Ce inseamna o femeie ingrijita?(2)

Ce inseamna o femeie ingrijita?(2) | Autor: ina.click

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



eu admir tocurile dar de la distanta, merg incet pe ele si ma dor picioarele la maxim 20 minute.

vara la birou (noi oricum nu avem tinuta obligatorie) prefer maxi dress + sandale sau ...sincer nu stiu cum le zice, ma rog, talpici din astea cu 2 barete si ceva margelute.
Genul asta. Ce-s astea, sandale, slapi? Anyways, din astea port.
http://media.3suisses.fr/portail3s_img/3S/FRA/produits/vis_prin_bb/5/3/3/0/53301_0.jpg

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

eu admir tocurile dar de la distanta, merg incet pe ele si ma dor picioarele la maxim 20 minute.

vara la birou (noi oricum nu avem tinuta obligatorie) prefer maxi dress + sandale sau ...sincer nu stiu cum le zice, ma rog, talpici din astea cu 2 barete si ceva margelute.
Genul asta. Ce-s astea, sandale, slapi? Anyways, din astea port.
http://media.3suisses.fr/portail3s_img/3S/FRA/produits/vis_prin_bb/5/3/3/0/53301_0.jpg





Da foarte bun exemplul, d-astea, dar nu gasisem poza, acum am gasit chiar linkul la ale mele:

http://www.omoda.nl/grijze-supertrash-sandalen-ss12m043/SO4_SE1_C40_A28566/

Si le asortez la rochite super-simple, am alba, neagra si roz-pudra, cu manecuta super mica si dreapta, gen forma A, caut link,acum. Sau o fustita dreapta gri si o camasuta cu manecuta scurta din material flu-flu, de vara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

De principiu sandalele nu sunt office style. Eunu am nimic impotriva, dar VA ROG, fara ciorapi in sandale!

Incearca niste sling-backs, mi se par mai ok pentru office.

PS: ce e ala pantof-sanda?


nu e cazul meu, ca eu stau si in pijamale la birou, daca am chef, chiar daca conform standardelor nu sunt o femeie ingrijita ca nu imi pun haine calcate la dunga si tocuri inalte cand stau in casa dar ce te faci daca ai biroul intr-o cladire unde vara sunt 35 de grade in interior si nu e AC? E mai ok sa suferi efectiv, cu picioarele infierbantate si umflate si pline de transpiratie in pantofi 'ca sa fie ok pt office' sau sa ai sandale cu un pic de aerisire la deshte?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



ideea nu e cum vrei, dar uite, in cazul meu e interzis prin codul de vestimentatie sa fie liber la degete. pot sa iau foc nu am voie sa fie pantof deschis la degete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

ideea nu e cum vrei, dar uite, in cazul meu e interzis prin codul de vestimentatie sa fie liber la degete. pot sa iau foc nu am voie sa fie pantof deschis la degete


Aha ... dar e una din chestiile pe care nu le inteleg si la care nu cred ca m-as putea adapta.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

ideea nu e cum vrei, dar uite, in cazul meu e interzis prin codul de vestimentatie sa fie liber la degete. pot sa iau foc nu am voie sa fie pantof deschis la degete


Inteleg, dar e una din chestiile pe care nu le inteleg si la care nu cred ca m-as putea adapta.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



atunci ai noroc sa nu ai astfel de probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

unde e dress code strict sunt in genere si climatizoare in functiune.

imi place cum aparati drepturile femeilor la aerisire, dar domnii colegi cum ar aparea in sandale deschise?

altfel, imi plac foarte tare sandalele propuse, mai ales pentru timpul liber .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Si eu cred ca cel mai bine s-ar potrivi pt o tinuta de vara de birou (fara degete la vedere) o pereche de slingbacks (pantofi inchisi in fata, cu bareta la spate).

Eu am o pereche pe negru, una nude si una un fel de roz prafuit si ii asortez la de toate. Fara dresuri, evident!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

pot sa iau foc nu am voie sa fie pantof deschis la degete


Aha ... dar e una din chestiile pe care nu le inteleg si la care nu cred ca m-as putea adapta.



Eu am vazut odata o explicatie, ca se evita sandalele, din cauza ca sunt...mult prea sexy si mintea barbatilor o ia razna.

Pe de alta parte, sunt locuri unde chiar este nu este indicat sa le porti, pentru protectia proprie. De ex, e neplacut sa vezi o coafeza cu parul clientilor pe picioare, in plus, o infectie poate aparea foarte usor; in comert, unde poate oricand sa iti cada ceva greu pe degete si atunci...auch!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

O fi de la miros?
adica s-o fi presupunand ca ne miros tuturor picioarele si sa ni le tinem ermetizate in pantofi inchisi?

dar logic e invers, daca lasi piciorul sa respire reduci sansele transpiratiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

eu cred ca dress-code-ul cu restrictiile lui - si trebuie sa recunoasteti ca pe partea feminina sunt cele mai multe - vin din ideea de a egaliza cumva tinuta feminina cu cea masculina.
reiau: vi-i imaginati pe domnii colegi venind cu piciorul gol in sandale, cu pantaloni scurti si maieu intr-o sedinta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

sunt 2 motive
- nu toata lumea are pedi facuta si poate arata rau
- nu exista tinuta office fara ciorapi, si evident nu merge sa porti sandale cu ciorapi

la barbati nu e voie cu maneca scurta si nici cu sosete scurte

oricum, daca asta ar fi singura restrictie ar fi ok. la mine scrie ce culori pot purta, care vara care iarna, cat de lung sa fie totul, cum trebuie prins parul, cum sa nu ai bijuterii...tot

uneori mi-as dori sa am o meserie unde se poarta uniforme sau halate, ar fi mai simplu dimineata

Mergi la inceput