Abdomen Xtraplat (55)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Allure, probleme pot exista nu din cauza dietei ci din cauza organismului in sine. Ca sunt muulti vegetarieni care nu au probleme de sanatate, ba din contra.Bine ca nu se incapataneaza si cauta un echilibru.

Pe mine ma distreaza cand aud ca X e vegetarian, mananca insa si peste. De parca ar fi pestele vreo leguma sau vreun fruct.Asta asa, ca anecdota.

Eu azi am aflat ca nu stiu ce religie nu mananca deloc carne. Absolut deloc.Mi-a zis o colega ca are un prieten care are vreo 30 de ani si nu a pus in viata lui carne in gura.

Eu de cand am spus nu am mancat deloc carne...ajung in curand acasa si mananc un peste la gratar cu curry

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Xio nu prea ai dreptate cred . Eu am zis stop la carne acum 2-3 ani. Peste nu mancam oricum asa ca am devenit un bun vegetarian. Motivatiile mele au fost de genul nu mananc nimic ce omor asa ca oua si branza am ma mancat. Recent am avut probleme, dr a fost fixat ca lipsa de proteine e problema, am zis sa-l ascult, aveam si ceva kg de scazut si am zis ca ii bag o dieta cu ceva proteine.
Carne nu cred ca pot sa mai mananc dar am incercat pestele. M-a tinut o saptamana dar efectiv vomitam daca vedeam peste dupa o saptamana . Intre timp am rezolvat si cu sanatatea si nu era nici o proteina lipsa.
Asa ca am ajuns la concluzia ca lacto ovo vegetarian e un regim cu care eu una ma impac super si nu imi lipseste absolut nimic. Problemele mele nu vin din alimentatie ci din viatza dezordonata , stres si altele din zona asta.

Am multi vecini indieni care sunt vegetarieni din motive de religie. Principiul e acelasi nu mananci ce o omori. Au o bucatarie fantastic de bogata, sunt sanatosi si o duc foarte bine asa de cand s-au nascut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Nu am fost capabila si de shaun astazi. m-am apucat dar nu nu mi-a mers . Am febra musculara pe fiecare muschi, mi-am rupt unghiile sarind coarda si tibia mea de la piciorul drept e varza dupa cat am dat in sacul de box. Ora a fost geniala, cea mai buna relaxare la care visam, o sa fie putin mai greu inceputul pana imi adaptez programul dar simt ca pot sa merg si cu shaun si cu sala in paralel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO


Allure, probleme pot exista nu din cauza dietei ci din cauza organismului in sine. Ca sunt muulti vegetarieni care nu au probleme de sanatate, ba din contra.Bine ca nu se incapataneaza si cauta un echilibru.



pai functionarea organismului depinde de "carburant"... numai ca fiecare organism raspunde diferit la acelasi regim... se pare ca al ei nu era ok numai cu iarba; zice in blogul ala ca ii trebuie nu stiu ce zeama de bors de vita sa se intremeze...
in fine...sa vedem daca se vindeca cu schimbarea asta, inseamna ca dieta era buba

Azi am facut Asylum la prima ora ca sa fiu sigura...apoi am fost in oras si am mers pe jos ore in sir...sint asa obositaaaaaaa...

Otilia, welcome! Vezi cu stevia aia ca e multa "fake" pe piata...am auzit persoane carora le era rau de la ea. De ce nu pui miere? Sau lapte de migdale :)

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Neata!

Eu imi beau cafeua (cu doar o pilula de stevie) si fac planul de bataie pe ziua de azi. Fetele mele inca sunt in vacanta toate trei asa ca au nevoie de distractie. Oscilez intre a merge la sala eu si ele la locul de joaca sau sa merg cu ele la bazin. La loc de joaca cu bile & co au fost aseara cu niste prieteni. Acum e bunica lor la noi si as cam vrea sa vina si ea dar nu are costum. Sa vad cum rezolvam ca eu singura cu ele trei in apa fac febra musculara la ochi cu supravegheatul la cele trei locuri de balaceala

Coraly, noroc cu tine ca nu ma gandeam la concentratie. Scrie 96% pe cutia primita din Ro, suna bine. Azi pare mai ok dar tot ma gandesc sa cumpar o cutie de aici (au dat drumul de curand la comercializare, am vazut o pancarda in geamul unui magazin naturist) si sa fac comparatie. Un ceai verde il beau si eu fara nimic, sau un ceai de fructe. Pe cel negru sau cafeaua trebuie sa ma educ ori sa renunt la obicei ori sa le beau fara indulcitor.

Eu beau cafeaua la servici si nu m-am invrednicit sa-mi aduc lapte/miere, lapte de migdale nici atat. Uite asa cu forta educam papilele gustative.

Marina, wow ce program intenisv ti-ai propus

Ca tot vorbiti de carnuri mi-am propus sa cites si eu despre carnea de porc si histamine. E aici pe dc un membru care scria cat de mare e nevoia ei de carne de porc.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocanita spune:

Off topic (sau nu).
Allure, mi-am luat si eu medjool dates - am gasit intr-un magazin bio-Doamne, cat de buneeeeeee sunt. Am dat iama in ele, bineinteles ca ar trebui cu moderatie, ca altfel numai de dieta nu sunt.

Sport azi la sala, a urlat instructoarea la noi, dupa ce ca acopera muzica si fara accesorii, azi si-a pus totusi un microfonas d-ala mic sa fie sigura ca ne motiveaza bine . A reusit, ne-a dat 2 pauze de 15 sec intr-o ora. Ultimele 10 min au fost genunchii la piept si jumping jaks. Nici pana am ajuns la serv nu-mi recapatasem suflul. Dar tare bine e acum. Ma mai duc maine si poimaine, vineri plecam in Rhodos pt o saptamana. Spor sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Mocanita, medjool dates = nature's candy
Le spargi pe jumate si pui o nuca inauntru...cel mai bun desert!

Lumi, ce mai faci? Mai da si pe la noi macar de buna ziua! Ti-au iesit vlastarii aia??

Azi aveam S&A in program dar cred ca amin pe motiv de musafiri. N-am energie de sarit. O sa ma misc nitel cit sa nu ruginesc :)

Am facut quinoa cu zuchinni si red pepper la grill, plus un pic de ceapa tocata si citeva firimituri de brinza, ulei de masline si zeama de lamaie. Am pus si niste vlastari de broccoli pe care i-am produs in weekend.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Astazi nu am avut chef de Shaun si sariturile lui pe motiv ca nu ma simt bine, mi-e ameteala de azi dimineatza asa ca am prestat sport doar cu Jillian si niste abdomene. Ma duc sa-mi fac niste ardei copti...
Vacanta placuta celor ce pleaca sa se relaxeze!!
Fetele celelalte pe unde umbla? V-a molesit de tot caldura??
P.S: lipsa mea de Ca si de Mg poate da ameteli?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Day 3 : Cardio Power & Resistance - le numar ca la primarie pana imi intru in ritm , o sa le recuperez in weekend si o sa incerc sa nu le mai sar. Maine ma duc la Muay Thay din nou dar am Cardio Recovery, sper ca ma pot tine de ambele, din pacate nu am timp dimineatza si o sa trebuiasca sa le fac legate.

Trebuie sa incerc sa-mi fac ordine in mancare iar. Am mai zis cred ca a fi vegetarian in Africa e un mare challange asa ca tb sa ma organizez extrem de bine ca sa nu sfarsesc dramatic in cartofi prajiti sau orez pentru ca nu gasesc altceva de mancare si acasa sunt musafir.

Allure, am comandat pe amazon cartea pe care ai recomandat-o intr-un alt subiect The Hormon Diet. Din pacate magarii astia nu aveau Kindle version pt Europa sau Africa asa ca am comandat versiunea tiparita si o primesc prin Septembrie. Bun si asa. Am mai descarcat ceva carti similare pe Kindle si ma apuc de studiu.

Si astia de la beachbody ma calca pe nervi. Nu poti sa-ti faci cont decat daca dai adresa de sua sau canada. As putea sa-mi fac una fake dar eu sunt fata corecta de felul meu. Acum ii fac la cap pe email sa-mi faca derogare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Xio nu prea ai dreptate cred . Eu am zis stop la carne acum 2-3 ani. Peste nu mancam oricum asa ca am devenit un bun vegetarian. Motivatiile mele au fost de genul nu mananc nimic ce omor asa ca oua si branza am ma mancat. Recent am avut probleme, dr a fost fixat ca lipsa de proteine e problema, am zis sa-l ascult, aveam si ceva kg de scazut si am zis ca ii bag o dieta cu ceva proteine.
Carne nu cred ca pot sa mai mananc dar am incercat pestele. M-a tinut o saptamana dar efectiv vomitam daca vedeam peste dupa o saptamana . Intre timp am rezolvat si cu sanatatea si nu era nici o proteina lipsa.
Asa ca am ajuns la concluzia ca lacto ovo vegetarian e un regim cu care eu una ma impac super si nu imi lipseste absolut nimic. Problemele mele nu vin din alimentatie ci din viatza dezordonata , stres si altele din zona asta.

Am multi vecini indieni care sunt vegetarieni din motive de religie. Principiul e acelasi nu mananci ce o omori. Au o bucatarie fantastic de bogata, sunt sanatosi si o duc foarte bine asa de cand s-au nascut.

Marina




Marina, eu ce am zis? ca vad ca acelasi lucru ca si tine :)

Mergi la inceput