Ce inseamna o femeie ingrijita?(2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lo_li_Ta

Nu hostessa ma "pune" sa stau la coada (nu stiu de unde stii ca as fi stat la vreuna) si nu stii ce salariu am ca sa spui ca mi-l dau pe o geanta. Daca tot te preocupa, iti spun ca nu fac sacrificii financiare pt genti si haine.
Poate unele femei isi cumpara astfel de genti pt ca apartin unei "elite" si nu sparg pusculita ca sa le aiba, ci si le permit cu aceeasi usurinta cu care-si permite altcineva una de 500 ron. Eu incercam sa-ti spun ca nu toate clientele lv sunt functionare cu pretentii de fashioniste sau cum le numeai tu. Alternative exista, cum spuneai, eu nu sunt mare fana lv, am alte preferinte, dar nu-mi plac generalizarile.


mai, pe mine nu ma preocupa pe ce dai tu banii, serios. daca nu reactionai aici, habar n-aveam ca-i dai pe vuittoane. glumesc, relax.

pe-asta cu femeile care cumpara vuittoane pentru ca deja apartin unei elite si-si permit, n-o inteleg, undeva e o eroare de logica. dar poti sa-mi explici detaliat, daca tii neaparat.

cat despre faptul ca nu toate clientele LV sunt functionare in cautare de validare, sunt de acord, dar eu vorbeam dpv statistic, in functie de ce-am vazut in jur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Nici mie nu-mi plac vuitoanele, cred ca mai mult din cauza ca le afiseaza (originale sau nu) prea multa lume de toate categoriile si eu sunt cam elitista. Recunosc, nu ma mandresc, nici jena nu mi-e...

Insa cred ca discutia a deviat puternic. A fi o femeie ingrijita nu are nimic de-a face cu LV... Chiar nimic....

A fi imbracata si accesorizata potrivit insa, da, are de-a face!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

"Ingrijita" inseamna curata si cocheta, placuta la privit. Cu sau fara tocuri, vuitoane si alte cele...
Opusul ar fi "neglijenta" - cu parul vilvoi, fatza obosita, pielea uscata (calcaie crapate anyone?? ), haine prost asortate sau ponosite (nu conteaza ca esti in trening sau rochie eleganta, important e sa arate bine pe tine!)

Cel mai important ingredient este "self confidence"! Pe principiul "I'm sexy and I know it!" indiferent ca esti intr-o garderoba sport sau una super eleganta, aerul de confidentza face tot.

E greu sa fii femeie in zilele noastre! Barbatii astia ar trebui sa ne dea mai mult credit si sa priceapa cit avem de muncit ca sa aratam intr-un fel (pe linga muncile zilnice si silnice): manechiuri, pedichuri, vopsit, coafat, cremu*it, asortat, epilat (cu ceara! ) , machiat, decorat (bijoux), exersat, tratat (facials, etc), operatii estetice ca deh, a aparut un rid pe frunte ori s-au prabusit balcoanele dupa nastere, etici, etici, etici...
Versus dush + barbierit si gata rutina zilei...
Si pe urma tot ei se mira: "Da' de ce esti stresata, draga?"
Nevermind. Sint fotomodel de la natura.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Ei, majoritatea vede dincolo de asta...

Eu dupa ce stau doua ore sa ma bibilesc, parfumez, imbrac etc primesc un "pentru asta am asteptat atat? Iti sta mult mai bine naturala" (sper ca nu se refera la par pe picioare totusi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

sigur...numai ca de la o virsta incolo, teoria asta nu mai e valabila

ideea e ca nu pentru barbati se gatesc femeile, ci pentru ele insele.
si pentru celelalte femei

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Bravo, Allure, ai sintetizat foarte bine, si m-ai binedispus total !

Cat despre "self confidence", easier said than done, dupa ce toata industria frumusetii si toata presiunea asta enorma care se pune pe femei ne conving ca totusi, avem o gramada de defecte care trebuie remediate (riduri, pete, par nedorit, gene prea scurte, buze prea subtiri, dinti nu extrem de albi, picioare nu suficient de lungi si tonifiate, fundul nu prea bombat, muschii insuficient conturati, abdomenul nu 100% plat and I could go on forever...). Si asta doar vorbind despre fizic.

Si apoi, vorba ta, se mira toti cum de suntem asa stresate?! Pai deh, ce stres avem, decat sa fim perfecte?! Ingrijite mereu, mame dedicate, profesioniste impecabile etc. etc. etc. E atat de simplu sa fii multilateral dezvoltat si perfect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Salcia, nu ceda presiunilor ...daca te lasi influentat de media, nimeni niciodata nu va fi satisfacut pentru ca toti avem defecte si neajunsuri fizice. Chiar si fatucile de la reviste...

Ideea e sa fii "the best version of yourself". Original.
Majoritatea problemelor se rezolva cu putin efort si care nu se pot rezolva, se ascund
(botox, creme, rimel, fond de ten meserias, acid hialuronic daca trebe , sport pentru tonifiat picioarele (si muschii), ca de lungit le lungim cu tocuri, fundul se bombeaza si el cu sport, abdomenul se aplatizeaza cu dieta, samd. Am uitat ceva?



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure

Am uitat ceva?


Calmul, siguranta de sine, zambetul sincer, dragul din privire, implicarea, cultura etc
Dar deja o dam in diverse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

eu vorbeam de neajunsurile enumerate de Salcia...
ce spui tu am bagat la capitolul "Self confidence" mai inainte..
toate sint ingrediente necesare unei prezentze de succes

degeaba esti pusa-n batz daca nu emani sigurantza de sine si voie buna/ energie pozitiva!

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

ah, cat de bine spus este referitor la spusele barbatilor din ziua de azi "dar de ce esti asa de stresata, draga?" fara sa arate niciun pic de campasiune ptr munca noastra care o depaseste pe a lor! ma uimeste in ce situatie am ajuns noi din dorinta de a fi egale cu ei, ne-am incarcat cu prea multe! facem mult mai multe decat ei. scuze, stiu ca nu vorbesc despre subiect, dar nu m-am putut abtine. trebuie sa facem o "revolutie" ptr a trezi constiinta barbatilor!

Mergi la inceput