Dieta Dukan(3)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

I love PL days!

Mic dejun si pranz- din pacate doar o cafea si o interventie chirurgicala stomatologica. De obicei nu sar peste mese, dar azi am avut emotii si mi-am baut cafeluta dupa care am fugit la dentist si apoi a trebuit sa respect un interval de nemancat si asa am sarit 2 mese.

Dar am recuperat in a doua parte a zilei, cand trebuia sa mananc lucruri moi, fara sare si eventual fara lactate.

Deci mi-a fost mesterita o ciorba de pui cu legume ( acrita cu bors facut in casa, inrosita cu rosii proaspete, date la mixer vertical, pe care il am de pe vremea cand pasam mancarea copiilor) si o varza calita, la cuptor, cu pulpe pui si care a mai continut numai piper, sare (putina) si iar rosii pentru culoare si acrita cu niste zeama de la o lamaie. De vis!!!! The Oscar goes to mama soacra care mi-a facut asa o bucurie, ea gatind si o varianta de varza in stil traditional. Copiii au mancat din ciorba Dukan 2 portii!

Si ca sa imi mananc taratele mi-am facut si eu muffins din tarate ovaz, 1 lg lapte0,1%, indulcitor natural (xylitol), oua si juma de lg cacao degresata. Deci da, am folosit si tolerate. Mi-au iesit 6, le-am impartit cu sotul; din portia mea am dat si la copii. El n-a dat nimic. Maine fac portie pentru 4 persoane pentru ca s-a lasat cu plansete!

Closing: am mancat mult prea bine si mult prea bun; sper sa slabesc; cu bunatatile astea rezist luni intregi ( nu vreau sa zic vorbe mari)

Maine PP; taratele clar le fac in muffins deci imi trebuie ceva doar cu carnita la fel principal si o omleta cu sunca curcan dimineata; mai evit si maine lactatele.


Edit: sa ma corectati daca vedeti ceva gresit prin retetele mele si abordarea mea, caci am citit doar o data si destul de rapid principiile dukan. Azi nu prea mi-am baut apa, dar mi-am facut miscarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Azi ,a sasea zi ,mi-a fost rau.Am avut migrena ,senzatie de voma si-am stat in pat . Am mincat 2 linguri de zacusca si un mar in speranta ca-mi revin.Seara am revenit la proteine.
Daca si miine mi-e rau trec la 5 zile de PL sa vad ce se intimpla.
De unde cumparati xylitolul?
Oare intretinind obisnuinta de dulce nu gresim?
Parca citisem la un subiect ca trebuie sistat vreo 2 saptamini si creierul uita dependenta.
Al meu cred ca e setat sa-si aminteasca,asa am eu o banuiala.
N-am iesit din casa,deci o zi fara miscare plus ca am fost leguma si prin casa.
Noapte buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Ieri mi-am facut desertul tiramisu de pe dukan.ro de la faza de atac.
Nu mi-a placut!
Am inceput sa tin 5 zile PL.
Azi am mincat pina la 4 un iaurt,prinz si la 15.
Dupa amiaza am mincat varza cucarne de vita si ciuperci.
Sper sa nu mai maninc nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Salut!

Mi s-a recomandat din mai multe directii aceasta dieta, si sunt intre doua ape, nu stiu daca e ceva ce mi s-ar potrivi... Nu am rabdare sa caut prin tot topicul, sa descopar motivatii ascunse, ma gandeam ca-mi puteti povesti voi despre succesele voastre... Poate si despre trisuri... Am inteles ca e foarte foarte stricta... Asta ma sperie un pic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui cosmina_p

Am dat jos 8 kg in 2,5 luni.Mai am 3 kg de dat jos...nu cred ca le "rezolv" si pe astea pana jumatatea lui noiembrie dar...nu ma las.
Bafta!!!

BlackCat4evR,ce zici?
Ca sa nu mai vorbim de CamiSol.Citez:
"Eu am alternat zilele 1/1 sau 2/2, nu puteam tine mai mult de 1-2 zile de proteina, cu toate astea am dat 22 kg in 4 luni."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Ahaaaa, zise ea scarpinandu-se in cap...

Da, suna foarte bine, numai ca ma sperie un pic si perioada de consolidare, adica dupa analiza de pe site-ul dr. dukan, abia in februarie 2014 s-ar temina cu tot (am de pierdut vreo treij' de kile)... Mi se pare cam mult! Sunt un pic speriata, nefiind eu chiar un model de perseverenta. Dupa cate am citit, nu-ti prea poti permite trisuri...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Acum ii fac sotului o ciorba de burta.
La cina ii fac, din nou, friptura de vita
Din weekend ma apuc sa-i fac si dulciuri, ca nu rezista fara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:


Azi tin PP.
Dimineata- un ou;
-la prinz niste peste marinat-prea mult otet,brinza degresata ,iaurt
-seara- ficatei cu 2 felii mici castravete la otet.
Miscare ioc.
Dat jos la fel.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Aha, dar nu pui inapoi ce-ai dat, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Luni pusesem jumatate de kg,ca dadusem 3kg saptamina trecuta ,dar am mincat bomboane cu alune si un strugure seara.
Acum regret profund ,dar parca turbasem.

Mergi la inceput