Ce inseamna o femeie ingrijita?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica70

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Monica, ce poze maica? Pe wiki?

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

am editat


Mie-mi plac sprancenele tale de pe 17 iulie 2008 si 12 august 2011. Sunt facute de tine sau de cosmeticiana ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui geniest

Mie-mi plac sprancenele tale de pe 17 iulie 2008 si 12 august 2011. Sunt facute de tine sau de cosmeticiana ??


De cosmeticiana desigur,de unde atata talent pe mine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

pe mine ma bate gandul sa le decolorez o nuanta sau doua, dar ce fac cand cresc, o sa fiu ca lassie....cu sprancene bicolore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Eu nu inteleg de ce trebuie facut dus dimineata.
Eu ma spal intotdeauna seara (in 9 din 10 cazuri fac baie, nu dus). Daca e nevoie sa ma spal peste noapte (din varii motive) o fac atunci, pe loc, nu astept dimineata. Iar seara, cand vin de la munca, chiar simt nevoia unei improspatari.
Daca as face dus dimineata ar inseamna sa trebuiasca sa-mi usuc si parul... eheei, treaba complicata, mi-ar scurta considerabil din timpul de somn.


eu am mai multe motive pentru care consider obligatoriu dusul de dimineata :

- noaptea transpir
- dimineata, dupa ce-mi beau cafeaua, musai la toaleta, pentru nr.2; si cum stersul cu hartie sau servetele umede consider ca nu este suficient, trebuie sa ma spal - ma simt eu mai bine asa; in perioada de ciclu, oricum trebuie sa ma spal dimineata in zona intima, asa ca tot la dus ajung
- tot dimineata, la dus, cam din 2 in 2 zile, obisnuiesc sa-mi rad axilele si parul de pe picioare, cand este cazul si inghinal; nu folosesc ceara din motive de lene, iar la cosmetica n-am timp si chef sa ajung...

am o nelamurire : cele care preferati sa faceti seara dus/baie, cum procedati, va dati imediat cu deodorant, iar dimineata dati din nou cu deo, peste cel dat seara ? sau va spalati la axila ? nu vreau sa insinuez nimic, pur si simplu intreb, ca n-a precizat nimeni in ce consta improspatarea de dimineata in cazul in care dusul/baia se fac seara/noaptea

si off-topic : nu suport vecinii care se apuca sa faca dus/baie dupa ora 11-11:30 noaptea. la ora aia ma pregatesc sa adorm si se aude frate orice zgomotel facut in baie de vecinii de sus sau jos. asta e, blocuri cu pereti subtiri, prin care trece zgomotul mai puternic. dar daca eu incetez orice zgomot in casa pe la ora 10-10:30, nu mi se pare normal sa suport zgomotul baii/dusului vecinului. apa huruie cu presiune de zici ca ai cascada la cap (de vina sunt robinetii astia moderni, cu pastila ceramica, din cauza robinetului apa curge cu presiune mai mare, ca o vajaiala), mai scapa omul dusul in cada si se aude de parca ar fi la mine in baie. iar daca respectivul vecin face baie, dureaza o vesnicie pana se strange apa aia in cada, se aude curgand de-mi sare somnul de tot...si cu dopuri puse in urechi si tot se aude apa curgand, macar de s-ar gandi vecinul ala sa lase apa sa curga in cada prin dus, nu prin robinet ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

ce se face la o pedochiura? te doare? ca nu am fost in viata mea


Daca este o pedichiurista buna, nu trebuie sa te doara deloc, iar pentru acest lucru iti recomand un salon (mai) luxos, nu orice bomba!

Iti spun pe scurt cei mai importanti pasi la o pedichiura clasica, sa stii la ce sa te astepti:

-dupa stergerea ojei, se inmoaie picioarele intr-un vas special
-se pilesc talpa si calcaiul cu pila pentru calcaie (atentie, briciul de frizerie este interzis, dar se foloseste un razuitor - si nu mereu cu lama de unica folosinta! - )
-se scurteaza unghiile si colturile (daca nu ai unghii incarnate, sa nu umble la colturi, spune-i inainte)
-se curata cuticula/se impinge, dupa dorinta clientei
-se face masaj pentru activarea circulatiei sangelui, relaxare (un salon care se respecta, are masajul in pachet, pentru ca asa trebuie, nu efectuat si platit separat sau deloc, pentru a avea cat mai multe lucrari)
-foarte important este sa iti aplice baza/tratament, inainte de lacuirea unghiilor

Trebuie sa stii ca difera pretul in functie de cum doresti oja aplicata: clasic, french, pictura (pe 1, 2, toate degetele), dar oricum au lista de preturi afisata.

Si sfatul meu este sa alegi pachetul complet, mani-pedi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

eu vreau sa merg la o pedichiura spa. Fara briciuri & stuff. Au se pare niste freze speciale pentru indepartarea celulelor moarte - caci asta ma intereseaza in primul rand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Eu nu inteleg de ce trebuie facut dus dimineata.

Eu fac si seara si dimineata..si noaptea si in timpul zilei, oricand.
De ce? Pentru ca imi place sa ma simt fresh...
corina, ai dat cele mai bune exemple!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

eu vreau sa merg la o pedichiura spa. Fara briciuri & stuff. Au se pare niste freze speciale pentru indepartarea celulelor moarte - caci asta ma intereseaza in primul rand.


Repet, briciul este interzis in saloane! Cu toate astea, mai sunt "pedichiuriste" care-l au ascuns, pentru coana Mita, cu calcaiele facute praf de la gumari si de la brici, care a facut-o dependenta de el.
Briciul modern este acel razuitor de care spuneam mai sus, dar care va fi si el interzis, sper eu, curand.

Celulele moarte se indeparteaza cu pila pentru calcaie si prin masaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

n-am citit tot, da am o intrebare: de cand parul cu fire albe e semn de neingrijire????



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

eu vreau sa merg la o pedichiura spa. Fara briciuri & stuff. Au se pare niste freze speciale pentru indepartarea celulelor moarte - caci asta ma intereseaza in primul rand.


buey, nu stiti nimic ! ultima fitza e sa-ti faci mani/pedi cu pestisori, din aceia care papa celulele moarte (specia garra rufa, mai sunt numiti pestii-doctor). bagi mainile si picioarele in acvariu si astepti sa pape pestii toata pielea moarta, pe urma se lucreaza la finisaje. daca nu ma insel, exista in bucuresti un astfel de salon, parca am vazut la stiri anul trecut. or mai fi si in alte orase, nu stiu, nenea google va ajuta instantaneu

Mergi la inceput