Ce inseamna o femeie ingrijita?(2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

sunt 2 motive
- nu toata lumea are pedi facuta si poate arata rau
- nu exista tinuta office fara ciorapi, si evident nu merge sa porti sandale cu ciorapi

la barbati nu e voie cu maneca scurta si nici cu sosete scurte

oricum, daca asta ar fi singura restrictie ar fi ok. la mine scrie ce culori pot purta, care vara care iarna, cat de lung sa fie totul, cum trebuie prins parul, cum sa nu ai bijuterii...tot

uneori mi-as dori sa am o meserie unde se poarta uniforme sau halate, ar fi mai simplu dimineata


Si motivatia care e? Va creste productivitatea, vin mai multi clienti? Aveti profit mai mare daca aveti camasa bleo in loc de verde-brotac?




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

sunt 2 motive
- nu toata lumea are pedi facuta si poate arata rau
- nu exista tinuta office fara ciorapi, si evident nu merge sa porti sandale cu ciorapi

la barbati nu e voie cu maneca scurta si nici cu sosete scurte

oricum, daca asta ar fi singura restrictie ar fi ok. la mine scrie ce culori pot purta, care vara care iarna, cat de lung sa fie totul, cum trebuie prins parul, cum sa nu ai bijuterii...tot

uneori mi-as dori sa am o meserie unde se poarta uniforme sau halate, ar fi mai simplu dimineata


Si motivatia care e? Va creste productivitatea, vin mai multi clienti? Aveti profit mai mare daca aveti camasa bleo in loc de verde-brotac?




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



e vorba de imagine, si cand intri intr-un birou sa nu fie pestrit, da impresia de ordine, de balance cred

sau de pompe funebre

si te ajuta sa te deprimi dimineata cand deschizi dulapul si vezi doar alb-negru-gri

adica eu nu zic nici ca e placut, nici ca e bine sau rau. doar ca asa este situatia. poate sunt aceleasi motive pt care nu ai voie flori la birou (gen ghiveci) sau poze sau lucruri personale pe birou. un fel de uniformizare care probabil duce la identificarea cu compania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

sdcristian , banui ca si ai destule motive de satisfactie



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

sdcristian , banui ca si ai destule motive de satisfactie



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me


pai... nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Sdcristian faza asta cu femeia ingrijita ia cel mai mult timp si e cel mai complicat lucru dupa parerea mea ....dar si cel mai important pana la urma. Ca poti fi super intelectuala si "de treaba" pana in panzele albe tot trebuie sa accentuezi pe "femeia ingrijita". Si e si frumos si ai alt tonus de viata eu am fost ma putin ingrijita vreo 3 ani cu bb mic si papuci cu talpa plata si impins de carucior si parul prins si zau daca nu simt ca am reinviat si intinerit zece ani de cand am scapat de astea si am timp de mine si nu mai am impresia aia tembela ca esti invizibil pe strada daca stii de ce vb .
Deci ce inseamna femeie ingrijita ( in optiunea mea) :
1. O femeie cu parul aranjat mereu si lucind de sanatate , ideal este mers al coafor o data pe saptamana daca nu permite timpul sau bugetul cumparat acasa perie de intins parul , ondulator, ulei de par, sampoane si masti de par de calitate( eu alternez ambele variante).
2. O femeie cu tenul curat, ingrijit si machiata discret dar machiata, dupa 30 de ani e regula de aur pot sa iti arat site cu actrite celebre cu machiaj si fara machiaj ca sa vezi diferenta :). Eu am niste pete discrete de la sarcina pe care le camulflez cu pomezi, alfii si seruri :) deci deci aloc zilnic 5-7 minute pt ingrjire.
3. Facul peeling o data pe saptamana, eu am un aparat cu o crema de microcristale de aluminiu, si o perie de brosaj rotativa pentru curatate cu sapun de fata : fac minuni . Sa nu vb de demachiat, tonic si crema de noapte de cea mai buna calitate.
4. Mancat sanatos si rational si facut de sport cat de mult se poate , mi-e greu tare ca-s nesportiva de fire si as zacea pe un fotoliu lihnita de foame mai bine dar NU ca sa nu fie celulita si corp flasc trebuie sport. Fac zumba zilnic acsa pe wii , acum sunt in cura intensiva de Jilian Michaels pe care o urasc si iubesc in acelasi timp, fac 20 min zilnic desi simt ca mor dar merg la mare si voi defila in costum de baie si de cate ori imi pun mana pe fund imi zic ca merita efortul si sotul meu imi confirma asta.
5. Ajungi in linia si marimea vestimentara in care te simti bine, poate fi 38 cum poate fi 46 depinde de fiecare ce vrea si poate poti fi ingrijit la orice greutate. Eu am suferit ca un caine pana am ajuns la 38 pentru ca nu ma suportam grasuna si tanjind dupa pozele din tinerete.
6. Nu trebuie sa ai tone de haine ( daca nu permite bugetul) dar trebuie sa ai haine de calitate si sa inveti cum poti profita la maxim de o imagine, site-uri specializate care iti arata in cate feluri se poate innoda o esarfa, ce rol magic are o centura potrivita, cum poti combina trei fuste si trei camasi n 15 feluri ...etc . Eram eleganta si in faculta cand nu aveam bani de haine pentru ca rulam si schimbam la infinit putinele pe care le aveam.
7. O femei ingrijita poarte fuste jumatate din timp , poarta tocuri cat de es se poate, chiar daca sunt mici, chiar daca sunt papuci compensati cu toc plat si inalt , o inaltare subtiaza piciorul, alungeste silueta, are ceva magic nu degeaba e rezervata femeilor.
8. Trebuie sa ai neaparat : o fusta neagra mini/ pana la genunchi cum te simti bine, o rochie neagra casual, niste blugi care vin beton, o pereche de pantaloni negri care iti vin trasnet , un sacou alb, o esarfa si o geanta rosie, pantofi cat mai sic si mai adecvati, cateva camasi frumoase si niste pulovere colorate si cambrate pe talie.Un pardesiu negru si pana la genunchi face furori... Cu astea o femeie poate fi sic si ingrijita in rest sunt binevenite fuste , rochii , bluze, tricouri, posete si pantofi ...fara numar cat iti da punga si norocul in viata .
9. Epilare neaparat cat de mult se paoate si cat de des trebuie, eu ma epilez cu aparat de epilat, picioare integral, maini, inghinal . Epilarea inghinala e iar o poveste de dorinte eu sunt epilata total ...total ( dar cu aparat doar inghinal profund ca nu sunt masochista in rest mai alternez ceara cu creme si cu aparat de ras cand o sa am banii ma epilez definitiv peste tot mai putin pe cap si scpa de o grija.
As putea sa continui pana la 100 dar ma opresc aici Pot sa iti spun ca merita, nu pentru ce zic ceilalti ci pentru ce simti tu ... te simti altfel ingrijita si frumos imbracata si aranjata , esti sigura de tine, radiezi o lumina aparte. Eu ma lupt sa am asta pentru ca asa a simt bine, imi place sa vad privirea admirativa a sotului meu, sa il aud pe piticul meu cum imi spune : esti frumoasa mami si da am 35 de ani dar ma simt mai bine decat la 25, conduc o masina frumoasa, am talia pe care o vreau si am hainele care le vreau. Si asta nu te scuteste de probleme, de nefericire sau de dezamagiri dar si in cazul lor te simti mai bine ingrijita decat neigrijita, supraponderala .... si da , stiu de ce vorbesc si de data asta
spor in toate si sa ajungi si tu si toate cele care citesc femeia pe care o viseaza sa fie, va doresc din inima asta.


PS Daca am lasat impresia ca numai stau si ma bibilesc si fac shopping toata ziua e complet fals, merg zilnic cu masina 30 km duc copil si aduc de la scoala, fac cumparaturi, fac scoala de cuisine si muncesc de imi sar capacele nici nu vreau sa imi imaginez ce ingrijita as fi cu bani si fara astea pe cap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

O fi de la miros?
adica s-o fi presupunand ca ne miros tuturor picioarele si sa ni le tinem ermetizate in pantofi inchisi?

dar logic e invers, daca lasi piciorul sa respire reduci sansele transpiratiei.


nu e, e pentru a diminua sansele proceselor pentru hartuire sexuala, cica barbatii sunt atrasi de anume femei doar pentru ca isi dezvaluia anumite parti ale corpului: brate, "decolteuri", "picere"...le infasuram in carpe alb+negru si incaltam cu senile si gata obtinem 0 acuzatii de hartuire sexuala la birou... putem dovedi ca femeia nu a fost sexi la birou nici macar 5 minute si prin urmare acuzatia este nefondata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Stiu ca pozele fara machiaj sunt chiar rautacioase dar nu m-am putut abtine sa nu va arat cum arata chiar si cele mai frumoase femei din lume neigrijite, ca sa vedeti ca totul e de fapt ... munca, ingrijire, machiaj ... http://gregorymoine.com/les-stars-avant-apres-le-maquillage-before-after-makeup/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Jolie si Alba sunt frumoaseeeeeee..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

silvia, ai pus punctul pe i! mi-a placut! intr-adevar, conteaza f mult sa te ingrijesti. la fel si eu, consider ca este f imp sa ai grija de tine, in felul acesta ai moralul ridicat, o alta pofta de viata. conider ca baza este sa te speli, sa ai lucrurile calcate, sa mirosi frumos, hainele sa le accesorizezi cu bun simt. mai mult decat atat este de domeniul stilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui silvi_2005

Stiu ca pozele fara machiaj sunt chiar rautacioase dar nu m-am putut abtine sa nu va arat cum arata chiar si cele mai frumoase femei din lume neigrijite, ca sa vedeti ca totul e de fapt ... munca, ingrijire, machiaj ... http://gregorymoine.com/les-stars-avant-apres-le-maquillage-before-after-makeup/

BUCATARIA SYLVIEI
Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde



Si make up si putin photoshop.
Care e treaba cu zumba pe wii? Ai placa de-aia? Nici nu stiu cum se numeste, stiu ca pentru activitatile sportive iti mai trebuie un accesoriu separat pe care stai cu picioarele, tu cu asta lucrezi sau nu? Merita sa investesc in asa ceva? Mersi

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput