Dieta Dukan(3)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica
Eu nu mincam tarite.Sint eficiente?Am cumparate de asta vara ,dar nu ma atrag. Daca as adauga si taritele ar fi mai bine?


Dulcetica, taratele absorb grasimile din intestin (dar din pacate si vitaminele, asa ca e bine sa iei ceva vitamine sa suplinesti pierderile). In plus ajuta la constipatie, eu mai mult de aia le luam, ca dieta asta constipa rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

andre_ea,multumesc tare mult pentru informatie.O sa incerc sa maninc si eu.Greseala mea e ca am incercat sa l maninc asa sec si aveau un gust groaznic,zgrunturos. Nu mi-au plcut cum arata,asa ca nu le-am amestecat cu iaurt ca n-as fi putut inghiti si mai multe. Inteleg ca le creste volumul.Imaginea virtuala ma streseaza.
andre_ea,tu cit ai dat jos si in cit timp?
Momentan nu ma simt prea grozav ,am avut insomnie,m-a durut limba ( ce-o mai fi si asta),m-a durut stomacul si am o stare proasta.
Le asociez un pic cu restritiile impuse,insa continui.
Arat in contiuare rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Dupa 7 zile de atac in care am pierdut 2.2 kg, de azi "plec" in croaziera. Plec cu 75.8 kg, target n60 kg.

Nu mi s-au parut grele zilele de atac, dar azi simt nevoia de ceva dulce. O sa incerc un desert in stil Dukan.

Pt. azi:
Micul dejun: omleta cu 1 lingura tarate, cateva feliute de ceapa, si branza.
Gustare: iaurt cu 1 lingura tarate
La amiaza: supa de perisoare din curcan.
Cina: piet de pui cu salata de varza si rosii.

Ceele care sunteti/ati trecut de craoziera, cum alyternati zilele de PP cu PL? 1 cu 1, 3 cu 3, sau 5 cu 5?

Mami de Sara Ioana (21.07.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Azi pt pranz ii fac sotului un platou:
-rulouri de sunca de curcan umplute cu branza degresata amestecata cu ceapa verde
-2 oua umplute (frec galbenusul cu ficat de pui si adaug putin iaurt degresat si mustar fara zahar si putin castravete murat)
-cateva feliute de bresaola
Cina: muschi de vita la grill cu sos de mustar si piper (adica amestec mustarul cu iaurt degresat si piper macinat grosolan si ce comdimente imi mai pica in mana :) )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui BraveGirl

Azi pt pranz ii fac sotului un platou:
-rulouri de sunca de curcan umplute cu branza degresata amestecata cu ceapa verde
-2 oua umplute (frec galbenusul cu ficat de pui si adaug putin iaurt degresat si mustar fara zahar si putin castravete murat)
-cateva feliute de bresaola
Cina: muschi de vita la grill cu sos de mustar si piper (adica amestec mustarul cu iaurt degresat si piper macinat grosolan si ce comdimente imi mai pica in mana :) )

==========

Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE



Oau ,cred ca ma inscriu la tine la meniul zilei. Doamne ce gospodine sinteti!
Parca mi se face rusine.
Azi dimioneata am mincat o ligurita jumatate de tarite cu putin iaurt.
Prinz iaurt ,brinza fara grasimi si peste afumat.
Numai cit le vad imi taie apetitul.
Eu sint fan legume si fructe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Pusiconform indicatiilor doctorului,cel mai bine se da jos daca alternam 5 cu 5.Am incercat si 3/3 da' nu prea am vazut cine stie ce rezultate asa ca fac 5/5.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Dulcetica,poate e nevoie sa iei niste vitamine,ce zici?La inceputul dietei ma confruntam cu constipatie,dureri de stomac si caderea parului.Am incercat sa rezolv toate problemele astea si sa nu ma dau batuta(ceai antiadipos,vitamine-am gasit unele pt diabetici,adica fara zahar si sampon impotriva caderii parului).
Parerea mea e ca daca mai persista starile astea nasoale trebuie sa consulti un medic.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Eu am alternat zilele 1/1 sau 2/2, nu puteam tine mai mult de 1-2 zile de proteina, cu toate astea am dat 22 kg in 4 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica
Ieri am mai calcat putin strimb, aseara.Seara e partea cea mai complicata din zi pentru mine.Ma apuca mincatul compulsiv.In fine ,pentru o prima zi a fost in regula.AZi sper sa-mi iasa ca la carte.


iti dai seama ca nu ma pot abtine a cata "prima zi"?

o spun din nou pentru fetele care chiar vor sa tina dieta asta: atacul e cea mai eficienta faza, de aceea e bine sa-l tineti cat mai strict si sa profitati cat puteti de el. insa atacul e unul singur, nu merge sa intrerupem si sa pretindem ca o luam iar de la inceput cu un nou atac. dieta asta nu-i un razboi, cu atac dupa atac, e doar o dieta eficienta a carei unica prima faza de inceput se numeste atac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui
Ieri am mai calcat putin strimb, aseara.Seara e partea cea mai complicata din zi pentru mine.Ma apuca mincatul compulsiv.In fine ,pentru o prima zi a fost in regula.AZi sper sa-mi iasa ca la carte.


iti dai seama ca nu ma pot abtine a cata "prima zi"?

o spun din nou pentru fetele care chiar vor sa tina dieta asta: atacul e cea mai eficienta faza, de aceea e bine sa-l tineti cat mai strict si sa profitati cat puteti de el. insa atacul e unul singur, nu merge sa intrerupem si sa pretindem ca o luam iar de la inceput cu un nou atac. dieta asta nu-i un razboi, cu atac dupa atac, e doar o dieta eficienta a carei unica prima faza de inceput se numeste atac.


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...




Mianna ,nici eu nu ma pot abtine,daca toate persoanele ar fi perseverente si ar respecta toate regulile, am fi fotomodele.
Permite unei biete muritoare sa renunte cind vrea sa reinceapa dupa vreo 3 luni ,pina la urma n-avem nici un contract,e pe raspunderea fiecaruia,cu consecintele de rigoare.
Aici e un grup de suport si imixtiuni de genul ,nu fa asa, radicale ,nu-s constructive.
Eu am tendinta sa renunt sa mai intru cind sint polemici de amorul artei.
Ma bucur ca tu ai tinut-o ca la carte si tolereaza si tu restul omenirii.
Dar nu cumva am mai avut aceeasi conversatie in vara,ca parca am mai raspuns la aceeasi interpelare ,similar?!
Din cauza restrictiilor am tendinta sa fiu mai directa.



Mergi la inceput