Ce inseamna o femeie ingrijita?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

mie imi trebuie baie dimineata sa ma spal pe cap. daca ma spal seara oricat il aranjez dimineata arata ca o capita de fan

plus ca mirosi mai bine a sapun-deo-body spray si incepi ziua mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Eu zic sa-ti iei cateva rochite,anul acesta este o invazie de culori si imprimeuri florale,maxi,scurte, de tot felul...eu le ador:))Chiar daca nu o sa iesiti din hotel,pot sa-ti zic din experienta mea de all inclusive, ca lumea se imbraca dragut seara...nu in tinute de seara dar intr-o rochie vaporoasa si viu colorata esti mult mai feminina decat in pantaloni scurti si tricou...rochitele le poti purta cu sandale cu talpa joasa sau ortopedica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica70

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui crystall

Cum reusiti voi sa va pensati doar 1 data/luna?


Eu ma pensez acasa, imi smulg firele cu penseta, bineinteles le vad si radacinile deci le smulg bine, dar dupa 2 zile deja apar unele si nu pot sa ies din casa fara sa le jumulesc din nou si m-am saturat...aproape in fiecare zi imi smulg macar 1-2-mai multe fire

Si nu sunt nici o "sprancenata" - de ex nici nu prea am fire de par intre sprancene; insa am niste fire de par sub arcada, care cresc aiurea ale naibii, si razlet-asa. Si fiind spatiul gol acolo sub arcada, neh, cateva fire de par care incep sa creasca se vad rau...


cresc in "rate" pentru ca nu le lasi sa respire, ar trebui sa-ti impui 2 -3 saptamani sa nu te atingi de ele, pe urma mergi totusi la un salon sa le dea forma o mana de profesionist, apoi le vei pensa o data max de doua ori pe luna (mergi la o cosmeticiana recomandata... ca sunt si unele catastrofe

Nina,mami de,





Ha ha se vede ca nu stii ce-s alea sprancene "adevarate"
Ale mele-s si negre si groase si lungi si cresc fire multe intre ele si sub ele !
Eu merg la cosmeticiana care le face beton,dar dupa doua zile reincep sa creasca fire razlete cum ziceam si intre ele si tot de-a roata Cum nu-mi permit sa merg chiar saptamanal la pensat , o mai lalai eu pe cum pot cu pensatul firelor alora,dar tot e musai macar la 2-3 saptamani sa merg la cosmeticiana sa le faca cum trebuie.



Asadar, nu sunt singura...ca asa ma simteam

Nu merg deocamdata la salon pentru pensat pentru ca din fericire - macar atat! am de la natura o forma frumoasa, arcuita, asa cum am vazut ca trebuie, doar firele razlete de sub arcada imi dau bataie de cap, pt ca cresc prea repede...nu as putea sa stau cu ele asa zile intregi...


Dus si eu fac numai seara - dimineata nu fac decat daca stau in casa cateva ore, am sistemul imunitar nu prea grozav si racesc/ma imbolnavesc.

Sunt tot soiul de criterii si detalii de care trebuie sa tii cont la adaptarea metodelor de ingrijire personala....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica70

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui crystall

Cum reusiti voi sa va pensati doar 1 data/luna?


Eu ma pensez acasa, imi smulg firele cu penseta, bineinteles le vad si radacinile deci le smulg bine, dar dupa 2 zile deja apar unele si nu pot sa ies din casa fara sa le jumulesc din nou si m-am saturat...aproape in fiecare zi imi smulg macar 1-2-mai multe fire

Si nu sunt nici o "sprancenata" - de ex nici nu prea am fire de par intre sprancene; insa am niste fire de par sub arcada, care cresc aiurea ale naibii, si razlet-asa. Si fiind spatiul gol acolo sub arcada, neh, cateva fire de par care incep sa creasca se vad rau...


cresc in "rate" pentru ca nu le lasi sa respire, ar trebui sa-ti impui 2 -3 saptamani sa nu te atingi de ele, pe urma mergi totusi la un salon sa le dea forma o mana de profesionist, apoi le vei pensa o data max de doua ori pe luna (mergi la o cosmeticiana recomandata... ca sunt si unele catastrofe




Ha ha se vede ca nu stii ce-s alea sprancene "adevarate"
Ale mele-s si negre si groase si lungi si cresc fire multe intre ele si sub ele !
Eu merg la cosmeticiana care le face beton,dar dupa doua zile reincep sa creasca fire razlete cum ziceam si intre ele si tot de-a roata Cum nu-mi permit sa merg chiar saptamanal la pensat , o mai lalai eu pe cum pot cu pensatul firelor alora,dar tot e musai macar la 2-3 saptamani sa merg la cosmeticiana sa le faca cum trebuie.


schimba cosmeticiana si opreste-te din pigulit... stiu ce inseamna sprancene negre, groase si raslete...posed

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

ok, de maine ma trezesc la 6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Eu nu inteleg de ce trebuie facut dus dimineata.
Eu ma spal intotdeauna seara (in 9 din 10 cazuri fac baie, nu dus). Daca e nevoie sa ma spal peste noapte (din varii motive) o fac atunci, pe loc, nu astept dimineata. Iar seara, cand vin de la munca, chiar simt nevoia unei improspatari.
Daca as face dus dimineata ar inseamna sa trebuiasca sa-mi usuc si parul... eheei, treaba complicata, mi-ar scurta considerabil din timpul de somn.


Si eu sunt de-aia care prefer baia/dusul seara/noaptea.Dimineata abia de apucam sa beau o cana de lapte inainte de-a iesi din casa ,de unde atata timp de dus la o asa somnoroasa

Dar le-am admirat intotdeauna pe cele super puse la punct - la mine si sa ma dau cu o crema de corp mi se pare un efort ,nu mai zic de machiaj.Asa ca le zic pas,hai ca la prima ma mai scap cateodata ,dar machiaj ioc.Un lipstik pentru buze si basta.
Ingrijitul la mine consta din spalat,pieptanat,epilat,pensat si manichiura/pedichiura - rar la salon,dar asta e.Ah si uneori un parfum acolo ...
Cand am citit listele alea ... aoleu De unde atata gomaj,machiat,demachiat,masti, cremalit etc.? Suna super si rezultatele cred ca-s pe masura,dar cand aveti timp,mai ales dimineata? Acum sincer si daca as avea timp nu prea am chef de-asa ceva Si daca am supravietuit pana la 40+ asa ,de-amu' nici atat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

ok, de maine ma trezesc la 6

Crezi ca merita sacrificiul? Mai bine o ora de somn in plus,ca si ala e pe lista de frumusete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor
schimba cosmeticiana si opreste-te din pigulit... stiu ce inseamna sprancene negre, groase si raslete...posed

Nu prea inteleg ce legatura are cosmeticiana? De pigulit nu pigulesc decat strict ce creste dedesupt sau eventual intre ele,nu ma bag pe la margini sa le stric forma.Pana la 41 ani am umblat pe la 3-4 cosmeticiene si de asta chiar sunt f. multumita.
Poate te referi ca trebuia sa lase sprancenele intr-o forma aproape ca originalul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Sdcristian, zic si eu ca si Corap: ia-o incet.
In functie de ceea ce faci deja, fa schimbari micutze.

Inteleg ca porti cu placere lucruri comode, gen pantofi sport, pantaloni de trening.
Inlocuieste incaltamintea sport cu balerini, foarte comozi de-altfel. Ai o statura care iti permite sa porti balerini fara a parea piticul din povestea albei ca zapada.
Lasa treningul si poarta colanti sau jeans skinny. Inca o data, silueta iti permite sa porti asa ceva fara probleme.
Ia-ti tricouri.Vreo 3, simple, alb, verde, galben(ca exemplu) Si neaparat cu un numar mai mare decat porti de obicei(tricolul sa para lejer pe tine, nu mulat, nu stamt). Ia-ti niste maieuri simple, sunt tare folositoare.
Ia-ti un colier de vara si niste bratari colorate.(sa le porti la tricourile sau maieurile simple)
Ia-ti doua fuste pana deasupra genunchiului, largutze.

Din astea poti face multe combinatii! Pentru zi de zi, de iesit la cumparaturi, parc, etc, e mai mult decat OK.
Ideea e sa inlocluiesti treningul cu ceva la fel de comod, dar care arata mult mai bine. treningul si pantofii sport ascunde-i in beci. Nu mai iesi asa din casa, dar retine ca poti in continuare fi comoda.
Rochiile vaporoase de vara merg foarte bine cu balerini sau sandale fara toc, esti inalta, nu e nevoie sa iti faci probleme.
Tot la capitolul comod intra sandalele cu talpa de pluta, foarte comode, pe care le poti purta atat la rochii cat si la pantaloni.
Daca preferi pantalonii, cumpara o pereche-doua din in sau materiale usoare. La un maieu merg de minune. Incalti sandale cu talpa joasa sau inalte, cu talpa de pluta, pui un colier la gat si gata.
Comod? Da.
Arata mai bine decat treningul si pantofii sport? Cu siguranta!

Parul. Usuca-l cu capul in jos, ia ceva ceara sau ulei si trece-ti mana prin el, cu exceptia radacinilor. II vei da o forma naturala, ceara de par iti permite sa modelezi suvitze si chiar arata natural si ingrijit.

Fatza. Am vazut ca ai o piele frumoasa. Esti norocoasa.
Foloseste (in cazul in care nu o faci deja) o crema hidratanta. Dimineata si seara inainte de culcare curata fatza cu un demachiant apoi spala-te cu un gel de fatza(in loc de sapun).
Dimineata, dupa ce te-ai spalat aplici crema hidratanta.

Un glos, o mascara si gata esti.

O data pe saptamana fa un piling usor, ca sa ajuti pielea sa respire.

Daca te hotarasti sa folosesti fond de ten, trebuie sa ai grija cum il alegi, cel mai bine te lasi sfatuita la fata locului, asupra texturii, nuantei, etc.

Penseaza-te, dar nu intra singura in forma sprancenelor tale. Ca risti sa iti faci o gaura , ti-o spun din experienta.
Penseaza de la baza nasului si de pe pleoape,atat. daca vrei alta forma, mai bine mergi la o cosmeticiana priceputa, dar sa nu o lasi sa le subtieze prea tare.

Inainte de vacanta:
-mergi la pedichiura. Nu doare(am vazut ca ai intrebat).
Vei sta cu picioarele in apa calda sa se inmoaie pielea, pedichiurista iti va curata talpile de bataturi, iti va scurta unghiile, le va curata, le va da o forma apoi o oja frumoasa, de care alegi tu.

- ia-ti in bagaj, pentru tine,lucruri pe care le poti combina usor. Fusta, jeans, maieuri, tricouri, top, pantaloni scurti, pantalon lung, rochitza, sandale,(cu toc sau nu) balerini.

Epilata esti, la trening ai renuntat, parul e destul de scurt sa nu trebuiasca sa te chinui cu perii si alte minuni, poate iti vei cumpara niste cercei lungi(merg super cu parul mai scurt),tricouri ai, fuste ai, rochite ai, sandale iti cumperi... deci vei avea o vacanta in care te vei simti mai feminina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

pai trebuie sa imi beau cafeaua, care trebuie bauta incet si tacticos, apoi sa fac baie, sa imi fac parul, sa ma imbrac, sa pun fond de ten si mascara, sa imbrac copil mare pt gradi, sa imbrac si schimb si hranesc bebe mic pt gym si sa plec la 8.15 din casa

in vremurile de demult ma trezeam la 6 sa merg la servici la 9 si nu aveam copii

Mergi la inceput