MONTIGNAC (174)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Ciuperci gratinate
800 gr. ciuperci proaspete 350 gr. branza telemea de vaca 3 oua 4 linguri faina de naut 1 dovlecel 1 ceapa medie ½ ardei gras rosu verdeata (patrunjel verde si marar)

Curatam intai ciupercile si le punem la fiert. Intre timp tocam legumele cubulete si le amestecam cu branza telemea. Adaugam ouale si amestecam bine, apoi punem verdeata tocata marunt. Cand ciupercile sunt fierte, le scurgem bine, le lasam sa se mai racoreasca, apoi le tocam si le adaugam peste restul ingredientelor. Pentru a obtine o compozitie mai legata, adaugam si 4 linguri de faina de naut. Se coace intr-o tava unsa cu ulei de masline aprox 45 min.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Hello

Mel, ai facut ciupercile gratinate? Pare tare mult de lucrat la ele :(. A mai slabit consortul?

Carmen, intr-o luna dai jos cele 2 kg daca esti stricta. Iti tinem pumnii

Brandu, fa aluatul de la minipizze. E usor de facut si destul de pufos, in stilul monti ovcorz

Eu sunt trezita de la 6 asa ca am tot gatit. Pt micul dejun am facut o budinca de dovlecel cu dovlecel ras, cascaval si mozzarela, albusuri spuma si galbenusuri, tarate de ovaz si o lingura de faina integrala. Am mai facut o supa de legume cu galuste de gris, somon la cuptor cu legume langa iar ca desert cea mai buna praji monti ever .

Am mai facut-o o data si a fost la fel de buna. Incercati si nu o sa va para rau. Blatul e asta http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/12752/Retete-Montignac-Tiramisu/ ( eu am pus 2 linguri de fructoza) si crema din 500 de gr de quark, o cutie de mascarpone si o cutiuta de frisca lichida batuta( la crema am mai pus 2 linguri de fructoza). Eu am copt blatul intr-o forma rotunda si mi-a iesit destul de gros asa ca l-am taiat in doua si mi-a iesit un tort. Peste fiecare strat de crema am pus fructe de padure scurse.

Pe saptamana viitoare voi face o mancare de mazare proaspata si spaghete cu ceva sos italian din Lidl.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Puisor, n-am facut inca ciupercile, le las pe maine. Nu voi pune dovlcel, in rest am sa respect reteta si va anunt ce a iesit
Am facut ciorbica de teci, mancarica de pipote si inimi, am mai completat stocul de lipii si mi-am facut sos de rosii cu busuioc, oregano, piper, foi de dafin, putina fructoza si ulei de masline ( pe post de Ketchup) . A iesit foarte bun.

Mai puneti linkul pt aluatul de minipizza , va rog. Vreau sa mi-l salvez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Asta e reteta http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/7728/MINI-PIZZA-RAPIDE/ . Doar ca in loc de faina alba pui amestec de faina integrala si tarate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Multumesc mult Puisor . Am salvat-o. Am salvat si reteta de Tiramisu

In seara asta mi-am facut pizza pe lipiile acelea montignac. Foarte bun !

Sotul a slabit pana acum 12 kg. In a 2-a luna montignac, a slabit cca 1 kg pe saptamana. Acum are 130,5 si sper ca la finalul saptamanii sa trecem pe 129 .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Hello!
Good morning!
Azi-dimineata aveam 64 de kg! Doaaaamne, multumesc ca ai miscat cantarul din loc, ca eram la un pas de depresie!

Ieri am mancat
la MD: niste ton cu rosie;
la P : o salata mare, o pulpita de pui si o lingura de orez cu legume si parmezan;
in rest, lubenita si am gustat un pic dintr-o parajitura Sacher pe care am facut-o de dragul incercarii.

Azi incep cu o chifla cu salata de masline. mai departe nu stiu, mai vedem.

Haideti cu raportul!
Va si



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Ninha felicitari pentru slabire, Mel G felicitari si sotului tau, waw ce frumos a slabit.

Eu tot STAGNARE. Probabil platesc pentru saptamana dinainte ca asta ce a trecut am fost ultra conforma.

Azi am mancat de dimineata - sunca cu branza, rosii si ardei
P - fasole verde cu usturoi
C - fructe as vrea

Am facut azi dimineata cardio de la P90x . Am si uitat de el, dar l-am redescoperit cu placere , e mai safe decat insanity.

Andanii unde esti????

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

io ce sa va spun..sunt ink pe ..da asa imi trebuie...pentru lipsa de ambitie si porceala cu ciocolata de o fac cand is stresata..ce imi doresc e sa apuc sa ma mut odata si sa incep sa fac ce mi-am propus..adik miscare zilnic la sala..cel putin 30-45 de minute pe zi timp de o luna...is curioasa cat dau...si daca dau jos ceva...ca am un feeling ca numai asa pot misca cantaru...de o luna de cand nu am mai facut sport m-am apucat si de mancat prostii...cred ca psihologic vb...nu-mi venea inainte sa mananc un kinder bueno..si sa vad ca pe bicicleta trebuia sa stau 40 de minute sa ard caloriile de la un kinder pe care il mancam in 3 minute

io azi:
Md: lapte cu ou si miere (ca tot nu mi-a trecut gatu asta si simt ca am ceva lipit pe el), wasa cu gem si unt
G: ceai cu lapte
P: legume fierte cu un sos de l-am facut ieri cu rosii, carne de vita si putina faina de naut sa-l ingros
G: mar
C: pepene



Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

BRINDUSIK am aparut tarziu pentru poftele tale, dar scriu reteta de blat de pizza pentru pofta urmatoare
- 125 ml apa calduta, drojdie uscata- o lingurita, o lingurita sare, o cana jumatate de faina integrala amestecata cu tarate de grau (acum pun mai mult la ochi) si o lingura ulei.

Eu tot ce e dulce, praji sau inghe, fac cu fructoza, ma intreba cineva pe aici.

PUISORUL inghetata iese cu ace daca pun fructe, daca fac de cacao nu se fac ace.
Tocmai ce am papat inghe cu zmeura .
Cred ca ma pun pe luat crom, ca mananc inghetata zilnic si nu e bine, ca smantanica aia e cam grasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

mel ai pm ca acu il vazui si io

mi-o adus chineozoica mea inghetata facuta de ea...adik suc de struguri si bucati intregi de fruct..fara zahar...buna rau

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput