Cel putin 10 kg jos (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Ralcat, acum vad ca mai erai in tabel, cu un target de 58, te-ai suparat mai rau tura asta inteleg, vrei 55?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

paulino, nu stiu cum a fost facuta supa de rosii, a fost facuta de mama, in plus avea si galuste...lyada, cand am facut salata aceea, am folosit cascavalul de la tarani, adica cred ca conteaza si de unde procuri alimentele, era gustos si a dat savoare salatei. pe langa dieta fac si sport dupa un cd cu cindy crawfort si un pic de pilates. inceputul (practic de acum cativa ani) a fost greu, dar ma simt atat de bine dupa aceea, m-am obisnuit si am ajuns sa fiu dependenta de starea aceea dupa ce fac sport. azi am mancat un ananas copt la micul dejun, la pranz cartofi la cuptor cu salata de rosii si ardei, gustari miere cu seminte de fl-soarelui si nuci. azi am gatit o mancarica de mazare (e de sezon) ptr ziua de maine. dependenta cum sunt de dulciuri, am mancat ciocolata amaruie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Ieri seara am ras putin cascaval peste salata verde cu marar, putina ceapa verde si somon afumat. Delicios. un cascaval din comert, marca noua dar am nimerit-o, cu gust bun. Nu am din pacate o sursa directa.

si da, carbohidratii au fost o parte din problema, clar - azi dimi aveam 67.4 - e oficial, am scapat de 10 kg. Trebuie sa ma concentrez sa nu jubilez cu abateri, caci mai am de dat jos.

Miscare inca nu fac, astept inca ceva care sa ma motiveze, asa cum am patit cu dieta. sunt constienta insa ca trebuie, macar pt tonifiere.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Bianca,felicitari!!! Wow, 10 kg e o gramada!

Vad ca ai target de 65Kg deci nu mai ai mult si treci la mentinere.

Dacris, cat de des faci sport? Si faci mereu acelasi lucru?

Azi R10, zi de amidonuri.

MD: afine, banana, capsuni
P si C: cartofi copti, salata verde, ceapa verde, ardei

Pt diseara am in program exercitii de abdomene si in timpul zilei daca nu mai e asa de cald bag niste trambulina cu junioarele.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

neata fetelor,
revin si eu, vineri 64.2, duminica la fel, luni 64.6, scoateti maciuca

ieri mananc numai asa:
- o cafea cu jum lingurita zahar, 2 nectarine,
- o salata rosii+ardei+ceata si un pic de ulei, pepene,
- vinete+dovlecei+rosii la cuptor, pepene
...si azi, la prima cantarire 64.1...bunnn asa, mut cantarul mai incolo 63.7....ufff deci ma supara cantarul asta, se pare ca in functie de cum il asez da greutati diferite, nu e corect, se pare ca nu am un loc f drept unde-l pun

oricum numai legumele de ieri au functinat, sa incerc si azi sa vedem ce iese :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:


Anna_a, bravo pentru scadere! dap, legumele-s cheia, ce-mi place si mie combinatia ta de la cina...
Iar acum avand experienta ultimei saptamani pot sa zic clar ca fructele te trag in jos, in sus de fapt- oricum te admir ca stand acasa si cu 2 copii mici care sigur te solicita la maxim mananci ca o vrabi.

Din motive inexplicabile la cat am citit in ultimele luni cumva "uitam" sa calculez si carbohidratii din fructe...ma gandeam doar la wassa si cereale --so, am aruncat 1 kil de cirese acum 2 zile si ieri...bucurie, bucurie, al meu simtindu-se vinovat a cumparat alt kil, foarte dezamagit a fost cand a auzit ca nu e momentul pentru ele...imi pare teribil de rau ca nu ma pot bucura la liber de cirese, dar macar cateva zile le mai tin la distanta. Am reusit eu sa reduc la maxim bananele, m-a ajutat ca am scris meniul si am primit opinii (vehement anti), din exterior lucrurile se vad mai bine.

azi:

MD: branza vaci (cea de la Lidl rules)+ un castravete, juma rosie, o wassa
G: un castrav+iaurt
P: salata verde cu ton si masline (stiu ca o sa retin apa, dar le iubesc si am ales sa sarbatoresc putin)
C: fasole verde

daca ma tin de plan e super.

spor la slabit tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

O lectie buna cu fructele... trebuie sa avem grija la cantitatea lor si daca e posibil sa mancam din cele cu mai putine zaharuri.

Am mai tinut la un moment dat Monti si s fost o discutie controversata despre rosii (tomate)... ca ar fi totusi dulci ca niste fructe. Le punem la fructe sau la legume?

NOta:Indice glicemic tomate , linte , rosii 30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Paulinio, organismul meu le "simte" undeva intre legume si fructe- realmente imi impun sa limitez consumul de rosii la cea de dimineata si cateva felii intr-o alta salata, majoritar verde, eventual pun maxim o alta rosie. Planul e de una pe zi - mai ales atunci cand nimeresc rosii banale ca gust. Probabil in mentinere nu conteaza asa mult.

Nu stiam de dilema asta Montignac insa uite ca imi ofera o explicatie pentru ceva ce vedeam ca mi se intampla si parea destul de SF.
am retinut-o pe aia cu morcov fiert versus crud.

azi am mancat totusi 3 bomboane, bine ca reduc fructele



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Pai daca declar ca rosiile-s fructe inseamna ca renunt la ele si nu vreau asta.

Asa ca, la mine-s casa rosiile-s legume


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Poate stie cineva?

Daca alerg la banda 30 min la viteza 6.5, imi acumuleaza 100 calorii.
Daca ma uit pe internet pe site-uri sa calculez, ar face aproape 200 de calorii.

Stie cineva de cate calorii scap daca merg 30 min la banda cu viteza asta? Ca ma trec toate naduselile...chiar numai 100 calorii?

Edit: "alerg" mai sus inseamna mers la maxim...

Mergi la inceput