Ce inseamna o femeie ingrijita?(2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina
daca tu crezi ca ma cunosti ca sa ma poti cataloga cumva e dreptul tau la fel cum dreptul tau e sa ma judeci pe baza ideilor tale as zice eu preconcepute.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

nu va mai jigniti, va rog.
totul seamana cu o discutie care incepe ca un 5o clock tea si se termina cu cucoanele aruncandu-si in cap ceainice si pocnindu-se cu tava de fursecuri.
e clar ca avem opinii diferite despre ce inseamna sa fii ingrijita si e clar ca aceste opinii pot COEXISTA.

edit: tastatura :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

feminitatea chiar nu tine de haine. sunt femei tip top care raman complet anoste si unele in panza de sac care emana feminitate prin toti porii.

si mai cred ca confunzi ingrijit cu un anumit gen de estetica.

cunosc doamne(austriece dar nu numai) care la opera se imbraca WOW, de un rafinament rar, iar in alte imprejurari sunt super functionale-androgine, si tot wow arata





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Aici iti dau dreptate. Daca o femeie e frumoasa de la natura, par frumos, ochi frumosi, corp, etc. poate sa-si puna si cea mai urata chestie pe ele ca tot frumoase raman.

Dar cele care n-au fost inzestrate de natura ar putea macar sa-si imbunatateasca sa zicem imaginea cu ceva dragut, o tunsoare mai chic, ma rog, o chestie acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Si eu am dat banii pe niste genti si ceasuri chiar scumpe, dar nu pentru ca asa era moda ci pentru ca mi-au placut. Le am pe unele de ani de zile (deci nici foarte la moda si in trend nu sunt, dar ma imbrac clasic, deci nu are ce sa mi se reproseze). Acum, nici eu nu suport fakeurile alea purtate doar asa de fite, gen Cancan tv, dar nu inseamna automat ca daca o doamna are Louboutins, e si fitoasa. Noi vorbim acum de cateva acolo, ca banuiesc ca nu e nimeni pe aici undercover si o cheama Beyonce sa zicem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lo_li_Ta


Inainte sa spui ca n-au vanzare, arunca un ochi la magazinele de pe Croisette sau av. Montaigne, sa vezi cum sta lumea la coada afara din magazin si cum au pus hostess la intrare, cu walkie-talkie , care te dirijeaza in functie de ce vrei sa cumperi. Eu n-am vazut niciodata un magazin LV gol.



draga mea, sigur ca au vanzare, dar ea se datoreaza marketingului genial de care pomeneam mai devreme. si tu recunosti ca o hostess pe role cu walkie-talkie (oh, so cool!), te face sa stai la coada ore intregi, ca sa dai un salariu pe o geanta urata, produsa in masa. (catalogarea estetica e opinia mea, restul e fact of life). culmea, ca tine mai sunt milioane de femei. nu-mi spune, te rog, ca milioanele astea de doamne cumpara vuittoane pentru ca "sunt frumoase", si ca daca n-ar fi frumoase, nu s-ar vinde. lumea cumpara gentile astea pentru a-si da iluzia ca apartine unei elite, oricare ar fi ea - that's all about marketing, folks!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Eu, personal, gasesc gentile LV urate cu spume.

Insa acord si posibilitatea ca simtul meu estetic sa nu fie suficient de complex incat sa perceapa anumite forme ale frumosului. CUm ar fi LV, Crocs cu fusta, Uggs boots, pantalonii skinny DAR cu turul mare si lista ar putea continua.

Referitor la strategii marketing, o carte excelenta, uimitoare pentru secolul in care a fost scrisa, e La Paradisul Femeilor, de Emile Zola.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Off topic:

Ina, a fost ani buni de zile una dintre cartile mele preferate, asa cum Zola e unul dintre autorii mei preferati... Absolut geniala Denise!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dacris77

intr-o carte despre stil vorbeste despre faptul ca majoritatea femeilor isi petrec o mare parte din timp la locul de munca iar ele isi cumpara majoritatea hainelor ptr oras sau dau o groaza de bani ptr rochii de petrecere (nunti, botezuri, etc) in loc sa fie invers. asta m-a pus pe ganduri. inclusiv ptr faptul ca petrecem mult timp dormind trebuie sa investim in pijamale de calitate. in oras stam putin timp, desi sa investim mai putin ptr haine de oras. hotarator lucru ptr mine, mi-am cumparat multe haine potrivite ptr servici, pijamale, camasute de noapte, colanti, haine usoare si de calitate ptr purtat prin casa. ptr botezuri de exemplu, o fustita neagra cu camasi de matase, bijuterii scumptuoase, si atat, nu cheltui prea mult. sa fiu mai explicita, din 24 de ore unde petreci timpul? ex- 1/3 dormi (1/3 din hainele tale sa fie ptr dormit) 1/3 muncesti (din hainele tale sa fie ptr servici) si 1/3 acasa (din hainele tale sa fie ptr acasa). oricum, fiecare lucrusor vorbeste inconstient despre tine!un tricou uzat purtat prin piata: sunt"veche",nu-mi permit sa cumpar un tricou bun, nu am chef sa fiu aranjata, lasa-ma in pace, nu am chef nici sa vorbesc cu tine.


Nu am citit cartea aceea dar in ultimii ani si eu am realizat ca nu mai prea am chef sa investesc in lucruri pe care le port 1-2 ori pe an... si cumpar in general haine (rochii in cazul meu) pentru mers la serviciu. (bine, rochiile astea simple, clasice, le pot purta fara teama de a fi underdressed, in Olanda cel putin, si la un restaurant, la o petrecere sau la o nunta chiar (aici tin cont daca e sau nu dresscode la nunta respectiva), o fac adaugand o bijuterie mai deosebita sau alti pantofi, aici lumea nu e foarte pretentioasa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

ideea asta am gasit-o in cartea "coloreaza-ti increderea in tine" ed. hause of guides. mai sunt si alte carti reusite: "cum sa fii sexy" de bradley bayou ed. proeditura /"in armonie cu tine insati" de carol spenser ed. aquila'93.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

Citat:
citat din mesajul lui Lo_li_Ta


Inainte sa spui ca n-au vanzare, arunca un ochi la magazinele de pe Croisette sau av. Montaigne, sa vezi cum sta lumea la coada afara din magazin si cum au pus hostess la intrare, cu walkie-talkie , care te dirijeaza in functie de ce vrei sa cumperi. Eu n-am vazut niciodata un magazin LV gol.



draga mea, sigur ca au vanzare, dar ea se datoreaza marketingului genial de care pomeneam mai devreme. si tu recunosti ca o hostess pe role cu walkie-talkie (oh, so cool!), te face sa stai la coada ore intregi, ca sa dai un salariu pe o geanta urata, produsa in masa. (catalogarea estetica e opinia mea, restul e fact of life). culmea, ca tine mai sunt milioane de femei. nu-mi spune, te rog, ca milioanele astea de doamne cumpara vuittoane pentru ca "sunt frumoase", si ca daca n-ar fi frumoase, nu s-ar vinde. lumea cumpara gentile astea pentru a-si da iluzia ca apartine unei elite, oricare ar fi ea - that's all about marketing, folks!


Nu hostessa ma "pune" sa stau la coada (nu stiu de unde stii ca as fi stat la vreuna) si nu stii ce salariu am ca sa spui ca mi-l dau pe o geanta. Daca tot te preocupa, iti spun ca nu fac sacrificii financiare pt genti si haine.
Poate unele femei isi cumpara astfel de genti pt ca apartin unei "elite" si nu sparg pusculita ca sa le aiba, ci si le permit cu aceeasi usurinta cu care-si permite altcineva una de 500 ron. Eu incercam sa-ti spun ca nu toate clientele lv sunt functionare cu pretentii de fashioniste sau cum le numeai tu. Alternative exista, cum spuneai, eu nu sunt mare fana lv, am alte preferinte, dar nu-mi plac generalizarile.

Mergi la inceput