lamiie...hmm...brinza e acida, lamiia o alcalinizeaza. Teoretic ar trebui sa fie bine.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput