Ce inseamna o femeie ingrijita?(2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Silvi inseamna ca am inteles eu pe dos, scuze . Poate pentru ca ai zis "neingrijite" si voiam sa zic ca ingrijita nu inseamna photoshopata si cu machiaj de scena.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Excelent mesaj Silvi, ia sa le iau pe rand sa vad cat sunt de aproape....sau mai bine zis cat sunt de departe

Citat:
citat din mesajul lui silvi_2005

Deci ce inseamna femeie ingrijita ( in optiunea mea) :
1. O femeie cu parul aranjat mereu si lucind de sanatate , ideal este mers al coafor o data pe saptamana daca nu permite timpul sau bugetul cumparat acasa perie de intins parul , ondulator, ulei de par, sampoane si masti de par de calitate( eu alternez ambele variante).


Nop :( de cand cu asta micu, vopsit acasa, strans parul sus sa nu mi-l smulga cu totul si aranjatul consta in bagat placa cu aer cald cand apuc, de vreo 2 / sapt. In rest pieptanat, spalat zilnic , balsam.
Ulei de par am incercat, mi-l naclaieste. Probabil nu am stiut sa folosesc.

Citat:
citat din mesajul lui silvi_2005
2. O femeie cu tenul curat, ingrijit si machiata discret dar machiata, dupa 30 de ani e regula de aur pot sa iti arat site cu actrite celebre cu machiaj si fara machiaj ca sa vezi diferenta :). Eu am niste pete discrete de la sarcina pe care le camulflez cu pomezi, alfii si seruri :) deci deci aloc zilnic 5-7 minute pt ingrjire.

Mhm. Eu am implinit acum 30j de ani. Ar fi cazul sa ma machiez zilnic sau macar sa aplic crema, asa e. Bila neagra pt mine aici. Ma machiez din joi in pasti, insa inainte de asta micu ma machiam cam zilnic.


Citat:
citat din mesajul lui silvi_2005
3. Facul peeling o data pe saptamana, eu am un aparat cu o crema de microcristale de aluminiu, si o perie de brosaj rotativa pentru curatate cu sapun de fata : fac minuni . Sa nu vb de demachiat, tonic si crema de noapte de cea mai buna calitate.


Iar bila neagra dar iata, m-ai motivat si m-am tarat sa-mi iau macar crema.
Nu am tonic si sunt cam sceptica in privinta utilitatii sale;
fac peeling / scrubbing cam 1 / 2 sapt cu malai miere si cafea. works for me.

Citat:
citat din mesajul lui silvi_2005
4. Mancat sanatos si rational si facut de sport cat de mult se poate

iarasi, deindata ce pot sa il dau pe asta micu la cresa gradi ce-o fi, adica deindata ce prind macar o ora pe zi pentru mine, ma duc la sala. De slaba sunt slaba, de ferma nu prea mai, deci ar merge ceva tonifiere.

Citat:
citat din mesajul lui silvi_2005
5. Ajungi in linia si marimea vestimentara in care te simti bine, poate fi 38 cum poate fi 46 depinde de fiecare ce vrea si poate poti fi ingrijit la orice greutate. Eu am suferit ca un caine pana am ajuns la 38 pentru ca nu ma suportam grasuna si tanjind dupa pozele din tinerete.

N-am fost grasuna in veci, macar de asta am scapat

Citat:
citat din mesajul lui silvi_2005
6. Nu trebuie sa ai tone de haine ( daca nu permite bugetul) dar trebuie sa ai haine de calitate si sa inveti cum poti profita la maxim de o imagine

Nop, iar bila neagra, am o droaie de haine ieftine, dragutele unele, bune altele, nasoale altele. Nu ma indur sa le arunc decat cu greu desi unele sunt nasoale cu draci, nu stiu ce am avut in cap cand le-am luat

Citat:
citat din mesajul lui silvi_2005
7. O femei ingrijita poarte fuste jumatate din timp , poarta tocuri cat de es se poate, chiar daca sunt mici, chiar daca sunt papuci compensati cu toc plat si inalt , o inaltare subtiaza piciorul, alungeste silueta, are ceva magic nu degeaba e rezervata femeilor.


mai greu cu tocurile, sunt de acord ca schimba radical imaginea si silueta, eu arat bestial dar ma simt ca o barza potcovita. Arat minunat , picioare infinite, suple, faine, etc. dar nu ma pune sa merg mai mult de ici pana colea ca mi se spulbera toata magia lol.


8. Trebuie sa ai neaparat :
o fusta neagra mini/ pana la genunchi cum te simti bine, - ok am!
o rochie neagra casual, - am dar e urata :(
niste blugi care vin beton, - este, este!
o pereche de pantaloni negri care iti vin trasnet - este dar nu trasnet :(
, un sacou alb, - l-am pierdut la un mutat :(
o esarfa si o geanta rosie, - nu am :(
pantofi cat mai sic si mai adecvati - am ceva ceva
, cateva camasi frumoase - ...doua...
si niste pulovere colorate si cambrate pe talie. - am

Citat:
citat din mesajul lui silvi_2005
9. Epilare neaparat cat de mult se paoate si cat de des trebuie

- dada, defrisam cu spor si drag, suntem in plan.

Rezumat, vai de mine :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

ina-click,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui silvi_2005
7. O femei ingrijita poarte fuste jumatate din timp



wow, cat de categoric! deci clar, sunt neingrijita, avand in vedere ca 90% din timp umblu in costume cu pantaloni. pe care mai si indraznesc sa le port fara clasicele camasi, ci cu topuri asortate.

noroc ca vine vara, poate mai scad nitel procentul ala cu ajutorul fustelor de vara. la jumatate din timp insa n-ajung decat daca ma culc seara imbracata-n fusta deci nicio sansa sa intru in randul femeilor ingrijite...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

consider ca o femeie ingrijita inseamna sa fie TOT TIMPUL imbracata cum trebuie. ex: ACASA- intr-un trening frumos, sau o pereche de egari 3/4 acum ca e vara si un tricou frumos asortat la culoarea pantalonilor, inclusiv noaptea sa aiba pijamale dragute si nu uzate. conteaza ca culoarea garderobei tale sa se potriveasca cu nuanta tenului si parului tau. sa se caute armonia intre toate- intre culori, forma corpului tau (ex daca ai corp in forma de para, porti bluzite "umflate" care sa echilibreze porportiile), stil si ocazie (daca acum faci sport, te imbraci complet in ceva sport). Materialul sa fie bun, nou. Eu petrec mult timp acasa si cumpar multe haine ptr casa iar ptr oras ma putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

am trecut si de prima zi de servici dupa 3 ani de cic (greu, greu)

am mers in fusta, de cand a inceput topicul iaca ca nu am mai iesit in trening din casa, azi am mers cu adidasi dar mergeam la piata la 7 dimineata deci cred ca merge

ca sa rezumam ce trebuie facut saptamanal? eu am retinut
- exfoliere
- masca par
- manichiura
- epilat

mai era ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui dacris77

consider ca o femeie ingrijita inseamna sa fie TOT TIMPUL imbracata cum trebuie. ex: ACASA- intr-un trening frumos

Iar ajungem la trening...

sdcristian,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Se pune si cand ai casa in renovare?Cand totul e plin de praf ,de moloz.de var?Atunci cand iesi din dus intre 3 galeti de var?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Sd- bravo tie, tine-o tot asa. Dar nu e necesar sa te epilezi saptaminal, ca nu stiu ce ai putea epila la o saptamina de epilare. Nici masca de par nu e musai, eu o folosesc cind imi vine, poate o data pe luna, nu mi se pare o mare diferenta, insa parul meu nu e nici tocit, nici ars, nici cu virfuri despicate. Daca folosesti balsam de par la spalat s-ar putea sa fie suficient, intreaba coafeza cind mergi. Important e sa iti arate plarul sanatos, asa ca depinde de parul tau, e o chestie individuala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Eu n-am trening (la sport merg in colanti si tricou) si tot acolo, doar acolo, folosesc pantofi sport.
Imbracamintea si pantofii sport sunt pentru locurile unde se face sport. Edit: desigur, in umila mea opinie!

In majoritatea timpului si eu ma imbrac comod, adica blugi si fusta de blugi iar in picioare balerini. Sunt, garantat, mai comozi decat adidasii.

Eu nu conectez ingrijirea cu eleganta.. adica eu ma simt ingrijita cu parul prins, in blugi tricou si balerini fara toc, daca

- sunt vopsita, pensata si am tenul curat (in general fara fard)
- am unghiile ingrijite
- sunt curata si miros bine
- sunt sanatoasa si am dantura OK (si cand zic sanatoasa ma refer si la o greutate sanatoasa)

Adica eu zic ingrijita si ma gandesc la sanatate si curatenie, nu la frumusete... de genul tocuri, fuste.

Mergi la inceput