Dieta Dukan(3)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Marina, m-ai facut sa rad. Uite ce scriam eu, in urma cu trei ani la un subiect cu baietzii mei de la Poznasii sunt in actiune, am dat copy paste de acolo:

In urma cu vreo doua seri ma uitam la niste programe de sport si imi vine ideea stralucita sa sar coarda. Ca abia respira aia din program si ma gandeam eu ca doar nu e asa greu. Cel putin pe vremea copilariei mele , nu era. Si ma apuc sa improvizez o coarda.
Petru:- Ce faci?
- O coarda, vreau sa sar coarda.
Petru, facand ochii cat cepele: - Pai, ce, tu stii sa sari coarda??? Nu esti cam batrana pentru asta?
Eu am 31 de ani si fi-miu deja ma vede baba.
Termin eu de confectionat coarda si ma pun pe treaba. Copii mei isi iau scaunelele si se asaza fix ca la spectacol si cand am inceput sa sar..s-au pus pe un ras...si radeau tinandu-se de burta. Nu stiu ce li s-o fi parut asa amuzant.
Dupa vreo 2 min eram leaorca. Ii zic sotzului ca nu imi aduceam aminte sa fie asa greu sa sari coarda. La care Petru se ridica, isi ia scaunelul (ca s-a incheiat spectacolul) si in drum spre dormitor, ff serios, mi-o tranteste:
- Lasa, mama, ca la varsta ta, totusi inca te misti bine!


Iar alaltaieri fiul meu cel mare si-a cumparat coarda si sare prin casa ca disperatul. Dar m-a informat ca am putea sari impreuna si ca pt mine a vazut o coarda mai smechera cu un soi de disppozitiv pe maner care iti numara sariturile si nu mai stiu ce. Si sa ii zic cica lui tati sa mi-o ia.
Era la un moment dat la Abdomen extraplat pus un film cu Suzana aia sau cum o cheama care sare coarda. Si pentru inspiratie
http://www.youtube.com/watch?v=WqX63Rrl8Xc&feature=related

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Eu am noroc ca eu am invatat-o pe fie-mea sa sara coarda, asa ca sunt privita in casa ca un expert in materie. Era pe vremea abdomenului plat cand conditia mea fizica era foarte buna si ma gandeam la semimaraton. Acum mai mult de 5 km alergat si 10 min coarda imi dau obstescul sfarsit. Ca sa vezi ce face lenea din om intr-un an.
Si berea:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Vai ce tari sunteti cu coarda! Am ras la povestile voastre. Cred ca trebuie sa imi cumpar si eu una.

La mine nimic nou sub soare. Sunt la -4.3 kg, si greutatea odioasa de care nu am reusit sa trec dupa ce am nascut a doua oara.
Incerc totusi sa ma tin de treaba, poate totusi se decide organismul sa-mi faca pe plac.

De azi din nou 4 zile PL.

N-am rezistat si mi-am cumparat niste batoane proteice sa-mi mai indulcesc viata din cand in cand, chiar daca nu e chiar ok in dieta asta. N-as inlocui chiar o masa cu ele, poate o gustare. Oare cat de des ar fi ok sa mananc? Ca eu as manca dupa fiecare masa.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Eu stagnez insa saptamana asta nu am tinut deloc PP ci doar Pl. Efectiv nu am putut..am ajuns ca as prefera sa mananc numai legume, sa nu mai vad iaurt, carne in veci.
Insa animata si cu dorul topicului abd extraplat am facut sport. Azi am sarit coarda cca 10 min, cu intreruperi, la concurs cu baiatul, am mers pe jos o ora si jumatate si am facut aproaape tot complexul ala corean sau japonez nu mai stiu cum ii zice. Ala cu o genuflexiune, o flotare, 2 genuflexiuni, 2flotari pana la 10 si apoi inapoi. Am facut pana la 7 in scadere dupa care nu am mai putut ca au inceput sa imi tremure picioarele.Au curs apele pe mine..ce bine a fost!!Abia astept sa vina vacanta copiilor!
O sa incerc sa mai tin Dukan..dar nu stiu cum sa mai fac sa manac numai proteine..oricum, dpmdv si cu PL aar tb sa slabesc, chiar daca incet. Ca paine, cartofi, orez, fainoase nu mananc nimic, dulciuri nici atat..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Eu am fost foarte cuminte si ieri si azi, dar nu m-am mai cantarit, ca mi se pare ca-s umflata... asa ca astept sa vina si sa treaca CM, apoi vedem.

Eunice, o sa slabesti si tinand numai PL, clar. Sa stii ca te inteleg, si eu incep sa ma resimt de la atata carne si am pofta de legume si fructe. In plus, m-am constipat. Ultima data cand s-a intamplat asta a fost cand am nascut . Acum am bagat un ceai de crusin, sper sa se rezolve...

De coarda nu comentz, ca la ce balcoane mari am eu nu pot sa prestez asa ceva :)) dar maine sper sa ajung la Pilates, ca saptamana asta n-am pupat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Deci ne luam de coarda da? Si eu sunt intr-un impas psihic. Peste vomit daca mai mananc si in rest nu-mi ramane mare lucru de mancat. Azi m-am delectat cu niste alune de padure crude, acum iar flamanzesc sa scot parleala desi am mancat dimineatza doar iaurt cu ovaz , la pranz ou cu iaurt cu legume si seara iar o salata de rosii fara ulei cu putina branza si cateva aliune. Ma indoiesc amarnic ca am mancat mai mult de 600-700 calorii ceea ce nu prea e ok. Pe cantar se vede dar nu mai pot sa vad peste in fatza ochilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Marina, si eu am facut aceasta greseala..de scarba.. nu am mai mancat nimic..de m-a luat cu ameteala..si gustul ala oribil in gura..mi s-a luat. Nu ma zic nimic ca nu vreu sa va demoralizez cu atitudinea mea..
Bafta la slabit tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Marina, e putina mancare intr-adevar.
Eunice .

Dukan zice ca daca nu se mai poate, treci la mentinere. Si restul de kg le puteti da jos prin alta metoda, important e sa pastrati scaderea obtinuta.

Eu m-am obisnuit cu regimul si nu mai am deloc pofte, cred ca as putea sa-l tin forever. Insa m-au speriat fenomenele digestive pe care le-am avut de ieri pana azi (mi-am suparat rau un hemoroid, varsaturi etc) asa ca cred ca o sa trec in ultima saptamana la 5PL cu 2 PP. Dupa aceea, orice ar fi, trec la mentinere.

Important e ca toate am slabit destul de bine, nu va fortati foarte tare. Doar nu depinde viata noastra de asta :D

PS - azi ziceam ca merg la Pilates... uitasem ca azi avem serbare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Io'st setata pe 52-53 ale mele fara doar si poate. Si eu zic pot sa adaptez putin la genul ca mananc doar ce zice in dukan, si mai trisez cu o aluna doua si poate ceva fructe. In rest nu am pus gura pe nici un aliment "rau" , in general alunele, semintele crude sunt recomandate de multi nutritionisti , si oricum nu depasesc caloriile asa ca tot se vede pe cantar.

Astazi 54.3 adica -3.7 kg de cand am inceput.

Apropo la acest moment cred ca singura solutie care ma va ajuta este sportul. Sport intensiv min 30 min zilnic este noua mea tinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Buna dimineata,

Vad ca toate am ajuns la un impas. Si eu sunt cu voi. Mananc aproape cum zice cura (mai scap putin grasime de la sunca sau aseara un baton hipercaloric) si nu se mai intampla nimic. Tare mi-as mai fi dorit un kg sau 2 in minus, sa scap de pragul asta psihologic.

Stiu, si eu ar trebui sa fac sport, dar inca nu pot luna asta. In iulie sper sa ajung putin la sala.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput