Ce inseamna o femeie ingrijita?(2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Sabinel, si tu, maica, tot pacate din astea faci ?
Nu scoti tu banu' pe pantofi cu toc si pe vuiton (tot cu toc) ? Iti dai banii pe aparate ?
Rau !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

intr-o carte despre stil vorbeste despre faptul ca majoritatea femeilor isi petrec o mare parte din timp la locul de munca iar ele isi cumpara majoritatea hainelor ptr oras sau dau o groaza de bani ptr rochii de petrecere (nunti, botezuri, etc) in loc sa fie invers. asta m-a pus pe ganduri. inclusiv ptr faptul ca petrecem mult timp dormind trebuie sa investim in pijamale de calitate. in oras stam putin timp, desi sa investim mai putin ptr haine de oras. hotarator lucru ptr mine, mi-am cumparat multe haine potrivite ptr servici, pijamale, camasute de noapte, colanti, haine usoare si de calitate ptr purtat prin casa. ptr botezuri de exemplu, o fustita neagra cu camasi de matase, bijuterii scumptuoase, si atat, nu cheltui prea mult. sa fiu mai explicita, din 24 de ore unde petreci timpul? ex- 1/3 dormi (1/3 din hainele tale sa fie ptr dormit) 1/3 muncesti (din hainele tale sa fie ptr servici) si 1/3 acasa (din hainele tale sa fie ptr acasa). oricum, fiecare lucrusor vorbeste inconstient despre tine!un tricou uzat purtat prin piata: sunt"veche",nu-mi permit sa cumpar un tricou bun, nu am chef sa fiu aranjata, lasa-ma in pace, nu am chef nici sa vorbesc cu tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

mie imi plac sandalele Teva la nebunie , am si eu o pereche si sunt asa cum zice Sabina extrem de confortabile si de usor de purtat. Pe munte nu ma duc dar cum sunt la mare mai mereu le port cu incredere si devotament (daca nu port havaianas o alta mare descoperire a mea recenta). doar ca mie mi se pare niste sandale sport si nu le-as asocia o geanta, cel mult cu geanta de plaja. Dar daca ma duc sa bat mingea cu copiii pe strada sunt incaltarile ideale.

In Ro 3/4 din populatie ar fi oripilata de purtatul slapilor cu genti de lux, uite ca un Luanda anului de gratie 2012 slapii sunt cei mai de baza pantofi. Cred ca orice femeie poarta o pereche de slapi in geanta in general pentru ca strazile asfaltate sunt doar pe la centru si oricum sunt pline de gauri, paman, nisip si mizerie. Asa ca daca ai treaba sa te plimbi cat de cat pe jos costumul si geanta nu le strici dar pantofii sigur ii faci praf asa ca o pereche de slapi asortati merg la fix.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Sunt de acord.
Un ciocan e un ciocan.
Un ciocan cu floricele si strassuri e un ciocan de prost gust.


super zis! ina, o sa te citez, cand o sa am ocazia! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lo_li_Ta
Nu prea inteleg de ce gentile Vuitton sunt mereu pomenite aproape peiorativ, in asociere cu "pitziponceala". Louis Vuitton e un brand cu o imagine impecabila,(Angelina Jolie cand a facut pozele a folosit propriile ei genti) cu niste campanii fabuloase si purtat, in varianta monogramata sau nu, de cele mai rafinate femei din lume. Si da, poti sa mergi la piata si cu o geanta Vuitton si sa platesti din portofelul Vuitton, daca pe acela il ai, ca doar nu-l tii pt ocazii speciale. Exista genti Vuitton, Chanel, Dolce&Gabana cu care poti sa mergi sa cumperi castraveti, poti sa mergi la plaja sau la plimbare. Pt ca-s modele pt toate situatiile. Daca voi ati vazut doar fake-urile pitipoancelor , e problema voastra, dar acestea se adreseaza in general femeilor care prefera hainele de designer si n-o sa-si ia o geanta Zara doar ca sa mearga sa cumpere cirese. De fapt, anumite modele nici macar nu sunt un lux si sunt foarte populare in Occidentul ala pe care-l tot dati exemplu.



Lolita, daca-mi permiti un raspuns: gentile Vuitton, au ajuns, printr-un marketing genial, bunuri de lux vandute la preturi exorbitante si complet nereprezentative pentru ceea ce ofera (calitate si valoare estetica), produse in masa, in China! Actualmente, Vuittoane de masa veritabile nu-si mai cumpara decat functionarele frustrate, cu aspiratii de fashionistas. Fabrica din Paris nu produce decat o gama mica-mica de produse de super-mega-extra lux, la super-mega -extra preturi, pentru snobii planetei. micile fashionistas, cumpara marfa din china si se simt superioare pitzipoancelor, care poarta aceleasi plastice, numai ca fara monograma LV "originala", pe fermoar! Fetele cred ca investesc in imagine, numa' ca imaginea e cam expirata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

draga portocalia cu scuzele de rigoare dar jignesti de aiurea. daca nu iti place, nu iti permiti sau nu ai chef sa dai banii pe genti ca nu ti se pare important frumos ar fi sa te abtii sa ii comentezi pe altii in necunostinta de cauza. Mie imi place LV si intrucat imi permiteam mi-am si cumparat. Asta nu cred ca te ajuta pe tine sa vezi cat de snoaba sunt sau cat de frustrata ma poti gasi in jobul meu de functionara. Pentru mine e doar o geanta care mi-a placut si pe care mi-am cumparat-o. Ce reprezinta pentru tine e problema ta dar e absolut deranjant sa citesti catalogarile astea in masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

marina, scuze, asta-i parerea mea. si gentile alea, sunt chiar produse in china (crede-ma, sunt oarecum business, stiu ce vorbesc). merita sa dai minim 500 de euro pe o chestie de plastic cu un pic de piele la curea si fermoar cheap cu monograma LV? si pe care o mai poarta jde' milioane de femei, la fel de rafinate?

un om de gust (cu adevarat de gust) si care stie ce se mai intampla in zona modei si designului, n-ar da, zic eu. ai alternative mult mai interesante pe piata si cine stie, cunoaste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

ce pot sa zic, imi lipseste gustul adevarat, mi-a placut, am luat-o si cum ma doare in cot de ce poarta altii o port cand mi se pare mie de cuviinta. si o port si cu slapi cand am chef pt ca pentru ca e doar o geanta.
daca tu crezi ca ma cunosti ca sa ma poti cataloga cumva e dreptul tau la fel cum dreptul tau e sa ma judeci pe baza ideilor tale as zice eu preconcepute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Ei, daca vorbiti de genti ma bag iar in seama, eu, aceea cu blugi si ie si cu Camper twins in picioare.

Eu am o singura geanta.
M-ar incurca sa am mai multe, mi se pare tare incomod sa le tot schimb...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Portocalia, bati campii rau de tot. In primul rand LV inseamna mult mai mult decat monograma clasica. In al doilea rand da un search sa vezi cate femei care si-ar permite orice le poarta, si haine la Oscar, si gentile peste tot de la aeroport la plaja, deci nu mai eticheta tu pe toata lumea. Ia zi, o geanta clasica, neagra, pe care n-o vezi decat cu lupa ca-i Vuitton, ce functionara si-o cumpara?
Asta cu fake-urile e aiurea. Se falsifica deoarece sunt f dorite. Ca si Uggs, ca si Fendi baguette acum 10-15 ani (a propos, s-a relansat anul asta ).
Calitatea este f buna, rezista la tavalit muuuuuult mai bine decat Chanel-urile, de ex.
Inainte sa spui ca n-au vanzare, arunca un ochi la magazinele de pe Croisette sau av. Montaigne, sa vezi cum sta lumea la coada afara din magazin si cum au pus hostess la intrare, cu walkie-talkie , care te dirijeaza in functie de ce vrei sa cumperi. Eu n-am vazut niciodata un magazin LV gol.
Repet, depasiti ideea monogramatelor de plastic pe carr le vedeti voi in metrou!
Da, unele sunt urate. Eu de ex nu le suport pe acelea in tabla de sah beige cu gri si in general nu ma omor dupa logo-uri la vedere. Dar exista si alte modele.

Mergi la inceput